Rodina

Proč jsou vzájemná blízkost a doteky pro miminko tak důležité

Držet své dítě poprvé v náručí je vzácný a nezapomenutelný okamžik.

Vzájemná blízkost s rodiči by přitom měla být nedílnou součástí života každého dítěte, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Zvlášť v prvních měsících života hraje fyzický kontakt významnou roli jak v posilování vazeb s těmi nejbližšími, tak i v otázce budoucího vývoje miminka.

Poporodní bonding

Obzvlášť důležitý je potom přímý kontakt kůže na kůži, a to ideálně ihned po narození. Takzvaný bonding, kterou dnes aktivně podporuje skoro každá porodnice, má okamžitý pozitivní účinek na vzájemné pouto mezi dítětem a rodiči. Blízké fyzické spojení plné láskyplných doteků navozuje pocit bezpečí, které miminko po opuštění přívětivého prostředí v maminčině bříšku tolik potřebuje. Pokud je porod bez komplikací, měl by být novorozenec bezprostředně položen bříškem na matčin holý hrudník. V případě jakýchkoli komplikací může maminčinu roli převzít i tatínek.

 

Síla hormonů

Kůže je největším orgánem lidského těla s miliony receptory, které na dotek reagují. Kouzlo kontaktu kůže na kůži přitom tkví v uvolňování hormonů, jež se dotykem spouští. Zásadní roli hraje především oxytocin, známý jako „hormon lásky a důvěry“. Právě on vytváří pocit spokojenosti, má relaxační účinek, zmírňuje úzkost, snižuje krevní tlak a hladinu stresového hormonu kortizolu, a dokonce posiluje imunitní systém. Pozitivní pocity, které navozuje, vytváří mezi dítětem a jeho rodiči velmi blízké spojení a tím pádem i základ milujícího vztahu. Tento proces pomáhá dospělým v prvních dnech rozpoznávat signály dítěte a naučit se rychle uspokojovat jeho potřeby. A právě to v miminku probouzí zdravý pocit důvěry. I přes počáteční překážky, které může spousta novopečených maminek a tatínků pociťovat, tak vznikne intenzivní pouto.

Nedocenitelný pocit bezpečí

Protože toho novorozenec ihned po narození moc nevidí, jeho vnímání se soustřeďuje na to, co cítí skrze kůži. I proto ho lze snadno utišit pouhým dotekem nebo pochováním. Velmi důležitá je pro něj blízkost milujících rodičů, která mu dodává pocitu bezpečí. Na začátku je pro dítě obtížné regulovat svou tělesnou teplotu, a tak mu vzájemné přitulení, obzvlášť v zimních měsících, může posloužit i jako vítaný zdroj tepla.

Touha po doteku a blízkosti

Miminko cítí doteky už v děloze a během porodu pak prožívá první fyzický kontakt. Kromě kojení, chování a mazlení, která jsou pro něj obzvlášť intenzivní, miluje i přímý kontakt rukou rodičů se svou pokožkou během každodenní péče.

 

Pokud chcete svému miminku dopřát maximum, začleňte blahodárné hýčkání do každodenní rutiny už od samého začátku. Vyzkoušet můžete rituály péče o pokožku, které posílí citové vazby a zároveň vyživí citlivou dětskou pokožku. Vhodná je i masáž, prostřednictvím které se rodiče naučí jemně pečovat o své dítě, správně se ho dotýkat, komunikovat s ním a reagovat na signály, jež vydává.

Vliv na vývoj dítěte

Dotek je základním stavebním kamenem zdravého emočního vývoje. Je to první jazyk našeho života a hraje zásadní roli v tom, jakým směrem se bude ubírat. Láskyplné doteky stimulují vývoj mozku a kognitivní schopnosti. Během přebalování, koupání a další péče o tělo miminko cítí dotek svých rodičů na kůži. Vnímá, zda jsou jeho ruce studené nebo teplé, zda vyvíjejí silnější či slabší tlak. Kombinace péče o tělo s jemnou masáží tak pro dítě představuje nejen formu fyzického kontaktu, ale také způsob, jak se naučit vnímat své tělo a lépe mu porozumět.