Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika díl 1. - proč se v péči spolehnout na přírodu?

Přírodní kosmetika má mnoho tváří a občas může být složité se v nich vyznat. Připravili jsme pro vás malý seriál, ve kterém vám to nejdůležitější přiblížíme. V tomto díle se podíváme na to, jaké výhody nám vlastně přírodní kosmetika přináší. Pro většinu z nás je používání kosmetických výrobků běžnou záležitostí. Ráno si vyčistíme zuby zubní pastou, před odchodem do práce sáhneme po deodorantu, během dne namažeme ruce krémem nebo natřeme popraskané rty balzámem a večer skončíme ve vaně plné příjemně vonící pěny. Je takový i váš každodenní rituál? A přemýšleli jste už nad tím, jaké látky vaše kosmetická výbava obsahuje? Pokud nechcete svou pokožku vystavovat zbytečné chemii, sáhněte po přírodní kosmetice! Výhod je víc než dost.

Nezatěžuje organismus

Kůže je svou plochou i hmotností největším orgánem našeho těla a plní celou řadu důležitých funkcí. Slouží nejen k ochraně před vnějšími vlivy, ale také jako tepelný regulátor, zásobárna tuku a v neposlední řadě jako přijímací orgán. Prostřednictvím kůže můžeme do těla jednoduše doplňovat hydrataci, bohužel však kromě vody lehce načerpáme i látky, o něž nestojíme. A naprostá většina z nich pochází z kosmetických produktů, které používáme. Kromě prospěšných vitamínů či minerálů tak naším tělem proudí celá řada chemických složek, které obsahují konvenční produkty. Problém tkví v tom, že naše pokožka má pozoruhodnou schopnost absorbovat aplikované látky přímo do krve. Dle průzkumů se do krevního řečiště dostane až 60 % všeho, co na svou kůži naneseme.

Je bezpečná

Na rozdíl od konvenčních produktů neobsahuje přírodní kosmetika koktejl chemických látek a je tak bezpečná pro naše zdraví. Parabeny, sulfáty, ropné deriváty, syntetické vůně a umělá barviva jsou jen mizivý výčet toho, na co při čtení složení komerčních produktů můžeme narazit. A pokud je jim pokožka vystavena delší dobu, bývá oslabená a podrážděná. Ne všechny chemické látky jsou špatné, avšak i ty neškodné mohou způsobit problém. A to především tehdy, kdy se mezi sebou zkříží nebo znásobí. Použití potenciálně závadných složek v produktech je sice regulováno, někdy ale ani to nestačí. Příkladem za všechny je aplikace deodorantu se sloučeninami hliníku a parabeny na čerstvě oholené podpaží, čímž dochází k narušení ochranné funkce kůže a tím i k vyššímu riziku podráždění. A takových produktů je samozřejmě víc.

Má dlouhodobý efekt

Má dlouhodobý efekt

Nesporným kladem přírodní kosmetiky je fakt, že na pokožku působí příznivě z dlouhodobého hlediska. Přestože účinky nejsou patrné okamžitě, jak tomu občas bývá u produktů se syntetickými složkami, paradoxně pracuje efektivněji. Přírodní kosmetika se stará o trvalé zdraví pokožky, čímž podporuje její čistotu a pomalé stárnutí. Úspěch tkví především ve zvyšování obranyschopnosti a harmonizaci jejích funkcí, díky nimž si budete moci užívat přirozenou krásu, která trvá.

Šetří peníze

Šetří peníze

Na přírodní kosmetiku mnoho zákazníků pohlíží jako na drahou záležitost. Přestože pořizovací cena takových produktů je vyšší než u konvenční kosmetiky, v dlouhodobém horizontu ušetříte. Levná kosmetika plná chemických složek se o pokožku nestará, funguje pouze k zamaskování problémů, které vás trápí. Velmi často se také může stát, že stojí za vznikem dalších estetických či dokonce zdravotních potíží, z nichž pak hledáte cestu ven nákupem dalších prostředků. Přírodní produkty přitom podporují zdraví pokožky i celého těla, díky čemuž nemusíte utrácet zbytečné peníze za další kosmetiku, kterou ve skutečnosti vůbec nepotřebujete. Se zdravou pokožkou navíc možná také zjistíte, že jste krásná i bez líčidel!

Bere ohled na planetu

Šetrný přístup k životnímu prostředí v současné době hýbe světem. A výrobci přírodní kosmetiky jsou ve valné většině lidé, kteří mají pozitivní přístup k přírodě samotné a nechtějí se podílet na jejím ničení. Při výrobě dbají nejen na kvalitu svých produktů, ale berou v potaz také získávání surovin a ekologické výrobní postupy. Nákupem přírodních produktů tak přispějete k ochraně životního prostředí v mnoha směrech: podpoříte lokální výrobu, fair trade obchod, biodynamické zemědělství nebo recyklaci.

Je transparentní

Je transparentní

Složení kosmetických přípravků je přísně regulováno, a to včetně jejich označení. I přes přítomnost INCI (složení) na každém obalu se možná ve složitých chemických názvech nevyznáte. U přírodní kosmetiky se však nemusíte „záškodníků“ skrytých pod nerozluštitelnými hesly bát. Přírodní složky jsou velmi lehko dohledatelné a hojně prezentované také samotnými výrobci, kteří si uvědomují jejich přínos a využívají je i v rámci marketingu svých produktů. Lepší přehled u přírodní kosmetiky také zajišťuje celá řada certifikátů, které produkty mohou při dodržení jistých pravidel získat.

Serial přírodní kosmetika