Přírodní kosmetika díl 5. - Proč se vyplatí vyznat se ve složení kosmetiky?

Přírodní kosmetika má mnoho tváří a občas může být složité se v nich vyznat. Připravili jsme pro vás malý seriál, ve kterém vám to nejdůležitější přiblížíme. V tomto díle si můžete přečíst, proč je důležité naučit se číst složení kosmetických produktů.

Současná doba umožňuje nespočet možností, a ještě více kosmetických produktů, kterými můžeme pečovat o naši pokožku. Jak ale zvolit ten správný, který dodá pleti potřebné živiny, poradí si s kožními nedostatky a nezatíží naše tělo toxickými látkami? Pokud mezi záplavou kosmetiky ztrácíte přehled, nezoufejte! O tom, co váš nový pleťový krém nebo šampon do poslední kapky obsahuje, se dočtete v INCI neboli seznamu kosmetických přísad. Najdete ho většinou na zadní straně obalu a ze zákona jej musí uvádět každý výrobce. Ptáte se, jestli všechno to čtení vůbec stojí za námahu? Důvodů, proč se vyplatí vyznat ve složení, je opravdu mnoho.

Co je INCI a co nám přináší?

 

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients neboli česky mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí) představuje mezinárodně uznávané názvy konkrétních kosmetických přísad, jako jsou oleje, rostlinné extrakty, ale i uměle vytvořené látky a konzervanty. Tento systém přijala jak Evropa, tak USA, Čína, Japonsko i Kanada – nezáleží tedy na tom, v jaké zemi produkt zakoupíme, díky INCI vždy budeme mít jistotu ohledně toho, co obsahuje. Jako spotřebitelé jsme tak chráněni před omyly a špatným výkladem chemických látek, které mohou mít v různých zemích různé názvy.

A co všechno díky INCI získáme?

Nenecháme se obalamutit marketingem

Dobrý marketing je úžasná věc, která občas funguje i na jednoduchých principech – líbivých sloganech, které produktům připisují zcela zázračné účinky. Nezapomínejte ale, že přední etiketa slouží jako jakási „vábnička“ na zákazníky, která však nemá vždy vypovídající hodnotu. To, že je na přední straně obalu velkými písmeny napsáno „přírodní“ ještě neznamená, že produkt skutečně přírodní je. Ti, kdo si dají tu práci a nahlédnou na zadní – a esteticky méně zajímavou – etiketu, mohou zažít zklamání a zjistit, že přírodní suroviny doplňují ne zrovna přínosné složky, které jsou proslulé svým neblahým vlivem na pokožku a potažmo i celý organismus.

Poznáme opravdovou kvalitu

Věděli jste, že o kvalitě výrobku vám toho hodně řekne samotné INCI? V seznamu použitých složek jsou totiž jednotlivé ingredience řazeny podle jejich poměrného zastoupení v daném produktu. Používá se přitom sestupné řazení, což znamená, že na prvních místech se nachází složky s největším podílem. Ingredience, kterých se v objemu produktu vyskytuje méně jak 1 % jsou pak řazeny libovolně. Pokud si tedy kupujete kosmetiku, v níž očekáváte zásadní obsah určité látky, není na škodu si její podíl ověřit právě v INCI. Možná zjistíte, že vyhazujete nemalé peníze za pro pleť nepřínosnou směs s pouhými pár kapkami cenného rostlinného oleje namísto čistě přírodního séra.

Poznáme skutečně přírodní produkty

Jakmile se zákazníci začali víc zajímat o přírodní kosmetiku a kvalitu nakupovaných produktů, roztrhl se pytel i se značkami, které se jako přírodní jen tváří. To pak umocňují marketingem a reklamou, které vytváří dojem, že produkty obsahují jen to, co vyrostlo na nedaleké louce. Což, bohužel, nebývá pravda. V ničem nám navíc nepomáhá ani legislativa, která význam slovního spojení „přírodní kosmetika“ blíže neurčuje. Pod tímto názvem se tak může skrývat prakticky cokoliv. Stačí ale rychlý pohled na INCI a budete hned vědět, jestli v rukou držíte organickou kosmetiku nebo koktejl škodlivých látek, které mohou způsobovat řadu potíží – od alergických reakcí až po vážnější zdravotní komplikace jako je poškození jater či nervového systému.

Vybereme jen to nejlepší

Složky kosmetických produktů se po kontaktu s pokožkou velmi lehce dostávají do krevního oběhu, proto je jejich bezpečnost stejně důležitá, jako je tomu u potravin. Látky, které našemu zdraví  neprospívají, bývají dodnes používány. Dobrou zprávou ale je, že je velmi snadno odhalíme právě v INCI. Často se jedná o minerální oleje (Paraffinum Liquidum), sulfáty (SLS - Sodium Lauryl Sulfate a SLES - Sodium Laureth Sulfate), Formaldehyd (a jeho sloučeniny DMDM Hydantoin nebo Glutaral), parabeny (s předponou phenyl-, methyl-, otyl-, butyl-paraben), Triclosan nebo třeba syntetické konzervanty Methylisothiazolinone, Benzisothiazolinone, Diazolidinyl Urea a Methenamine. Jakmile se ty největší záškodníky naučíte nazpaměť, rychle je odhalíte v INCI a budete vědět, zda produkt vrátit do regálu nebo ne.

 

 

Další články o přírodní kosmetice naleznete zde