Příroda

Proč Weleda v kosmetice nepoužívá syntetické látky

5 nejčastějších otázek a odpovědí o silikonech v kosmetice

„Spotřebitelé se čím dál častěji zajímají o původ složek kosmetických výrobků a jejich dopad na životní prostředí. Abychom skutečně pochopili tvrzení, že je výrobek „přírodní“ nebo „organický“, musíme se nejdříve zamyslet nad tím, co se uvnitř něj skrývá,“ vysvětluje Dr. Mark Smith.

Syntetika v kosmetice: 5 otázek a odpovědí

Mikroplasty představují především pevné částice menší než pět milimetrů. V běžných kosmetických výrobcích se často používají biologicky nerozložitelné plasty, a to v pevné i tekuté formě. Dr. Mark Smith ze společnosti NATRUE hovoří o problematice silikonů v kosmetice.

#1 K čemu slouží syntetické složky, jako jsou silikony, v kosmetických výrobcích?

Dr. Mark Smith: Silikony se běžně používají, protože jsou inertní, tedy chemicky neaktivní. V kosmetice plní složky na bázi silikonu různé funkce. Mohou být použity jako emulgátor, který pomáhá spojovat další látky, jako změkčovadlo, jež změkčuje nebo vyhlazuje povrch pokožky, nebo jako povrchově aktivní látka zajišťující lepší aplikaci výrobku při jeho použití. Zároveň také pomáhají regulovat hustotu složení kosmetického přípravku, udržovat nebo zadržovat vlhkost či snižovat statickou elektřinu – například v přípravcích pro péči o vlasy, které se snaží zabránit jejich krepatění. V neposlední řadě jsou silikony relativně levnou složkou.

#2 Jsou silikony kapalné či pevné? Nebo jsou k dispozici v různých formách?

M.S. Termínem „plast“ se běžně rozumí polymer, který lze tvarovat do pevného předmětu, jako je například mikrokulička. Pro použití v kosmetice a produktech pro osobní péči jsou složky na bázi silikonu běžně kapalné polymery.

#3 Jsou silikony škodlivé pro pokožku a vlasy?

M.S. Na rozdíl od některých přírodních nebo přirozeně získaných alternativ existuje u silikonů obava, že jejich použití v kosmetice nepřináší uživateli dlouhodobý prospěch. Například silikony vlasy vyhlazují a dodávají jim lesk, časem se však mohou ve vlasech hromadit a zanechávat je zplihlé a těžké. Jako inertní látky navíc pokožku nemohou vyživovat.

#4 Jaký vliv mají silikony na životní prostředí?

M.S. Některé silikony jsou snadno biologicky odbouratelné, ale jiné mohou v životním prostředí přetrvávat, hromadit se a být toxické. Faktory ovlivňující, zda se silikon biologicky rozloží, nebo ne, mohou záviset i na tom, kde se ocitne. Například na souši se může jeden typ silikonu rozkládat snadněji, totéž však nemusí platit ve vodních tocích. Nebo nemusí být biologicky odbouratelný vůbec. V souvislosti s tímto problémem vzbuzuje v poslední době přítomnost silikonů v kosmetice zájem především proto, že se tyto látky vyskytují v mycích prostředcích.

#5 Na jaké názvy složek si mají uživatelé dát pozor v seznamu INCI* na obalu?

M.S. Silikony jsou syntetické polymery složené z křemíku, kyslíku a dalších prvků. V kosmetice se může používat více jak 300 složek, které jsou vyrobeny ze silikonů nebo je obsahují. Tyto polymery mohou být přítomny například v čistě syntetické formě nebo jako kombinace syntetického polymeru spojeného s přírodními látkami. Běžně lze kosmetickou složku na bázi silikonu identifikovat podle koncovky slova v seznamu složek (INCI) na zadní straně obalu výrobku, například „-kon“ nebo „-siloxan“.

Příklady běžných složek:

  • Dimethicone,
  • Cyclomethicone
  • Polysilicone
  • Cyclopentasiloxane

*INCI = Mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí

Přírodní alternativy silikonů v kosmetice s certifikací NATRUE

Kosmetické výrobky s certifikací NATRUE neobsahují žádné mikroplasty ani silikony. Aby přírodní kosmetika tento certifikát získala, musí být všechny její složky snadno biologicky odbouratelné, vyrobené z přírodních, geneticky nemodifikovaných a obnovitelných zdrojů a zhotovené postupy šetrnými k životnímu prostředí.

Výrobky značky Weleda neobsahují mikroplasty ani silikony

Problém pro životní prostředí představují nejen mikroplastové kuličky obsažené v tělovém peelingu. Stejně nežádoucí jsou syntetické polymery (nazývané také jako „tekuté plasty“) a silikony, které se často nachází třeba v pleťovém krému, zubní pastě nebo sprchovém gelu. Po spláchnutí do kanalizace se mikroperličky a další plastové složky dostávají do našich vodních toků a oceánů a znečišťují životní prostředí.

Přírodní kosmetika Weleda neobsahuje žádné mikroplasty ani silikony. Například březový sprchový peeling Weleda využívá přírodních voskových kuliček z karnaubského a včelího vosku. Drobné kuličky jsou obzvlášť šetrné k životnímu prostředí, ale i pokožce.

Více informací o mikroplastech a možnostech, jak zkontrolovat složení vašich oblíbených výrobků pro péči o pleť, najdete zde: www.beatthemicrobead.org/

Náš magazín

Dr. Mark Smith

Generální ředitel společnosti NATRUE

Mark Smith získal titul M.Chem (Hons.) v oboru chemie a mezioborový titul PhD. na pomezí chemie a genetiky. Od roku 2016 je ředitelem společnosti NATRUE, kde zastává vedoucí funkci ve všech politických, regulačních a vědeckých záležitostech – v oblasti propagace, výzkumu a značení.