Zdraví

Co může naši pokožku v létě potkat a jak jí pomoci?

V letních měsících není nic příjemnějšího než si užívat krás okolní přírody. Rosa studící na bosých chodidlech při ranní procházce, teplé sluneční paprsky opírající se do naší kůže při vysokohorské túře… Každý krásný výlet však s sebou nese i drobná rizika zejména pro naši pokožku. Na naše dotazy, co pro ni můžeme v případě letních poranění udělat, nám odpovídala lékárnice Birgit Emde.

Co je nejlepší udělat při vzniku modřin?

V případě modřin zvažte léčbu pomocí metody RICE – to znamená v první řadě odpočinek (R) a zastavení činnosti, která vám způsobila zranění. Postiženou oblast ochlaďte ledem (I) nebo studeným obkladem. Následně použijte kompresi (C), a to ideálně tak, že postiženou část těla stáhnete elastickým obvazem. Nakonec ji zvedněte do zvýšené polohy (E), abyste snížili tlak a pomohli minimalizovat otok. Regeneraci je šikovné podpořit i bylinkami, v tomto případě skvěle pomáhá arnika.

A co pomáhá při škrábancích a odřeninách?

Oděrky jsou drobná poranění kůže, která můžeme snadno ošetřit sami. Důležité je ranku co nejdříve vyčistit, aby nedošlo k jejímu zanícení a aplikovat na ni bylinkový krém. Nejvhodnější rostlinkou je v tomto případě měsíček lékařský, který je ceněný pro svou schopnost hojit rány. To dokonce prokázaly i vědecké studie. Kromě svých antiseptických a protizánětlivých vlastností také stimuluje tvorbu nových tkání a pomáhá tak rychlému zacelení rány.

Jak tělo reaguje na hmyzí bodnutí?

Bodnutí hmyzem se může projevit neškodným svěděním, někdy ale může bolet. Občas se objeví tzv. skusová známka, což je sotva viditelná dírka, nebo dochází k opuchnutí celé končetiny. Pokud se žihadlo stále nachází v kůži, mělo by být pinzetou co nejdříve vytaženo. Bodnutí byste neměli škrábat, protože by mohlo dojít k jeho infikování. Možné je na místo přiložit chladivý zábal, který zmíní svědění, otok i bolest. Jakékoli alergické reakce na hmyzí bodnutí však vyžadují návštěvu u lékaře.

Kolik slunce je pro nás dobré?

Slunce je pro naše tělo elixírem života, kůží absorbujeme jeho světlo i teplo. Sluneční paprsky podporují tvorbu vitamínu D, což je pro naše zdraví velmi důležité. Pokud však zůstaneme slunci vystaveni příliš dlouho, jeho paprsky by mohly způsobit úpal. Termín „spálení sluncem“ se vztahuje k celé řadě příznaků, od pocitu pnutí, přes zarudnutí až po spáleniny projevující se nepříjemnými puchýřky. V případě spálení sluncem je důležité rychle zmírnit bolest a zajistit regeneraci poraněné pokožky. K tomu jsou ideální přípravky s obsahem extraktu z kopřivy. Pro léto bez spálení mohou pomoci také následující zásady:

Léto bez spálení

  • vyvarujte se nadměrného a přímého působení slunečního záření na vaši pokožku
  • noste klobouk a oblečení, které vás před sluncem ochrání
  • pokožku nechte na slunce postupně zvyknout

Měsíčkový ochranný balzám

Spolehlivá ochrana jemné dětské pokožky zejména v nepříznivém počasí.
30 ml
209,00Kč

Masážní olej s arnikou

Hřejivá masáž s výtažkem z arniky.
200 ml
499,00Kč

Náš magazín

Birgit Emde

Lékarnice

Spisovatelka a lektorka antroposofické medicíny.