Rodina

Koupel jako sbližující rituál pro rodiče a jejich děti

Jak udělat z koupele rituál?

Začátky rodičovství jsou plné otázek. Mnoho z nich se přitom vztahuje k pravidelné hygieně, na níž má každý odlišný názor. Kdy můžeme začít své novorozené miminko koupat? A jak často bychom ho měli umývat? Společné chvilky v obklopení teplé vody však nemusí být pro rodiče a jejich děti jen povinností, ale také společnou zábavou. Stačí jen myslet na pár jednoduchých pravidel a vše půjde zcela hladce.

Rodinný čas

Koupel se může stát skvělým relaxačním rituálem pro kojence i batolata. Dávno neplatí, že by měla probíhat jen večer před spaním, můžete ji uskutečnit kdykoli během dne, přesně podle vašeho časového vytížení nebo nálady. Společné chvilky v koupelně jsou příležitostí pro celou rodinu, jak odložit myšlenky na každodenní život a užít si sebe navzájem v klidu a bez rušení. Koupel vám pomocí vzájemných doteků umožní nenásilně posilovat vzájemné pouto, ale také aktivovat smysly dítěte a užívat si s ním radost z volného pohybu. Každý z nás je však jiný, a proto ani vaše dítě nemusí být automaticky fanouškem vody.

První koupel

Období bezprostředně po narození je důležité především z hlediska propojení s novorozencem. Blízký kontakt s pokožkou a magická směs hormonů zajišťují, že se mezi rodiči a dítětem vytvoří pevné pouto. V první hodině po porodu je miminko obzvlášť ostražité a velmi brzy začne hledat prsa své matky. Unáhlené umývání kojence může narušit kůže matky s kůží dítěte a mít tak nepříznivé dopady na hladké nastartování kojení. Brzká koupel může také vést k riziku hypotermie, hypoglykémie nebo poruch dýchacích cest, proto se bezprostředně po narození nedoporučuje. Novorozence stačí pečlivě osušit a udržovat v teple, aby byl zajištěn přímý kontakt s holou kůží matky nebo otce. To pomáhá pokožce dítěte zvyknout si na svět mimo dělohu.

Přirozená ochrana pokožky

Vernix caseosa neboli mázek je výživná a ochranná vrstva, která po narození zcela nebo částečně pokrývá pokožku dítěte. Není ji nutné čistit, mázek je totiž pokožkou postupně vstřebáván a během prvních dnů života dodává jemné dětské kůži lipidy a vlhkost, přičemž zajišťuje udržení vyváženého pH. Suché zbytky mázku v záhybech pokožky by však měly být po několika dnech jemně odstraněny, a to nejlépe dětským olejem, aby nedošlo k podráždění v těchto oblastech. Od tohoto okamžiku můžete bez výčitek začít své dítě pravidelně koupat. Není nutné čekat na odpadnutí pupečníku, nezapomeňte však tuto oblast po koupeli vždy šetrně osušit.

Správné načasování

Některá miminka jsou koupelí stimulována a aktivizována, což jim ztěžuje následné usínání. Pokud je i vaše dítě takové, zkuste přesunout koupání do ranních hodin nebo na dobu, kdy je miminko vyspalé. Rodiče během prvních týdnů až měsíců sami přijdou na to, která doba je pro koupel jejich potomka nejvhodnější, důležitá je především trpělivost a čas na vzájemné seznámení. Pro mnoho maminek se ukázalo jako užitečné před koupáním své miminko nakojit – hladové dítě je totiž jen zřídkakdy uvolněné. V tomto případě se samozřejmě může stát, že miminko vlivem rozrušení a nenadálé aktivity vyblinká obsah svého žaludku, nemusíte se však bát, nic se neděje! Protože koupání vyžaduje hodně energie, tak jako tak bude většina dětí krátce po koupeli znovu vyžadovat nakrmit.

Jak často a jak dlouho?

I v případě pravidelné hygieny se rodiče mohou řídit tím, co přesně jejich dítě vyžaduje. Miminka, která mají ráda vodu, se mohou koupat každý den. Stejně tak je ale v pořádku, když bude mezi koupelemi několikadenní pauza. Děti, jež koupání zcela odmítají, není třeba zbytečně nutit. Stačí to čas od času zkusit znovu, v klidu a bez násilí. Obecně platí, že v době, kdy se mohou děti samy posadit, rády tráví svůj čas ve vodě, proto jim obzvlášť ze začátku dejte čas. Co se týče délky samotné koupele, doporučuje se pobyt ve vodě mezi 3 až 10 minutami; starší děti však samozřejmě mohou zůstat déle, protože jejich tělo tak rychle nevychladne.

Klíčová teplota

Důležité je také prostředí, v němž se miminko koupe: místnost by měla být útulná (děti dávají přednost tlumenému světlu) a především teplá (alespoň 24 ℃). Teplota vody pro koupel by měla být přibližně 37 ℃ - lze ji změřit pomocí teploměru přímo určeného do koupele, jenž je snadno dostupný ve většině lékáren. Pokud zrovna teploměr k dispozici nemáte, můžete zkusit jednoduchý test pomocí vlastní pokožky. Ta je nejcitlivější v oblasti lokte, který stačí namočit hluboko do vody – pokud je pro vás teplota příjemná, a ne příliš horká nebo studená, bude taková i pro vaše dítě. Nikdy na měření teploty vody ve vaně nepoužívejte ruce a prsty, protože ty jsou zvyklé na vyšší teploty.

