Zdraví

Vyzrajte na kašel a nachlazení!

Venku je deštivo a chladno, jednoduše počasí jako dělané pro to, zalézt si s knížkou do postele nebo si napustit vanu plnou horké vody. Jsou tu však i další triky, jak zahřát tělo a zbavit se nepříjemných příznaků nachlazení, které nám v sychravém počasí šlape na paty!

Ulevte bolavému krku

Co budete potřebovat?

 • půlku rozkrojeného citronu
 • 0,5 litru horké vody (o teplotě alespoň 75 ℃)
 • bavlněnou látku
 • vlněný šál
 • ručník
 • misku
 • vysokou sklenici

S bolestmi v krku se během podzimu a zimy setkáváme asi nejčastěji. Od nepříjemných pocitů si přitom můžeme jednoduše ulevit sami, a to zklidňujícím citronovým zábalem. Rozkrojenou půlku citronu vložte do misky a zalijte horkou vodou. Opatrně, abyste se neopařili, zmáčkněte pomocí vysoké sklenice vršek citronu, čímž uvolníte šťávu i obsažený esenciální olej. Následně vezměte kus bavlněné látky, která je dostatečně široká, aby zakryla celý krk a nedotýkala se páteře. Látku zatočte z obou stran směrem do středu a vložte do misky, aby absorbovala co nejvíce citronové vody. Vidličkou látku vyjměte z misky, přemístěte na suchý ručník a důkladně vyždímejte. Předtím, než zábal umístíte na krk, otestujte teplotu pomocí zápěstí. Krk zabalený látkou oviňte ještě teplým vlněným šálem a nechte působit po dobu 30 minut.

Dejte sbohem studeným nohám

Připravte si dostatečně velký lavor s vodou, ručník, teplé ponožky a případně teploměr do vody.
Každý z nás jistě zažil, jaké to je podcenit zimní obuv a vydat se v mrazivém počasí na dlouhou procházku. Studené nohy po návratu domů zažívají muka a nestačí je ani zabalit do teplých ponožek. Nejlepší proto je pořádně je napařit! V lavoru si nejprve připravte vodou o teplotě přibližně 33 ℃ a prochladlé nohy do ní namočte. Opatrně přidávejte další vodu a postupně zvyšujte teplotu. Vodu nelijte přímo na pokožku a dávejte pozor, aby teplota v lázni nepřesáhla 40 ℃ (nejlepší je použít teploměr). Příjemných pocitů si můžete užívat 10 až 15 minut, načež nohy vyndejte z vody, osušte ručníkem, oblékněte do teplých ponožek a na chvíli si odpočiňte. Lázeň není vhodná pro děti a osoby s problémy v oblasti nohou, které mohou být na horkou vodu obzvlášť citlivé.

Uvolňující masáž

Co budete potřebovat?

 • bavlněnou utěrku
 • froté ručník
 • vysokou nádobu
 • 0,5 litru horké vody

Ztuhlé svaly k zimě patří stejně, jako ucpaný nos. Svalové napětí nejlépe uvolníte masáží bavlněnou utěrkou, kterou stočíte a zabalíte do froté ručníku. Silnější roli umístěte svisle do vysoké nádoby a vnitřní bavlněnou látku opatrně zalijte horkou vodou. Pomocí horké role pak jemně masírujte ztuhlý krk, ramena nebo záda. Jistě uznáte, že tato masáž je balzámem nejen pro tělo, ale i duši!

Snižte horečku zábalem lýtek

Zábaly lýtek jsou při horečkách velmi účinné, přičemž jsou vhodné i pro děti od jednoho roku věku. Aplikovat je však lze jen v případě, že jsou vaše nohy teplé! Lehněte si a pod nohy vložte osušku, vezměte dva kusy látky a namočte je do teplé vody. Následně obtočte látku kolem lýtek, zábal zajistěte další vrstvou suché látky, a nakonec nohy zabalte do osušky. Jakmile se vnitřní látka zahřeje, látku vyjměte a nahraďte jí chladnější. V aplikaci pokračujte tak dlouho, dokud horečka neklesne. Pokud však chodidla zchladnou, ošetření okamžitě ukončete.

Co budete potřebovat?

 

 • větší silnou osušku (z bavlny, fleecu nebo vlny)
 • 2 kusy látky, které se budou přímo dotýkat pokožky (z bavlny, hedvábí nebo lnu)
 • 2 širší kusy látky k zajištění zábalu na lýtkách
 • vodu o tělesné teplotě (ne více než o 2 ℃ vyšší, než je vaše teplota)

 

Je třeba brát v úvahu, že zábal vyžaduje čas na přípravu i provedení. Když jsou děti nemocné, musíte se tak obrnit trpělivostí, některé totiž potřebují chvilku, než na ně procedura začne účinkovat. Rodiče, kteří si nejsou průběhem nemoci svého dítěte jistí, by se v první řadě měli poradit s pediatrem.