Rodina

Pozorná péče o dítě

Každodenní pozornost probouzí v dětech pocit bezpečí

Péče o dítě zahrnuje mnohem víc, než jen vyměňování plenek a pravidelné koupání. Společné okamžiky jsou také dobou vzájemného sbližování, komunikace a pozornosti. Starostlivá péče o dětskou pokožku se tak může stát důležitým prvkem k navázání důvěry.

Péče o dítě zahrnuje mnohem víc, než jen vyměňování plenek a pravidelné koupání. Společné okamžiky jsou také dobou vzájemného sbližování, komunikace a pozornosti. Starostlivá péče o dětskou pokožku se tak může stát důležitým prvkem k navázání důvěry.

Když se zamyslíte, co všechno péče o vaše dítě zahrnuje, jistě vám přijde na mysl mnoho každodenních úkolů  – od přebalování a koupání, až po svlékání, oblékání a praní. Protože péči o dítě věnujeme tolik času, a to zejména na začátku, stávají se zdánlivě rutinní úkoly něčím víc, než jen otázkou hygieny: jsou to okamžiky soudržnosti, náklonnosti a starostlivé pozornosti. Každodenní péče o celé tělo pomáhá posílit vzájemné pouto mezi dítětem a jeho rodičem a podporuje nezávislost. Skrze starostlivou péči rodiče svým dětem ukazují, že je vnímají i s jejich omezeními a zároveň je učí, jak zdravě vnímat své vlastní tělo a podporují tak jejich přirozený přístup k péči o sebe sama.

Díky pečlivé a milující péči o tělo se mohou den co den rozvíjet chvíle intenzivního spojení a lásky mezi dítětem a rodiči.

Tipy, jak pečovat o dětskou pokožku

Pouto mezi rodiči a jejich dítětem se rozvíjí den co den, a to i během zdánlivě obyčejných chvil. Následující rady vám usnadní každodenní péči o pokožku vašeho dítěte.

 

  • Udělejte si čas

Během hektických dnů se většinu rutinních úkolů snažíme rychle odbavit, abychom mohli přejít k těm dalším, které nás ještě čekají. Zkuste ale na chvíli zpomalit a na péči o citlivou dětskou pokožku si vyšetřit trochu času navíc. Nejlépe tolik, aby se vaše dítě mohlo samo účastnit – pokud nebudete spěchat a budete trpěliví, dokážou i malé děti s ohledem na své možnosti v mnoha situacích spolupracovat.

  • Komunikujte

Stejně jako při mnoha jiných každodenních činnostech je i při péči o pokožku důležité, abyste svému děťátku průběžně sdělovali, co se chystáte udělat. Děti dokážou porozumět mnoha věcem ještě předtím, než začnou mluvit. Tím, že je přímo oslovíte a sdělíte jim, co právě děláte, jim ukazujete svůj respekt a důvěru v jejich schopnosti.

  • Naslouchejte signálům svého dítěte

Pokud se naučíte vnímat a reagovat na signály svého dítěte, podpoříte v něm pocit důvěry a bezpečí. Dítě váš aktivní přístup chápe jako: tady je o mě dobře postaráno, mé potřeby jsou vidět a vždy dojde k jejich naplnění.

  • Zpomalte

Téměř všechno je po narození pro vaše dítě nové. Každý den se setkává s tolika podněty…Mozku dítěte ale trvá jejich zpracování mnohem déle, než mozku dospělého. Snažte se proto přizpůsobit své jednání reakční době svého miminka. Díky vědomému zpomalení můžete sledovat jeho signály a naučíte se mu tak lépe porozumět.

  • Vytvořte bezpečné zóny

Bezpečná zóna umožňuje ústup a zklidnění. Například během přebalování jsou miminka vystaveny mnoha podnětům najednou – jsou svlečené, na pokožce cítí studený vzduch a na různých částech těla dotyky svého rodiče. To ho může znejistit. Na přebalovací podložku umístěte srolovaný ručník do obráceného písmene U, čímž vytvoříte bezpečnou hranici, díky které se dítě cítí méně v ohrožení. Rutiny navíc pocit bezpečí podporují.

Jak ohleduplná péče podporuje pocit bezpečí

Když si miminko přinesete z porodnice, čekají vás první měsíce plné očekávání a vzrušení. Spolu s mnoha změnami ve vašem rodinném životě přichází také nový typ zodpovědnosti, který je pro většinu rodičů velkou výzvou. Časem, trpělivostí a ohleduplnou péčí se naučíte vnímat potřeby svého děťátka, což zase ovlivní jeho vztah k vám. Pocit, že je v bezpečných a milujících rukách podporuje jeho důvěru. Díky pečlivé každodenní péči tak můžete zajistit, aby se s vámi dítě cítilo maximálně v bezpečí.

Ta nejlepší péče o jemnou dětskou pokožku

Kůže dítěte je pětkrát tenčí než pokožka dospělých a potrvá nějaký čas, než se přizpůsobí vnějším podmínkám. Výrobky, které pečují o jemnou dětskou pokožku, by proto měly být speciálně vytvořeny tak, aby vyhovovaly jejím specifickým potřebám. V první řadě by měly obsahovat jen několik málo kvalitních ingrediencí přírodního původu, které nezatíží citlivou dětskou pokožku. V tomto ohledu jsou ideální rostlinné oleje, jež jsou velmi podobné lipidové vrstvě kůže. Díky tomu se dobře vstřebávají, nezatěžují ji a nezanechávají na ní mastný film, čímž umožňují její správný vývoj. Produkty z řady Baby od Weledy obsahují pouze pečlivě vybrané, vysoce kvalitní ingredience a poskytují tak jemné dětské kůži přesně to, co potřebuje, a to v nejdůležitější fázi jejího vývoje. Během prvních měsíců života vašeho miminka doporučujeme používat Měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny, který zamezí podráždění pokožky v oblasti plenek. Při běžné péči o pokožku děťátka, jako masážní olejíček nebo k dočištění v oblasti plenek pak můžete zvolit neparfemovaný Měsíčkový kojenecký olej, který můžete s klidným svědomím používat i vy sami – skvěle pomáhá především suché pokožce.

Tipy na jemnou a šetrnou masáž miminka.

Jak nejlépe pečovat o pokožku pod plenkami?

Porodní asistentky doporučují nechat dítě každý den alespoň chvilku bez oblečení i plenek, aby si mohlo užít svěží pocit volnosti. Teplé a vlhké prostředí pod plenkami totiž může dráždit jeho citlivou pokožku, zejména, pokud má na sobě mokré plenky delší dobu. Čerstvý vzduch navíc napomáhá rychlejšímu hojení podráždění a opruzenin. Účinnou úlevu pak přinese Měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny od Weledy, který podrážděnou a zarudlou pokožku zklidní a díky oxidu zinečnatému ji ochrání před další vlhkostí.