Jak vybrat ten nejlepší pleťový krém?

Doby, kdy si naše prababičky promazávaly obličej sádlem (případně ničím), a přesto měly často až do důchodu pleť jako hedvábí, jsou nenávratně pryč. Naše pokožka je pod tíhou městského smogu, dennodenního stresu i všelijakých hormonálních rozmarů čím dál zranitelnější (a má logicky vyšší nároky). Vhodně zvolený přípravek, který reaguje na konkrétní potřeby, přitom v kosmetické výbavě současných dní znamená úplný základ. Jak tedy vybrat nejlepší pleťový krém?

Krása vychází zevnitř

Na okolními vlivy zmožené pokožce obličeje neviditelný závoj zapůsobí často víc než sebelepší make-up: Pleť zklidní, vyživí napumpuje vláhou, vlije jí energii. Podobně jako když celí nervózní před nedělním obědem u tchyně vklouznete do dokonale padnoucích džínů a rázem z vás začne sálat větší sebejistota. Jenže při hledání toho nejvhodnějšího krému nestačí zadat velikost a oblíbenou značku. A už vůbec nechoďte pro důležitou kosmetiku pod vlivem reklamy nebo postů tučně placených influencerů. Nikdo jiný nezná vaši pleť líp než vy sami (a co o ní ještě nevíte, to bleskově dožene následující test).

Domácí diagnostika

Při výběru krému hraje nejdůležitější roli typ pleti. Pro začátek zkuste hned ráno přitlačit na nahou, nenalíčenou pleť hebký papírový kapesník a chvíli ho držte. Poté si pomůcku proti světlu prohlédněte a pátrejte, co po sobě tvář zanechala (a jak se chová). Je 7 možností:

1. Vaše pleť má žízeň

Pokožka se běžně skládá z vody, nejvíc jí za normálních okolností obsahuje svrchní vrstva, která má za úkol zadržovat hydrataci pro spodnější části. Jakmile však její vlastní zásobárna klesne o polovinu, pleť začne utrápeně vysychat. Postrádá lipidy, které by ji vlhkostí zásobovaly. Pokožka pak nejen vzhledem, ale i na na dotek, působí mdle, je tenoučká, místy se může i odlupovat. Zažíváte na vlastní kůži přesně tohle? Navíc kapesníčkový test vyšel negativní = papír zůstal netknutý? Hodí se pro vás: hydratační krém prošpikovaný antioxidanty, který pleť nejen zavlaží, ale mimo jiné také ochrání před vnějšími vlivy nebo předčasným stárnutím (čím sušší pleť totiž je, tím víc na ní ulpívají vrásky).

2. Je věčně podrážděná

Vyvedl vaši tvář z míry i kontakt lehoučkého papíru? Máte typ pokožky, která na jakékoliv změny reaguje začervenáním, pnutím, někdy i vyrážkou? K citlivé pleti se vyplatí přistupovat s nejvyšší opatrností. Volte mazání s šetrným složením, abyste už tak pocuchanou kůži ušetřili chemické zátěže. Nejlepší je vyžádat si v obchodech vzorečky a neznámé mastičky vyzkoušet v domácím prostředí. Nejprve na kousíčku tváře, a pokud se nic nestane, i na větších plochách. Pozorujte se. Mimochodem, na obličej patří množství velikosti lískového oříšku. Jakmile se však ohlásí svědění, zarudnutí, kosmetický rušič musí okamžitě pryč! Citlivou pleť zhýčkají: Přípravky s mastnější konzistencí, jako jsou pleťové oleje. Anebo ochranné balzámy.

3. (Výjimečně) normální…

Kapesník zůstal takřka nepolíbený, maximálně se na něm rýsuje pár nepatrných flíčků v oblasti T-zóny? V zrcadle vidíte hladkou tvář bez rozšířených pórů a dalších nedostatků? Gratulujeme, takových lidí moc není! Ovšem vyvarujte se příliš mastných konzistencí. Potřebujete: Jemnou a velmi lehkou hydrataci.

4. Pro konec maštění rozjeďte pátrání

Původně čistý papír teď připomíná zašlou mapu pokladů? Není divu, vaše pleť má nejspíš sama o sobě lesklý povrch, je na dotek silnější, zasypaná černými tečkami a výraznými pupínky. Po pravidelném a důkladném rutinním vyčištění jí dopřejte: Zklidnění, ideálně matujícím fluidem s antibakteriálním složením, který pleti navrátí rovnováhu, barevně ji sjednotí, aniž by jí ucpal póry.

5. Smíšené zboží

Jestliže vyplavaly na povrch testovacího papíru otisky v místě dotyku nosu, čela a brady, vaše pleť je smíšená. A zatímco se vám zmíněná oblast T-zóny leskne na dálku, má rozšířené póry a sem tam v ní vyskočí nějaký pupínek, tváře můžou být suché. Tady pomůžou: Krémy s lehčí konzistencí pro očistu mastnějších bodů a hydrataci tváří.

6. Když je vám víc než 40

Na kapesníčku jste neshledali nic mimořádného, zato kolem nosu a ve tvářích pociťujete suchost nebo možná rudnete. Kromě toho že vaše pleť potřebuje intenzivně ošetřit a prolít čerstvou vláhou, kontury povadají a zaslouží si povzbudit. Vybírejte proto krémy s označením anti-age. Vyhovovat vám budou: Hutnější, pevnější konzistence. Magickými ingrediencemi pro stárnoucí pleť jsou třeba pupalka nebo granátové jablko!

Aby bylo definitivně jasno

Myslíte, že už víte, jak vybrat ten nejlepší krém? Nezapomeňte ale, že rozhoduje i období: V zimě to chce tvář zahalit do hutných výživných vrstev, a přitom zhydratovat (tvrzení, že krémy s obsahem vody na pleti zamrzají, je mýtus!). V létě zas dbejte na pitný režim pleti a volnost — prospějí jí lehčí textury. Z krému, který vám vyhovoval v studených dnech, si prostě udělejte věrného společníka na teplejší noci.  A nikdy, zvlášť po třicítce, nezapomínejte na speciální péči o oční okolí. Pleťový krém totiž není oční krém.

26 Hodnocení
40 ml
599,00Kč
Vyprodáno

Zpevňující denní krém s granátovým jablkem a maca peptidy

Redukuje linky a vrásky. Rozjasňuje pleť.
17 Hodnocení
40 ml
579,00Kč

Růžový vyhlazující denní krém

Účinná péče o pleť po třicítce chránící ji před prvními známkami stárnutí.
30 ml
489,00Kč
Vyprodáno

Kosatcový vyrovnávací denní krém

Kosatcová vyrovnávací pleťová péče, dodává, chrání a reguluje přirozenou hydrataci.
30 ml
369,00Kč
Vyprodáno

Kosatcový vyrovnávací noční krém

Osvěžující, lehká péče pro normální až suchou pleť poskytuje dlouhotrvající hydrataci a podporuje samoregulační schopnosti.
30 ml
399,00Kč

Růžový vyhlazující noční krém

Bohatý noční krém, který dodá pleti živiny a zanechá ji hedvábně jemnou.
30 ml
519,00Kč