Rodina

Nachlazení a chřipka: Jak rodiče mohou podpořit zdraví svých dětí

Když je dítě nemocné, je velmi důležité přistupovat k podávání léků zodpovědně. Pediatr Dr. Alfred Längler vysvětluje klíčové zásady, jak jako rodič přistupovat k léčbě, roli antroposofické medicíny a otázku, proč hrají nemoci důležitou roli ve vývoji dítěte.

Říká se, že prevence je nejlepší lék. Co by měli rodiče obecně vědět o preventivní péči?

Dr. Alfred Längler: Myslím si, že je důležité, aby si rodiče vytvořili vlastní názor na problematiku profylaxe. Tyto úvahy by měly začít ještě před narozením dítěte otázkou, zda novorozenci vitamin K podávat a v jaké formě. Podobné problémy se týkají vitaminu D pro prevenci křivice, stejně jako očkování. Nejlepší je, když rodiče konzultují se svým pediatrem důvody takových doporučení a zejména přirozený vývoj každé nemoci, pro kterou je očkování určeno, včetně možných souvisejících rizik a přínosů.

Co ještě mohou rodiče udělat pro zdraví svých dětí?

AL: Podpora zdraví pro mě neznamená pasivní obranný postoj ve smyslu „prevence“, ale spíše aktivní utváření životního prostředí dítěte ve smyslu „pomoci“. Mělo by být o tom, jak si celá rodina organizuje svůj život, a jak to jednotlivým členům v různé míře pomáhá k udržení zdraví či uzdravení. Začíná to otázkami organizace dne, týdne, a dokonce i roku ve smyslu prožívání těchto období. Znamená to však i rytmickou organizaci dne, například pravidelné společné obědy či zdravé cykly spánku a bdění. Svou roli, která by neměla být opomíjena, hraje také kvalita výživy, pohyb a vědomé využívání médií. V konečném důsledku je také důležité, aby rodiče svému dítěti důvěřovali. Když chce něco udělat, nechají mu prostor, který si sám určí a rodiče jen dohlíží.

Jakou roli hrají nemoci ve vývoji dítěte?

AL: V zásadě lze říci, že projít nemocemi je nezbytným předpokladem pro dlouhodobé zdraví. Děti, které prodělaly více horečkových typů, aniž by užívaly léky na snížení horečky, mají menší pravděpodobnost vzniku astmatu a alergií. Totéž platí pro překonání klasických dětských nemocí, kterým se tak říká proto, že mají své smysluplné místo v dětství a zvláště nebezpečné se stávají v raném dětství nebo v dospívání či dospělosti. Když je dítě nemocné, většinou je potřeba dobrá podpora v průběhu nemoci – a ne automatická, náhlá zkratka potlačením příznaků „anti“ léky. Dlouhodobý „zdravý“ imunitní systém se vyvíjí překonáním nemocí.

Je důležité, aby rodiče důvěřovali svým dětem
Prof. Dr. med. Alfred Längler

Jaká jsou běžná onemocnění u novorozenců, kojenců a dětí?

AL: U novorozenců a kojenců jsou v popředí ty nemoci, které jsou spojeny s příchodem na svět. Novorozenec se musí nejprve adaptovat na nové prostředí, což může vést k souvisejícím poruchám. Patří mezi ně problémy dýchacího a kardiovaskulárního systému bezprostředně po porodu nebo v prvních dnech a týdnech. Dále pak odchylky od běžných adaptačních procesů, jako je novorozenecká žloutenka nebo potíže s trávením. Později se často objevují problémy s prořezáváním zoubků, které často doprovází první horečkové typy, obvykle horních cest dýchacích. Horečkové typy jsou běžné u batolat, zejména klasická dětská onemocnění. V době, kdy jsou připraveny začít školu, ve věku šesti nebo sedmi let, si většina dětí vybuduje silný imunitní systém a vstupuje do věku největšího zdraví. Závažná nepředvídaná onemocnění se samozřejmě mohou v jednotlivých případech vyskytnout v jakémkoli věku a vyžadují zvláštní pozornost lékaře.

Jak rodiče poznají, které léky jsou pro děti vlastně vhodné?

