6 tipů, jak řešit suchou pleť

Suchá pleť… Pojem, který trápí čím dál víc žen i mužů. Nejen, že nevypadá dobře, ale navíc může nepříjemně svědit a pnout. Obvykle ale stačí změnit pár věcí v naší zajeté každodenní rutině a dějí se zázraky. Máme pro vás 6 tipů, jak suchou pokožku řešit i jak jí předejít.

1. Voda, základ krásy

Více než 70 % našeho těla tvoří voda. Je proto logické podpořit metabolismus ke správnému fungování dostatečným přísunem tekutin – ideálně bychom měli denně vypít 2–3 litry tekutin denně. Pití velkého množství vody rezervu vlhkosti obnovuje, samo o sobě však úplně nestačí. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku, abyste pokožku optimálně vyživili?

2. Tuky? Jen ty správné!

Nejsou tuky jako tuky a pro pokožku jsou vhodné hlavně ty „zdravé“. Za ty jsou považovány omega mastné kyseliny, které najdete především v tučných rybách, jako je například losos. Pokud si na výraznou rybí chuť zrovna nepotrpíte, vsadit můžete i na chia semínka nebo semena kopřivy, velmi prospěšný je také lněný olej. Právě omega-3 a omega-6 mastné kyseliny (přítomné v mnoha rostlinných olejích a třeba i avokádu) doplňují zásoby lipidů v pokožce a pomáhají stabilizovat její přirozenou ochrannou bariéru.

3. Oranžově zbarvené ovoce a zelenina

Výrazná barva potravin, jako jsou meruňky, rakytník, mrkev nebo červená či žlutá paprika, naznačuje jejich vysokou hladinu beta-karotenu. Tento provitamín vitamínu A a silný antioxidant působí v těle jako prevence suché pokožky. Jako všechny antioxidanty navíc neutralizuje volné radikály a pomáhá tak zpomalit nežádoucí proces stárnutí.

4. S vitamíny proti nedostatku živin

Stejně podstatný je pro naši pleť také biotin neboli vitamín H, jehož název je odvozen z německého výrazu pro kůži - „haut“. Právě na pleti se nedostatek biotinu projeví jako první, a to především výskytem zánětů, akné a vyrážek. Tento vitamín můžete nalézt v řadě potravin: nejvyšší koncentrace se nachází v játrech, ovesných vločkách, vaječném žloutku, banánech a zelenině, jako jsou rajčata, špenát či zelí. Jeho zdrojem jsou také ořechy, které mimo jiné obsahují i množství vitamínu E – ten posiluje lipidovou vrstvu pokožky a zajišťuje pleti lepší hydrataci.

5. Nejdůležitější minerál pro pleť

Suchá kůže, která pne nebo svědí, může značit i nedostatek jednoho z nejdůležitějších stopových prvků. Zinek neulevuje jen od projevů akné, ale právě i suché pleti - působí v interakci s vitamínem A. Pomoc při boji se suchou pokožkou můžete najít v žitných a pšeničných klíčcích, dýňových a slunečnicových semínkách, tvrdých sýrech, rybách, ovesných vločkách nebo čočce.

6. Čemu je lepší se vyhnout

Pokud vás trápí suchá pokožka, nemyslete jen na to, co jíst, ale i na to, čemu se vyhnout. Je tu hned několik potravin a nápojů, které ke zdraví pokožky rozhodně nepřispějí. Alkohol, kofein v kávě i čaji a nadměrné množství soli odvádí z těla vlhkost, která je pro zdravý vzhled pleti naprosto nezbytná. Negativní vliv však mají také tučné smažené a pečené pokrmy, po jejichž konzumaci může dojít k zúžení cév a tím zabránění prokrvení hlubších vrstev kůže.

Krémy na suchou pleť

Kosatcový intenzivně hydratační krém

Čistě přírodní hydratační krém vhodný pro normální až smíšenou pleť. S čistým svědomím nahradí denní i noční krém nebo bázi pod make-up.
30 ml
369,00Kč

Kosatcový hydratační denní krém

Pořádná dávka hydratace pro suchou až velmi suchou pokožku. Vhodná zejména pro ženy nad 20 let.
30 ml
369,00Kč

Kosatcový hydratační noční krém

Bohatý noční krém pro velmi suchou až dehydratovanou pokožku vhodný zejména pro ženy nad 20 let.
30 ml
399,00Kč

Coldcream

Ochranný krém pro suchou pokožku
1 Hodnocení
30 ml
279,00Kč