Zdraví

Jak léčit sportovní úrazy přírodní cestou

Ke zranění při sportu může dojít velmi lehce, stačí chvilka nepozornosti. Následkem pak v lepším případě bývají naraženiny a modřiny, i ty nás však dokážou pěkně potrápit. Frank Meyer, všeobecný lékař a odborník na holistickou medicínu, nám vysvětlil, jak se s takovými zraněními můžeme vypořádat, a to zcela přírodní cestou.

Mezi nejčastější sportovní zranění patří namoženiny a pohmožděniny. Co se v takových případech děje s našimi svaly?

 

Namoženiny jsou způsobeny náhlým násilným přetížením našich svalů, šlach nebo vazů. Obvykle jde o velice bolestivé zranění, namoženina totiž může způsobit i poškození svalové tkáně a tím i následný otok či zduření postiženého místa. V případě namoženin nicméně nevznikají viditelná natržení, na rozdíl od natržení svalových vláken či fasciklů (svazků svalových vláken). Modřiny a pohmožděniny jsou následkem působení vnější síly, například přímým úderem nebo nárazem při pádu.

Kdy je v případě namoženin a pohmožděnin vhodné navštívit lékaře?

 

Taková zranění by měla být v první řadě léčena fyzickými opatřeními, jako je přikládání chladivých obkladů, zvednutí poraněné části do vyšší polohy či stažení pomocí obvazu. Pomoci může i aplikace a použití přípravků s obsahem arniky. Pokud bolest nezmizí během několika hodin po tomto počátečním ošetření, je vhodné navštívit zkušeného lékaře či ortopeda. Návštěva lékaře by měla být samozřejmostí i v případě, že na postiženou část těla nemůžete přenést váhu (při chůzi například kulháte), pokud ve svalech cítíte prohlubně či vyboulení nebo jsou-li na postiženém místě viditelné podlitiny. Jakákoli zranění břicha, hrudníku a hlavy musí být též lékařsky vyšetřena.

Užijte si sport, jógu i fyzicky náročný trénink.

namožení svalů

Jak předejít bolesti

Po sportu občas zažíváme bolesti svalů. Jak se s ní můžeme vyrovnat nebo jí úplně odstranit?

Naše svaly po sportu bolí kvůli přechodným metabolickým změnám a také kvůli vlasovým natržením svalových vláken. Lidé, kteří pravidelně cvičí, podporují zdravý proces přeměny svých svalů, jenž je přirozeně doprovázen mírnou bolestivostí.

Pokud ale svalová bolest přetrvává déle než 2 až 3 dny nebo narušuje vaši pohyblivost, doporučuji podpořit metabolismus zajištěním přiměřeného příjmu tekutin a zdravého jídelníčku v čele s čerstvou zeleninou, která je bohatá na minerály.

Na rozdíl od akutních zranění není při léčbě bolesti svalů vyžadováno chlazení, ale naopak teplo. Po sportu se například můžete osprchovat teplou vodou a poté do ještě vlhké pokožky jemně vmasírovat arnikový masážní olej. Po sportu jsou vhodné také teplé čaje se zázvorem, které spolu s jemnými protahovacími cviky rovněž stimulují svalový metabolismus.

Arnika horská

je pro své léčivé vlastnosti cennou součástí hned několika produktů Weledy.

Které vlastnosti dělají z arniky vhodnou bylinku pro řešení sportovních zranění?

 

Arnika snižuje zánět a otok, což pomáhá zmírnit i bolest. Nejlépe a nejrychleji účinkuje, pokud se aplikuje externě, například jako vlhký obklad se zředěným arnikovým výtažkem nebo jako gel či mast. Těžit můžeme z arniky i jejím vnitřním užitím, formou homeopatik s potencí D6. Tyto speciální přípravky jsou připraveny z celé rostliny a své účinky zakládají na principech antroposofické medicíny.

Náročný sportovní výkon

může způsobit bolesti svalů

Masážní olej s arnikou

Hřejivá masáž s výtažkem z arniky.
200 ml
499,00Kč

Arnikový sprchový gel

Stimulující gel vhodný zejména po náročném sportovním výkonu.
200 ml
219,00Kč