Krása

Jak mohou rostlinné oleje prospět naší pokožce?

Čistě přírodní oleje, které ve Weledě získáváme z arganových ořechů, pšenice či ze semen granátového jablka, poskytnou naší pleti pořádnou dávku výživy, navíc jsou plné antioxidantů a dokážou podporovat přirozené ochranné funkce kůže.

Ne všechny oleje jsou stejné… Na rozdíl od ropných derivátů, silikonů a minerálních olejů, jako jsou například parafínové oleje nebo vazelína, se většina přírodních olejů svým složením podobá hydrolipidickému filmu pokožky. Díky tomu je kůže výborně snáší a dovolí jim proniknout až do svých hlubokých vrstev, kde mohou rozvinout své účinné látky. Opravdu kvalitní rostlinné oleje neobsahují žádné chemické přísady ani uměle vytvořené vůně.

Síla přírody

Oleje, které jsou součástí skutečně kvalitních pečujících produktů, jsou získávány jen z přírodních zdrojů – meruňkových jader, plodů argánie trnité, semen granátového jablka, pupalky a rakytníku nebo třeba z pšeničných klíčků. Právě v semenech a jádrech totiž rostlina ukládá veškerou svou energii, kterou potřebuje pro klíčení a růst. A jak oleje vznikají? Během fotosyntézy vytvoří rostliny ve svých listech z vody, oxidu uhličitého a světla cukr. Následuje několikastupňový proces přeměny, během něhož se tvoří glycerin a mastné kyseliny, jež se poté formují v olej a tuky, které rostlina ukládá ve svých semenech nebo jádrech. Už v dávných dobách získávali lidé olej z těchto energetických rostlinných zásobáren a využívali je při zklidňujících masážích či v péči o pleť. Terapeutické přínosy rostlinných olejů uznává už po staletí také medicína.

Odolnější pleť

Existuje celá řada olejů, jenž mají na naši pokožku blahodárný vliv. Za zvláštní zmínku stojí především olej arganový, který je díky své schopnosti uzamykat v pleti vlhkost vhodný zejména pro zralou pleť. Navíc obsahuje vitamin E, přírodní antioxidant, jenž pokožku chrání před nepříznivými dopady znečištěného ovzduší. Totéž platí pro další vzácný olej – olej ze semen granátového jablka, který díky vysokému obsahu polynenasycené mastné kyseliny punicové pomáhá pokožce vypořádat se s vlivy životního prostředí, které je plné smogu a drobných částic. Současně také podporuje tvorbu nových buněk a regeneruje kůži, je proto vhodný zejména pro zralou, suchou a stresovanou pleť.

 

Při pravidelném používání dokážou tyto dva antioxidační oleje zmírňovat projevy stárnutí pleti – redukují tvorbu pigmentových skvrn a předchází předčasné tvorbě vrásek.

To nejlepší pro pokožku bez pocitu mastnoty

Protože jsou velmi podobné hydrolipidickému filmu pokožky dokážou o ni přírodní oleje vhodně pečovat. Na rozdíl od minerálních olejů snadno pronikají do horních vrstev kůže, kde podporují její přirozené funkce, doplňují obsah lipidů a působí proti ztrátě vlhkosti. Velmi suchá, drsná místa mizí rychleji, pokožka je jemnější, pevnější a přímo září. A to všechno bez toho, aniž by na ní zanechaly nepříjemný mastný film.

 

Zajímá vás, jak aplikovat pleťové oleje? Přečtěte si o tom v našem článku „Jak používat pleťové oleje. Osvojte si rituál péče o pleť.