Krása

Jak na černé tečky v obličeji

Póry máme na těle všichni, což je skvělé, protože díky nim může naše kůže volně dýchat a tělo zase vylučovat toxické látky. Když se ale tahle místa ucpou, proměňují se v temné krátery, a to na nejviditelnějších místech obličeje! Jak pleť od náletu černých teček ochránit?

Kolik pórů máš, tolikrát jsi člověk….

Zhruba pět milionů. Tolik pórů se v průměru ukrývá na kůži lidského těla, přičemž jen na obličeji byste jich pod mikroskopem napočítali až 20 000. Za normálních okolností působí nenápadně, jako přirozená součást pokožky. Jakmile se však mazové žlázy vzbouří a vrstva nahromaděného mazu protlačí na povrch, tedy na vzduch, pór ztmavne. Problém je, že nevzhledné černé puntíky, komedony, které se pod vlivem hormonálních změn nebo vnějších faktorů (používání nevhodné kosmetiky, pobyt v prašném prostředí) tvoří nejčastěji na nose, na tvářích či na čele, na počkání prostě nevygumujete. Když se je pokusíte zamaskovat vrstvou make-upu, budou ještě nápadnější. A nezbavíte se jich ani když se dírku po dírce rozhodnete vymačkat, naopak, ještě svým zásahem riskujete nepříjemný zánět. Co tedy na černé tečky platí? Rutina, kterou si osvojíte stejně automaticky jako čištění zubů.

Jít spát jedině s čistým štítem

Poctivé odlíčení s následným čištěním za pomocí vhodných přípravků a vlastních rukou. To je první krok k vítězství nad tečkovanými nepřáteli. Ovšem pozor, než na svoji pleť sáhnete, nezapomeňte si umýt ruce, jinak si na obličej zanesete další nečistoty (na jediném prstu se dle vědců nachází zhruba 12 000 různých bakterií). Odličovací přípravek vmasírujte bříšky prstů či vatovým tamponkem do pokožky, podpoříte její prokrvení. V případě, že se vaše pleť leskne a je mastnější, ošetřete ji Rozjasňujícím mycím gelem z řady Naturally Clear. Obsahuje extrakt z kořene lékořice lysé, který je známý pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky. Zanesené póry vyluxuje do hloubky, podpoří mírně kyselé pH pokožky a tvorba mazu bude pod kontrolou. Na závěr zkropte tvář Čisticím tonikem. Tato mléčná emulze v sobě kombinuje jemné mýdlo a léčivou sílu kosatce, takže z pleti šetrně odstraní přebytečný maz a nečistoty. Opláchněte.

Teplá, studená… ranní rozcvička začíná.

Namítáte, že jste si pleť večer dokonale vycídili? Ano, ale zatímco vy jste se oddávali slastnému spánku, kožní buňky horlivě pracovaly. Schválně, vezměte do ruky vatový tampon navlhčený tonikem a přitlačte na místa, na která se vám běžně sypou póry černé jako zrnka máku. Zbavíte je tak veškerých nečistot, které se během noční regenerace z pleti vyplavily. Mimochodem, světové modelky doporučují před ranní očistou ještě jeden trik: Ošplíchnout pleť proudem teplé vody, aby se póry roztáhly a vznikly tak perfektní podmínky pro aplikaci čisticího přípravku. A když si pak osprchujete obličej svěží, studenou vodou, vyčištěné póry zase bezpečně uzavřete.

Váháte nad dalšími přípravky denního zkrášlování? Pleť, náchylná na rozšířené póry, by se měla obloukem vyhnout přípravkům s obsahem komedogenních látek, jako je kokosový olej, glycerin, parafin nebo silikon, tedy věcí s mastnější konzistencí nebo syntetické látky. Výjimku tvoří mazání s přídavkem bambuckého másla, které se do pokožky šetrně vpije a napomáhá hojení. Tahle složka je i přirozeným lapačem UV záření (a to, jak známo, snižuje obranyschopnost kožní bariéry).

 

Tip: Přemýšlíte, proč se vám obličej tak neklidně mastí?

Možná mu paradoxně chybí vláha. Nadměrná tvorba mazu a ucpávání pórů totiž představuje jeden z příznaků vysušené pleti. Zkuste jí dodat vláhu pomocí hydratačního krému, který by však neměl být příliš hutný. Zdravý pitný režim dostane pleť do rovnováhy a obranné manévry v podobě černých stop nebudou už nutné.

Abyste pokožku hydratovali zevnitř, denně vypijte aspoň 6 sklenic čisté vody.

Dezert, nebo noční můra pro zanesené póry? AHA!

Důslednou čisticí rutinou snížíte pravděpodobnost černých teček, ovšem čas od času si vyplatí přesedlat na vyšší kalibr, třeba v podobě vyživující masky nebo vyhlazujícího peelingu. Kosmetické terapeutky nedají dopustit na účinky AHA kyselin, mezi které patří třeba kyselina mléčná, citronová nebo jablečná. Proč ale čekat, než se salony otevřou, když si svoje zázračné preparáty můžete namíchat sami? Na jemném struhadle nastrouhejte omyté a oloupané jablko, přidejte lžičku bílého jogurtu, vymačkejte do směsi pár kapek citronu, promíchejte a naneste na tvář. Úžasné schopnosti mají ale i jahody. Takže jakmile vám na zahradě uzrají, šup s nimi do masky! Pleť si královsky smlsne a epizoda ucpaných pórů bude zakončená do poslední (černé) tečky.

Další tipy, jak celostně vyzrát na černé pupínky

Abyste pokožku hydratovali zevnitř, denně vypijte aspoň 6 sklenic čisté vody. Pro nastartování detoxikačních procesů v těle si naordinujte třítýdenní kúru, při níž si vařte kopřivové čaje. Do běžného jídelníčku zařaďte potraviny prošpikované vitaminem E (burské oříšky, pšeničné klíčky); beta-karotenem (mrkev, špenát, mango); zinkem (pohanka, meruňky), ochrání vás před volnými radikály a pleť se celkově zregeneruje.

 

Další informace jak se zbavit černých teček neb pupínků v obličeji?