Krása

Proč suchá pokožka potřebuje zvláštní péči?

Tipy, jak udržet pokožku jemnou a pružnou

Kůže chrání naše tělo před nadměrnou ztrátou vody. K tomu napomáhá vnější vrstva pokožky a hydrolipidový film, který ji pokrývá. Pokud je však tato přirozená ochranná bariéra oslabena, například vlivem vnějšího prostředí, může vlhkost snadno unikat a způsobit vysušení pokožky.

Naše pokožka má různé vrstvy

Kůže, největší orgán našeho těla, se skládá z několika vrstev, jež nás účinně chrání před vlivy okolního prostředí. Nejsvrchnější vrstva – stratum corneum, nazývaná také rohová vrstva – je spolu s hydrolipidovým filmem, který ji pokrývá, klíčová pro udržení vlhkosti v pokožce.

Buňky rohové vrstvy jsou spojeny lipidy, podobně jako malta spojuje jednotlivé cihly ve zdi. Přirozené hydratační faktory (NMF) přítomné v pokožce hrají také důležitou roli při udržování hydratace kůže tím, že přitahují a zadržují vlhkost. Zmíněné prvky jsou rovněž přítomny v hydrolipidovém filmu. Tato svrchní vrstva, rovněž nazývaná kyselý plášť, je složena z vody a lipidů. Tvoří ji především pot a kožní maz, vedlejší produkty procesu keratinizace (proces obnovy buněk) a vody, jež prošla kůží.

Jak si pokožka udržuje vlhkost?

Vysoký obsah lipidů ve stratum corneum (rohové vrstvě) a hydrolipidovém filmu (kyselý plášť), složitá struktura nejsvrchnější vrstvy epidermis a její přirozené hydratační faktory (NMF) společně brání nadměrné ztrátě hydratace a tvorbě mastné pleti. Pokožka vlhkost potřebuje, aby mohla správně fungovat. Mimo jiné ale zároveň zajišťuje, že zůstává rohová vrstva hladká a pružná. Nedostatek hydratace narušuje přirozenou rovnováhu pokožky a způsobuje pocit suchosti.

Za suchou pleť jsou zodpovědné vnitřní i vnější faktory. Ve většině případů k ní dochází, protože tělo neprodukuje dostatek lipidů a přirozených hydratačních faktorů (NMF). Když ztratí svou schopnost účinně zadržovat vláhu, pokožka přijde o cennou rovnováhu a začne se vysušovat a napínat. K tomu všemu se přidávají další nepříjemné příznaky, jako je drsnost, popraskání, svědění nebo šupinatění.   

Kdy vaše pokožka potřebuje více vlhkosti?

Normální a mastná pleť:

Pro všechny typy pleti jsou v zásadě prospěšné hydratační produkty péče o pleť. Normální a mastná pleť je někdy dočasně dehydratovaná, například po koupání nebo použití odličovacího přípravku. Čištění pleti totiž nejen zlikviduje make-up, nečistoty, bakterie a přebytečný maz, ale částečně nebo úplně odstraní i přirozený hydrolipidový film. Tento typ pleti však nedokáže nedostatek vlhkosti kompenzovat a vlastními silami obnovit kožní bariéru, proces je proto podpořit lehkým hydratačním krémem.

Suchá a extrémně suchá pleť:

Pokožka, která má dlouhodobě nedostatek hydratace, se může ze suché změnit na velmi až silně suchou. U těchto typů pleti není pokožka schopna během krátké doby vyrovnat nedostatek vlhkosti ani lipidů, je proto potřeba jí vhodnou péčí pomoci.

Správná rutinní péče o suchou pleť zahrnuje používání bohatého hydratačního krému. Pro dlouhodobé zlepšení je důležité nejen hydratovat, ale také udržovat rovnováhu lipidů v pokožce, aby se zlepšila její přirozená ochranná bariéra. Péče o suchou pokožku je však individuální a to, jak vysoký obsah lipidů by měl hydratační krém nebo tělové mléko obsahovat, záleží na osobních potřebách a preferencích.

