Krása

Co o mně říká můj typ pleti?

Suchá, mastná nebo smíšená – proč se pleť řadí do různých typů? Jakou péči jednotlivé typy pleti vlastně potřebují? A jak se liší pleť žen a mužů? Z antroposofického hlediska určuje naše vnitřní já i náš zevnějšek, a právě díky tomuto přístupu můžeme na své otázky nalézt odpovědi.

Kůže je velkým a důležitým smyslovým orgánem, jehož prostřednictvím se spojujeme se světem. Pokrývá celé naše tělo, slouží jako hranice s vnějším prostředím a v neposlední řadě určuje i náš individuální vzhled. Naše kůže odráží nejrůznější vlivy: z okolí, z nitra našeho těla i z naší duše.

V antroposofické medicíně se lidské tělo skládá ze tří hlavních oblastí fungování: nervově-smyslového systému, rytmického systému a metabolicko-motorického systému. Odkaz na tuto trojí strukturu lze nalézt i v samotné kůži:

Skladba kůže

Kůže se dělí na tři vrstvy: - Vnější vrstva (epidermis) - Střední vrstva (dermis) - Vnitřní vrstva (subcutis)

Epidermis (nejsvrchnější vrstva kůže)

Vnější vrstva kůže se skládá převážně z keratinocytů. Jejich tvorbu ovlivňují nervové a smyslové funkce.

 

Dermis (střední vrstva kůže)

Rytmický systém koresponduje se střední vrstvou kůže, která obsahuje rozsáhlou síť krevních cév.

 

Subcutis (nejhlubší vrstva kůže)

Metabolické procesy vedou k tvorbě kožního mazu a potu ve spodní dermis. Zároveň ovlivňují tvorbu a odbourávání tuku v podkožní tkáni (subcutis). Podkožní tuková tkáň izoluje tělo od chladu a ukládá energii.

Suchá pleť je tedy téměř vždy citlivá.
Dr. Jachens

Ve skladbě a typu kůže se projevuje to, zda je u člověka výraznější nervově-smyslový nebo metabolický systém. Existují tři hlavní typy pleti:  

 

Suchá pleť

U suché pokožky může být dominantnější nervový smyslový systém. To vede k impulzům v kůži, které se zaměřují více na rozklad než na růst. Z tohoto důvodu má povrch kůže mimo jiné nedostatečné množství lipidů a v reakci na to vylučuje více vody, což způsobuje ještě větší vysychání. Tento typ pleti je náchylný k podráždění, suchá pleť je proto téměř vždy označována jako citlivá. Podrážděnou pokožku může spontánně vyvolat každodenní péče, nepříznivé počasí a u mužů i mokré holení. V letním období, kdy slunce působí na pokožku povzbudivě, se tato nerovnováha obvykle vyvažuje. V zimě, která se vyznačuje drsnými klimatickými vlivy, jako je suchý vzduch, se však podráždění pokožky může projevit mnohem výrazněji. Suchá pokožka je také často spojována s neurodermatitidou a ekzémy způsobenými stresem. Když se objeví alergie, mohou se stát kosmetické výrobky s pokožkou neslučitelné, a to i po předchozím dlouhodobém a bezproblémovém používání. Často rovněž můžeme pozorovat, že se stres odráží na naší kůži. V případě citlivé pleti je proto vhodné používat pouze několik dobře snášených produktů péče o pleť. 

 

Mastná pleť

Metabolické aktivity jsou u mastné pleti intenzivnější; je produkováno stále více kožního mazu a potu. Zvýšené metabolické impulzy v pleti mohou vést k ucpaným pórům, a dokonce i zánětům. Tento jev lze vysvětlit pochopením zánětu jako důsledku hyperaktivního metabolismu. Na to poukazují obzvlášť velké mazové žlázy a podle toho velké póry na tváři, kde má pokožka metabolické ohnisko. Někdy je mastná pleť více patrná v létě a méně v zimě. Pečující přípravky aplikované na tento typ pleti by neměly být příliš mastné nebo hutné. 

 

Kombinovaná pleť

Třetí typ pleti odráží rytmickou rovnováhu mezi nervově-smyslovými impulzy a metabolickou aktivitou. Takzvaná „t-zóna“ (nacházející se na čelu, nose a bradě) bývá mastná, protože právě zde jsou mazové žlázy aktivnější. Oproti tomu pokožka tváří zůstává suchá. Péče o smíšenou pleť proto musí být přizpůsobena individuálním potřebám pleti.

V případě citlivé pleti je vhodné používat jen málo dobře snášených přípravků péče o pleť.

Typ pokožky na obličeji často odráží i stav kůže zbytku těla. Například lidé se suchou pletí mají obvykle obecně suchou pokožku a po koupání nebo sprchování potřebuje jejich tělo hydratační péči. Na ostatní dva typy pokožky by se měly používat lehčí, méně hutné hydratační přípravky. Bez ohledu na typ pokožky existují na našem těle oblasti, které nejsou mastné, ale pokaždé spíše suché. Mezi ně patří zejména chodidla a lokty.

Mužská pokožka

Pokožka žen a mužů má stejnou strukturu a její různé typy se vyskytují u obou pohlaví. Kromě toho, že muži mají tendenci se potit více než ženy, jsou tu určité drobné (nikoli však zásadní) rozdíly. Epidermis mužské pokožky je asi o 15 % silnější, než je tomu u pokožky ženské. Podkožní vrstva má méně tukových buněk, a proto je pevnější. Muži mají zároveň aktivnější a početnější mazové žlázy, proto by péče o mužskou pleť měla být méně výživná než u žen.

 

© Skin cross-section Getty Images

 

Dr. Lüder Jachens

Dermatolog a alergolog

Po 20 letech na pozici dermatologa v jižním Německu se v roce 2012 přestěhoval do lotyšské Rigy. Tam založil soukromou praxi a zdravotní centrum Martinroze. Je autorem knihy Healing the Skin: Holistic Approaches to Treating Skin Conditions.