Zdraví

7 způsobů jak si udržet zdraví i v zimě

Přelom ročních období představuje pro naše tělo velkou výzvu. Proti zkracujícím se dnům a výkyvům počasí s převládajícím větrem a deštěm se obrňujeme dostatkem spánku, jídelníčkem bohatým na vitamíny, pravidelným pitným režimem i dobrou společností. Těchto sedm věcí z přírody pomůže ke zdraví i vám.

Spánek

Spánkem strávíme až třetinu našeho života, a to z dobrého důvodů. Nejen, že jde o velmi příjemnou činnost, své plus má spánek i v ohledu na zdraví. Jedině během kvalitního odpočinku je imunitní systém schopný se regenerovat a mysl zase zpracovávat zážitky z celého dne. Díky snům dokážeme osvobodit svou duši a často si uvědomit věci, které nám při bdění jen tak nedojdou. V ideálním případě bychom měli spát kolem 7 hodin denně.

Zatímco spíme, naše tělo se regeneruje

Blízkost

Společenský život má na naše zdraví nesmírný vliv. Studie prokázaly, že vzájemné přátelství přináší mnoho zdravotních benefitů, stejně jako cvičení nebo vyvážená strava. Při fyzickém kontaktu dochází v těle k uvolňování oxytocinu, jenž je právem nazýván jako hormon lásky nebo „mazlení“. Tento hormon do našeho života vnáší pocit tepla a bezpečí a zároveň snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, jenž může způsobit náchylnost k nachlazení a dalším nemocem.

Stejně důležitá, jako blízkost k ostatním lidem, je i blízkost k sobě samému. Pokud jsme v kontaktu se svým vnitřním já, dokážeme snáze poznat, kdy je náš organismus přetížený a včas si dopřát odpočinek. Díky péči o sebe sama tak můžeme aktivovat své samoléčivé procesy dříve, než se infekce „rozjede“ naplno.      

Přátelství je pro naše zdraví stejně důležité jako cvičení a vyvážená strava.

Vitamíny

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem.“ Když starověký lékař Hippokratés před 2400 lety tato slova pronesl, určitě netušil, jak moc mu v moderní době budeme dávat za pravdu. Pro správné fungování imunitního systému je jídlo stěžejní, jelikož obsahuje důležité vitamíny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Vyvážený jídelníček by měl být bohatý především na čerstvé ovoce a zeleninu, protože čím přirozenější potraviny jsou, tím lépe se budeme cítit. Skvělým pomocníkem pro posílení imunitního systému je například rakytník řešetlákový, jehož jasně oranžové plody jsou plné blahodárného vitamínu C. A to dokonce v mnohonásobném množství, než jaké nalezneme v citrusových plodech.

V rakytníku řešetlákovém je větší obsah vitamínu C než v citrusových plodech.

Sluneční světlo

Za život na této planetě vděčíme především teplu a světlu, které nám dává Slunce. Sluneční záření stimuluje v kůži tvorbu vitamínu D, jenž je zodpovědný za látkovou výměnu vápníku a tím pádem i zdraví našich kostí, zubů či svalů. Tento hormon zároveň zvyšuje produkci „hormonu štěstí“ serotoninu a do života nám přináší přirozenou vzpruhu. Jak ukázal výzkum v mladém oboru psychoneuroimunologie, hormonální a imunitní systém se vzájemně ovlivňují, a proto je důležité tělo slunečním paprskům pravidelně vystavovat. Sluneční energii můžeme čerpat i v chladnějších měsících, kdy je obloha zatažená.

Zelená barva

Pokud bychom měli vybrat barvu s pozitivním účinkem na naše zdraví, byla by to určitě zelená. Tato barva je hotovým ztělesněním přírody a na naše tělo, duši i ducha má harmonizující účinek. Na jaře nebo v létě můžeme její síly načerpat při procházce lesem, která pomůže snížit krevní tlak, uvolnit napjaté svaly a posílit imunitní systém. V zimě, kdy zelené listy na stromech neuvidíme, ji pak nalezneme v kuchyni. Zelené potraviny, jako je salát, zelí či nejrůznější bylinky, obsahují vysoké množství chlorofylu, základního kamene celé přírody. Díky jeho přítomnosti přeměňují rostliny sluneční světlo na hmotu, kterou můžeme posílit své tělo.

Krátkou procházkou lesem posílíme imunitní systém.

Teplá voda

Voda má úžasnou očistnou schopnost. Obzvlášť přínosná je teplá voda, vypití sklenice hned po ránu totiž pomáhá tělu při detoxikaci a „nakopnutí“ metabolismu. Organismus teplou vodu díky sníženému povrchovému napětí buňkami lépe vstřebává. V zimních měsících může být velmi prospěšná i teplá koupel obohacená o éterický olej z jedle a borovice, které mají povzbuzující a harmonizující účinky.

Voda má očistnou schopnost, zejména ta teplá.

Střídání teplé a studené sprchy

Podpořit své zdraví můžeme i při každodenním sprchování, a to jednoduše střídáním teplé a studené vody. Tento postup je klíčový pro naši imunitu, posiluje totiž krevní oběh a stimuluje lymfatický systém. Na střídavou sprchu je ideální se dopředu připravit, a to třeba pětiminutovou masáží rukavicí z lufy, která rozproudí lymfu a zároveň odstraní odumřelé kožní buňky.

Stimulace lymfatického systému pomocí střídavé sprchy i lufy.