Rodina

Masáž ručiček a nožiček

Porodní asistentka Carolina, která spolupracuje s Weledou, vysvětluje, jak mohou masáže probudit v miminku pocit bezpečí.

Masáž posiluje vzájemný vztah dětí a jejich rodičů

Laskavá masáž posiluje vzájemnou vazbu dětí a jejich rodičů a je také výbornou relaxační technikou pro obě strany. Porodní asistentka Carolina, která dlouhodobě spolupracuje s Weledou, nabízí inspirativní rady, jak malé děti správně masírovat. V první řadě je potřeba si uvědomit, že každé dítě je jiné, proto bychom měli brát v úvahu především to, co má rádo a co ne. Pokud se vašemu děťátku nelíbí masáž určité části těla, jednoduše ji vynechejte a zaměřte se tam, kde si to naopak užívá. Díky masážím své dítě lépe poznáte a dáte mu najevo, že je respektováno a milováno.

Proč jsou masáže tak důležité zejména u kojenců?

Pokožka právě narozených dětí zastává důležitou funkci – spoujuje vnitřní svět miminka s tím vnějším. Po narození jsou děti obzvlášť citlivé na okolní podněty, které jsou pro ně nové a neznámé. Novorozenci intenzivně vnímají dotek, teplotu a různé materiály právě prostřednictvím své pokožky. Jemně vedená masáž je obklopí, chrání a zároveň posiluje jejich pocit fyzického uvědomění. Laskavý dotek stimuluje jejich dech a srdeční funkce a pomáhá zmírnit nafouklé bříško i nadmutí. Masáž jako rituál zlepšuje každodenní rutinu a pomáhá dětem se ustálit. Tím, že budete vnímat signály vašeho děťátka a budete na ně reagovat podpoříte vzájemnou komunikaci, což má pozitivní vliv na rozvíjení vzájemného pouta. V neposlední řadě se při prožívání pozitivních emocí, jako je kontakt kůže na kůži, masážemi nebo kojením, uvolňuje v těle hormon lásky a důvěry zvaný oxytocin, který vytváří pocit citové vazby mezi dítětem a jeho rodiči.

 

 

Láskyplná masáž je úžasný způsob, jak své dítě zahrnout teplem, důvěrou a pocitem bezpečí. Kontaktem kůže na kůži zároveň prohlubujete vzájemný vztah.

Správný čas na masáž

Rodiče se často bojí, že během masírování svého děťátka udělají něco špatně. Není třeba dodržovat přesné pokyny. Důležitý není ani čas, který masáž zabere nebo sled pohybů, ale to, zda se dítě a ten, kdo masáž provádí, cítí pohodlně. Jemné masážní pohyby můžete snadno zahrnout do každodenní péče o miminko, například při přebalování. Před každým pohybem rozehřejte v dlaních olej a pak se nechte vést intuicí. Hřejivé, cílené doteky posílí vaši vzájemnou vazbu, díky čemuž se vaše dítě cítí milované a klidné. Pokud z masáže uděláte pravidelný rituál, pomáháte děťátku s přizpůsobením se, kdy časem dokáže předvídat, co se stane – to mu dodává pocit bezpečí. Masáž, kdy vedete tahy směrem ke středu těla je víc stimulující a můžete ji snadno zařadit do ranní péče. Masáž vnějšími tahy je naopak zklidňující a je tak vhodná zejména navečer. To, kdy a jakou masáž je nejlepší provádět, poznáte podle samotného miminka: pokud se vám zdá unavené, neprovádějte stimulační masáž.

Užitečné tipy na masáž miminka

S těmito tipy od porodních asistentek, které spolupracují se značkou Weleda, můžete svému miminku dopřát pocit bezpečí. Masáž také snadno zařadíte do každodenního života:

 