Přírodní péče

Pokud chcete, aby byla koupel pro vaše milované miminko co nejblahodárnější, zkuste do vody přidat koupelový přípravek, který byl speciálně vyvinut pro citlivou dětskou pokožku. Takový přípravek pomůže jemně očistit pokožku od všech nečistot včetně krému pro ochranu pokožky pod plenkami. Samotná čistá voda je také v pořádku, ale může způsobit vysoušení jemné dětské pokožky. Stejně tak se nedoporučuje ani používání koupelových pěn. Měsíčková kojenecká koupel od Weledy obsahuje výživné látky v podobě mandlového oleje a blahodárné výtažky z měsíčku a heřmánku se zklidňujícími účinky. U dětí s velmi suchou pokožkou lze do koupele přidat malé množství Měsíčkového kojeneckého oleje. Je bez parfemace a pokožku tak  zbytečně nezatěžuje ani nedráždí. Jakmile však do vody přidáte olej, buďte obezřetní, na pokožce miminka vytvoří kluzký film. Pro neklidné a rozrušené děti je ideální Měsíčková koupel s bylinkami s obsahem organického tymiánu, který pomůže tělo dítěte zahřát a uvolnit.

Pomůcky pro koupel

Novorozence můžete snadno koupat v čistém umyvadle, na trhu jsou však k dispozici i praktické dětské vaničky z lehkého plastu s vypouštěcí zátkou na dně. Nepoužívejte sedátka ani plovoucí polštáře, které zabraňují intenzivnímu kontaktu dětské pokožky s rodiči a jejich použití vás také může svádět nechat dítě bez dozoru. A to může být, byť jen na okamžik, velmi nebezpečné. U mnoha kojenců, kteří nejsou zvyklí na pocit vztlaku a téměř neomezenou svobodu pohybu, může zpočátku voda vzbuzovat nejistotu. Opatrná a láskyplná podpora ze strany rodiče však během koupele dodá dítěti pocit bezpečí a umožní mu užívat si tohoto nového prvku. Společný příjemný zážitek z koupání pak mimo jiné posiluje i společné pouto mezi dětmi a jejich rodiči.  

Po koupeli

Jakmile miminko vyndáte z vaničky, je třeba jej důkladně zabalit a rychle osušit, nejlépe měkkým předehřátým ručníkem. Pokud poblíž nemáte žádný zdroj tepla, lze ručník předehřát na vlastním těle. Velmi vítaná je po koupeli také uklidňující masáž. Využít můžete dětských přípravků, třeba neparfémovaného Měsíčkového kojeneckého oleje od Weledy, který pomůže vyživit a chránit citlivou pokožku vašeho miminka. Ještě před tím, než dítě oblečete, můžete nanést Měsíčkový dětský krém.

Pláče vaše dítě po koupeli? Důvodů může být hned několik:

  • Miminko mohlo vylekat náhlé ukončení příjemného pocitu beztíže nebo změna z teplé vody ve vaně zpět do chladnějšího vnitřního ovzduší. Možná se právě chystalo uvolnit a bylo vyrušeno tím, že jste jej osušili a oblékli.
  • Koupel mohla vyvolat pocit hladu nebo chuť k jídlu. Koupání je nejen vzrušující, ale také vyčerpávající, vaše dítě proto může vyžadovat nejen blízkost, teplo a pocit bezpečí, ale i jídlo.
  • Nakrmení dítěte, dostatečný kontakt s pokožkou a zahřívání tělem a ručníkem nebo přikrývkou jsou ověřené způsoby, jak tyto potřeby uspokojit a miminko spolehlivě uklidnit.
  • Po koupeli je čas na osušení, péči o pokožku a oblékání – ideálně do oblečení, které příliš silně nevoní pracím prostředkem.

Koupání napříč ročními obdobími

Když je venku zima, čerstvě vykoupané miminko by nemělo být okamžitě vystaveno studenému vzduchu. Tělo a vlasy dítěte musí být zcela suché, aby se zabránilo odpařování přebytečné vlhkosti a úniku tělesného tepla. Po koupání nasaďte miminku na suchou hlavičku čepičku, aby přes pokožku hlavy neunikalo příliš mnoho tepla.

I během léta, kdy je dospělým venku teplo či dokonce horko, může se dítě snadno nachladit, zvlášť když je jeho pokožka mokrá a fouká mírný vánek. Oba tyto faktory rychle odvádí teplo z malého dětského organismu, proto se při koupání venku doporučuje opatrnost. Návštěva koupaliště v létě je vhodnější až pro starší děti, které již mohou samostatně sedět. Pokud se se svými ratolestmi vydáte do venkovního bazénu, zajistěte, aby jim nebyla zima a chraňte jejich vlhkou hlavu a tělo před větrem. Za žádných okolností by miminko nemělo být vystaveno přímému slunečnímu záření. Jakmile budou tato opatření dodržena, může začít opravdová letní zábava – vždy však pod pozorným dohledem rodičů.

 

Měsíčkový dětský šampón

Šetrná koupel i sprcha nejen pro vaše miminko, ale také přírodu.
200 ml
319,00Kč

Měsíčková koupel s bylinami

Pomáhá děťátko uklidnit a uvolnit po náročném dni.
200 ml
319,00Kč

Měsíčková kojenecká koupel

Šetrně myje a vyživuje jemnou dětskou pokožku
79 Hodnocení
200 ml
319,00Kč

Měsíčkový kojenecký olej

Organický kojenecký olej pro jemnou dětskou pokožku.
68 Hodnocení
200 ml
319,00Kč