AL: Pokud lékař předepíše dítěti lék, ujistí se, že je pro dané dítě vhodný. Rodiče by si měli dávat pozor, aby svému dítěti nedali lék, který si na určitý stav sami předepsali, aniž by se při podobných potížích poradili s lékařem – děti přece jen nejsou malí dospělí. Tělo dítěte je velmi odlišné od těla dospělého. Dětský metabolismus funguje zcela jinak stejně jako orgány, které mají v dětství trochu odlišné fungování a funkce. Léky bez předpisu lze zakoupit přímo v lékárně. Rodiče by měli vždy upozornit lékárníka, že potřebují lék pro dítě. V případě pochybností obsahuje příslušné informace i příbalový leták.

Jaký je rozdíl mezi chemickými a antroposofickými léky?

AL: Chemické léky mají tendenci fungovat tak, že se na něco zaměřují. Například blokují receptor, a tím inhibují metabolický proces. To má nemoc „zastavit.“ Antroposofické léčivé přípravky jsou navrženy tak, aby podpořily organismus v tom, aby si pomohl sám a našel si vlastní cestu z nemoci.

Jsou přírodní léky vždy vhodné pro děti?

AL: Termín "přírodní" je často spojován s neškodností nebo bez možných vedlejších účinků. Nejsilnější účinné látky se nacházejí v přírodě. To znamená, že vhodnost pro děti musí být pečlivě ověřena, a to ať už jde o léčivé přípravky přírodního původu nebo léčivé přípravky, jejichž účinné látky jsou chemicky vyrobené.

Je pro děti nebezpečné, když omylem snědí velké množství globulí najednou?

AL: Na tuto otázku nelze obecně odpovědět „ano“ nebo „ne“. Záleží na tom, kolik toho náhodně požily. Stejně tak je třeba zvážit účinnou látku a účinnost. V každém případě bych rodičům doporučil dítě pozorovat a v případě pochybností se poradil s pediatrem nebo toxikologickým informačním střediskem.

Globule obvykle nemají žádnou indikaci. Jak poznám, jak je používat?

AL: Obvykle je předepisuje lékař na konkrétní stav. V rámci samoléčby se můžete v lékárně poradit o vhodných oblastech použití.

Antroposofické léky pomáhají organismu, aby si pomohl sám.
Prof. Dr. med. Alfred Längler

Děti někdy mají několik různých příznaků – je v tomto případě možné podávat jim různá homeopatika současně?

AL: Existuje řada homeopatických a antroposofických léků, které jsou navrženy na několik příznaků nemoci zároveň – například v případě chřipky, horečky, bolestí těla a únavy. Někdy je však nutné a užitečné podat několik léků současně. Přesto je důležité udržovat celkovou situaci v perspektivě. Zřídka jsou užitečné nebo více než tři nebo čtyři účinné látky současně.

Má samoléčba nějaké hranice?

AL: Kdykoli mají rodiče obavy o zdraví svého dítěte, neměli by váhat a zajít k lékaři. Například když horečka trvá déle než tři dny nebo pokud je jejich dítě stále unavenější nebo apatické.

Co by měli rodiče dělat, když jejich dítě odmítá užívat konkrétní lék?

AL: Pokud léky předepsal lékař, rodiče by se s ním měli poradit, jak na to. V některých případech je možné lék dávkovat jinak nebo ho nahradit alternativním lékem, který dítě snáze přijme. V případě samoléčby by rodiče měli hledat alternativní nefarmaceutický domácí lék, který je dítě ochotnější užívat. Někdy pomůže lék podat hravou formou nebo zamíchat do něčeho chutného, třeba do ovocného jogurtu.

Jaké jsou osvědčené domácí léky?

AL: Existuje řada osvědčených domácích léčiv, které se dodnes používají k léčbě dětským nemocí. Patří mezi ně zábaly na lýtka při horečce, tvarohové obklady na abscesy nebo obklady z čaje z dubové kůry při silné plenkové vyrážce. Mezi osvědčené prostředky patří také bylinné čaje a mazání. V závislosti na závažnosti onemocnění doporučuji tyto domácí prostředky použít jako doplněk k samotným lékům a po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Náš magazín

Prof. Dr. med. Alfred Längler

Prof. Dr. med. Alfred Längler je profesorem integrativní pediatrie a medicíny mládeže na katedře medicíny Univerzity Witten/Herdecke a lékařským ředitelem Komunální nemocnice Herdecke v Německu.

Jeho vědeckým zaměřením je výzkum konceptů integrativní terapie pro děti. Je (spolu)autorem řady vědeckých publikací a několika knih.