  • Děti můžete masírovat od jejich narození.
  • Během prvního roku by měly být děti svlékané jen v prostředí, kde je dostatečné teplo (přibližně 24 stupňů Celsia). V opačném případě svlékněte pouze tu oblast, kterou chcete masírovat. Ty části těla, které jste již promasírovali, můžete překrýt plenkou.
  • Vyvarujte se masáži bezprostředně po jídle, obzvlášť, pokud má vaše miminko tendenci si ublinkávat.
  • V prvních dnech po narození jsou vhodné jemné „hladící“ pohyby, po několika dnech je můžete přenést do intenzivnější masáže.
  • Chcete-li ve svém miminku upevnit pocit bezpečí, položte na něho jednu ruku, zatímco tou druhou provádějte masážní pohyby.
  • Děti obvykle upřednostňují pomalé rytmické pohyby.
  • Děti během masáže nepotřebují mobilní telefony ani jiné hry, které by odváděly jejich pozornost. Nejlepší je masáž provádět v klidné a tiché místnosti s měkkým osvětlením.
  • Pokud pod hlavičku a kolena dítěte umístíte ručník, podpoříte tak přirozené konturyjeho  těla, což umocní jeho pohodíl a pocit bezpečí. Můžete také kolem miminka vytvořit tzv. hnízdo ze srolovaného ručníku do obráceného písmene U, čímž vytvoříte něco jako ochrannou bariéru.
  • Některé děti mají rády klidnou masáž, zatímco jiné dávají přednost rytmickým pohybům doprovázeným písněmi nebo hučením.
  • Masáž by měla trvat tak dlouho, dokud se vy a vaše miminko cítite pohodlně.

Masáž ručiček a nožiček

Masáž ručiček a nožiček

V případě, že masírujete nožičky dítěte, začněte u kyčlí a způsobem hlazení pokračujte směrem dolů. Miminkům se líbí také jemné krouživé pohyby podél každé nohy. Snad každý, a nemusí to být zrovna dítě, vnímá jako výjimečně uvolňující masáž chodidel. Pohybujte palcem od paty nahoru a potom směrem ven podél každého prstu. Obdobou masáže nožiček je masáž rukou. Začněte u ramene a hlaďte paži směrem dolů nebo provádějte krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Můžete také pohybovat palcem v kruzích uprostřed drobné dlaně vašeho miminka, případně masáž protáhnout až k prstům.

Masáž bříška a hrudníku

Nejlepší chvílí, kdy provádět relaxační masáž bříška, je přebalování. Jednou rukou masírujte bříško miminka krouživými pohyby. Kontakt můžete zesílit položením druhé ruky na jednu stranu bříška dítěte, čímž mu dodáte fyzickou hranici a tím větší pocit bezpečí. Od bříška můžete pokračovat až na hrudník. Tip, jak řešit nadmutí: lehkými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček masírujte oblast kolem pupíku. Pohyby ukončete tahem směrem dolů přes levé stehno, a to proto, že poslední část střeva vede zprava přes horní část břicha a končí vlevo dole. Tento pohyb „vytlačí“ přebytečný plyn směrem ke konečníku, čímž se podpoří trávení. Speciálně pro účely zklidňující masáže bříška miminek jsme vyvinuli Olej na masáž bříška kojence.

Děti potřebují rytmus a rituály

Mateřské orgány, zejména tlukot srdce, poskytují nenarozenému děťátku rytmus, teplo a akustické prostředí. Po narození je proto vhodné smysl pro rytmus podporovat, a to v rámci každodenní rutiny. Zavedení určitých rituálů pomáhá vašemu miminku předvídat a přizpůsobit se každodenním činnostem. Jedním z takových rituálů je i láskyplná masáž.

Vhodný olejíček pro masáž miminka

Pokožka novorozenců ještě není plně vyvinuta a potrvá nějaký čas, než mazové a potní žlázy začnou plnit svou funkci mimo dělohu. Narozdíl od syntetických olejů mají čisté rostlinné oleje podobnou strukturu, jako lidská kůže a jsou tak pro ni nejvhodnější alternativou. Pro masáž miminek je ideální přírodní neparfemovaný rostlinný olej jako je Měsíčkový kojenecký olej, který díky výtažkům z měsíčku lékařského jemně pečuje a chrání citlivou dětskou pokožku. Díky tomu může pokožka v klidu rozvíjet svou funkci ochranného pláště. Děti s obzvlášť citlivou kůží se sklonem k podráždění můžete také masírovat jemným krémem, třeba Zklidňujícím tělovým mlékem od Weledy.

NAŠE PRODUKTY VHODNÉ PRO ZKLIDŇUJÍCÍ MASÁŽ DÍTĚTE

Měsíčkový kojenecký olej

Organický kojenecký olej pro jemnou dětskou pokožku.
68 Hodnocení
200 ml
319,00Kč

Měsíčkové pěsticí mléko

Zklidňující hydratační mléko pro jemnou pokožku.
200 ml
319,00Kč

Měsíčkový dětský krém

Bohatý intenzivní tělový krém pečující o jemnou dětskou pokožku.
75 ml
209,00Kč

Olej na masáž bříška kojence

Přírodní olej pro masáž na zklidnění bříška kojence či jako pomoc při trávení.
50 ml
319,00Kč