Zdraví

Proč je spánek pro naše zdraví důležitý

Dopřejte si lepší spánek díky spánkové hygieně

Hluboký spánek vám umožní probudit se druhý den svěží a plní energie. Mnoho lidí však trpí nespavostí, má potíže s usínáním nebo se v průběhu noci často probouzí. K vyřešení nepříjemného problému stačí dodržovat pravidla správné spánkové hygieny.

Kolik času strávíme spaním?

Spánek má v našem životě důležité místo. Touto příjemnou činností strávíme zhruba třetinu svého života. Přestože si jen zřídka pamatujeme své zážitky, jde o stav vysoké fyzické i psychické aktivity. Kvalitní spánek je proto důležitý nejen proto, abychom se ráno probudili svěží a bez kruhů pod očima, ale také jako prostředek k udržení našeho zdraví.

Co se děje, když spíme?

Spánek má na náš organismus vliv po fyzické, psychické i duševní stránce. Zatímco spíme, rytmus našeho srdečního tepu, dýchání i krevního tlaku se dostává zpět do rovnováhy. Tělo využívá spánek k odpočinku a načerpání energie, ale i posílení imunitního systému a regulaci metabolismu. Během spaní se zároveň uvolňují růstové hormony, které stimulují vývoj svalů a napomáhají hojení ran.

Zatímco spíme, zpracováváme vše, co jsme v průběhu dne prožili. K tomu slouží také sny, které se vytvářejí v REM fázi spánku. Tato fáze nastává přibližně po 90 minutách hlubokého spánku a trvá okolo 20 minut. 

Co způsobuje poruchy spánku

Problémy se spánkem mohou vzniknout z mnoha důvodů. Nejčastěji je na vině chronické přepracování nebo stres, nedostatečný pohyb, nadměrná konzumace kávy nebo alkoholu před spaním, práce v noci či nepravidelná doba, kdy se ukládáme do postele. 

Jak se poruchy spánku projevují?

Pokud váš spánek není kvalitní, pravděpodobně to sami poznáte. Lidé, kteří spí málo nebo mají problémy s udržením spánku během noci, se po probuzení cítí unavení, špatně se soustředí a během dne nejsou příliš produktivní. Poruchy spánku však mohou zahrnovat i další příznaky, jako je patologické chrápání či syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSA), skřípání zuby (bruxismus), náměsíčnost nebo noční můry. Tyto potíže by v každém případě měl nejprve řešit lékař.

Z dlouhodobého hlediska má nekvalitní spánek vliv i na emoční zdraví. Může způsobovat nejen špatnou náladu či přecitlivělost, ale dokonce i deprese a úzkostné stavy. Špatný spánek zároveň zvyšuje riziko poruch imunitního systému, kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, infarktu, vysokého krevního tlaku a cukrovky.

Kolik spánku vlastně potřebujeme?

Prvním a nejdůležitějším krokem ke kvalitnímu a zdravému spánku je akceptovat své individuální potřeby. Ty jsou často ovlivněny genetikou. Pro většinu dospělých jedinců je ideální spát 6 – 7 hodin denně.

Co se týče doby spánku, obecně se rozlišují dva spánkové chronotypy, které určují rytmus spánku a bdění. Zatímco „ranní ptáčata“ jsou nejproduktivnější před polednem a unaví se už brzy večer, „noční sovy“ vstávají později a dobře se jim pracuje až ve večerních hodinách. V praxi však platí, že většina lidí je smíšeným chronotypem. 

Co napomáhá dobrému spánku?

Jednou z nejdůležitějších věcí pro kvalitní spánek je to, jak si ustelete. Vaše postel by měla být pohodlná a místnost, v níž spíte, nepřetopená, tichá a zatemněná. Podstatná je také zdravá spánková hygiena zahrnující vyváženou stravu, dostatek pohybu během dne a správné spánkové návyky. Spánek můžete rovněž podpořit vůní levandule nebo relaxačním cvičením, které je vhodné pro váš chronotyp.

Tip pro klidný spánek

Toužíte zlepšit svůj spánek? Pak si zkuste před usnutím projít svůj den. Vzpomínky si vybavujte v opačném pořadí – začněte večerem a postupně se vraťte až k ránu. Zkuste si vzpomenout na všechny zážitky, aniž byste je hodnotili nebo do nich vkládali jakékoli emoce. Neutrální postoj vám pomůže snáze se odpoutat od událostí dne, díky čemuž si do snění nepřenesete negativní myšlenky.

Dostát svým požadavkům za všech okolností není jednoduché. Přinášíme vám proto několik tipů, jak se uvolnit a získat zpět ztracenou vnitřní rovnováhu.

 

1. Zkroťte své myšlenky

Zkuste se během dne na chvíli soustředit na určité téma. Nenechte se přitom rozptylovat myšlenkami a pocity.

2. Vytvořte si plán

Vyberte si jednu činnost, kterou budete dělat pravidelně: například zalévání rostlin každý den ve stejnou dobu.

3. Zchlaďte svou hlavu

Snažte se nenechat se zahltit pozitivními ani negativními emocemi. Usilujte o neutrální, nehodnotící přístup.

4. Buďte pozitivní

Soustřeďte se na pozitivní aspekty, místo abyste se zaměřovali na nedostatky.

5. Otevřete se novým věcem

Abyste si v hlavě vše utřídili, můžete si pomoci oproštěním se od předsudků a zakořeněných myšlenkových vzorců. Dejte šanci něčemu novému, učte se a buďte otevření všemu, co vám život přinese.