Zdraví

Bylinky pro zdraví vašich očí

Světlík, sléz a měsíček jsou díky barevným květům nepřehlédnutelné a krásné na pohled.

Tyto bylinky, rostoucí na slunných svazích, se však velmi cení i pro své zdravotní účinky. Už po staletí je lidé využívají k léčbě očních obtíží.

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis)

je elegantní luční květinou rostoucí do výšky 10 až 30 centimetrů. Hojně se vyskytuje na suchých loukách a pastvinách v oblastech s nadmořskou výškou až 2300 metrů. Jeho malé listy mají zubaté okraje, bílé květy nesou žlutou skvrnu a ze středu se táhnoucí fialové proužky. Aby rostlina v přírodě přežila, parazituje na v blízkosti rostoucích travách. Díky speciálním příchytným kořínkům (neboli haustoriím) absorbuje na minerály bohaté živiny z kořenů okolních rostlin. Světlík pomáhá při zánětech spojivek a alergických očních reakcích, zároveň oči posiluje, tudíž ji lze užívat i preventivně.

Sléz lesní (Malva sylvestris)

Sléz je jednou z prvních kultivovaných rostlin, která dnes roste téměř všude na světě. Dorůstá do výšky jednoho metru a je typický kulatými listy a něžnými růžovými květy s pěti okvětními lístky. I v období sucha obsahují květy rostliny vysoký obsah slizu, který má zvlhčující a zklidňující účinky. Využít se tak může při léčbě nepříjemných alergií, ale i suchosti očí.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

je běžnou zahradní rostlinou po staletí známou jako bylinný lék na hojení ran. Patří do čeledi hvězdnicovitých a vyznačuje se jasně oranžovými květy, které se na slunci rozevírají. Během letních měsíců kvete a tvoří nové listy, přestože již začíná produkovat semena. Měsíček podporuje tvorbu nových tkání a má protizánětlivé účinky, díky čemuž se osvědčil v léčbě zanícených očí, jež zároveň i posiluje.