7 tipů pro péči o suchou pokožku

  1. Vyhněte se dlouhodobému a nadměrnému sprchování a koupání. Nepříznivé je i používání příliš horké vody a drsných mýdel, které mohou z pokožky odstranit přirozené oleje, zhoršit její suchost a způsobit další vedlejší účinky, jako je zarudnutí nebo svědění kůže.
  2. Přidáním kapky vyživujícího přírodního oleje do koupele se na kůži vytvoří ochranný film, díky němuž zůstane pokožka hydratovaná. Po sprchování nebo koupeli proto hýčkejte pokožku vysoce hydratačním krémem.
  3. Pokud jde o produkty péče o pleť, zakládejte si na kvalitním přírodním složení. Přípravky s výživnými rostlinnými oleji totiž přirozeně podporují sílu, rovnováhu a krásu vaší pokožky. 
  4. Naše kůže je stejně individuální, jako jsme my samotní. Proto si vyberte tělový hydratační krém, který bude nejlépe vyhovovat vašemu typu pokožky. Šest nových tělových mlék od Weledy je přizpůsobeno různým typům pokožky, takže si můžete jednoduše zvolit to, které bude padnout vašim individuálním potřebám.
  5. Tělová mléka jsou ideální pro každodenní péči o pokožku. Jsou lehká a rychle se vstřebávají, navíc zanechávají kůži příjemně hydratovanou. Tělové oleje a másla jsou jako stvořené pro intenzivnější a smyslnější péči.
  6. Péče o pokožku by měla být tak bohatá, jak je to jen potřeba. Že to na suchou pokožku, která potřebuje extra dávku péče, můžete s hydratačním krémem přehánět, je rozšířeným mýtem. I na obzvlášť suché části těla, jako jsou lokty nebo chodidla, stačí používat bohatý hydratační krém v obvyklém množství.
  7. Tělová mléka Weleda můžete také obohatit o kapku tělového oleje ze stejné řady této značky. Do dlaně naneste malé množství mléka a přidejte jednu nebo dvě pumpičky oleje, vše přímo v dlani smíchejte a poté aplikujte. Díky dodatečnému oleji bude tělové mléko ještě bohatší a v mžiku přinese vaší pokožce vše, co potřebuje.

Hydratační péče s tělovými mléky Weleda

Naše tělová mléka obsahují vyživující látky pro péči o pokožku, jako jsou přírodní rostlinné oleje získané ze semen nebo plodů vyzrálých na slunci. Pomáhají pokožce získat zpět přirozenou sílu, rovnováhu a krásu. Jsou vyrobena pouze z přírodních složek a vyvinuta tak, aby vyhovovala potřebám různých typů pokožky. Každé mléko je zahaleno do nádherné vůně zhotovené našimi vlastními parfuméry za použití 100% přírodních esenciálních olejů nebo rostlinných extraktů.*

 

 

*s výjimkou Jemného tělového mléka na citlivou pokožku, které je bez parfemace

HYDRATAČNÍ PÉČE S TĚLOVÝMI MLÉKY WELEDA

Skin Food Body lotion

Intenzivní výživa a péče
1 Hodnocení
200 ml
399,00Kč

Jemné tělové mléko na citlivou pokožku

Okamžitě zklidňuje pokožku. Intenzivní hydratační péče.
200 ml
399,00Kč
319,00Kč

Sametově hýčkající tělové mléko

Rozmazlující hydratační péče. Harmonizuje přirozenou rovnováhu pokožky.
1 Hodnocení
200 ml
449,00Kč
359,00Kč

Účinně zpevňující tělové mléko

Regeneruje a znatelně zpevňuje. Zvyšuje pružnost pokožky
200 ml
449,00Kč
359,00Kč

Energizující tělové mléko

48hodinová hydratace. Intenzivní výživa.
200 ml
399,00Kč

24h Expresně hydratující tělové mléko

24hodinová hydratace. Rychlá vstřebatelnost.
200 ml
299,00Kč