Krása

Jak chránit pokožku před negativními dopady znečištěného ovzduší, které má na svědomí převážně smog?

Výfukové plyny, titěrný prach, smog… Znečištěné městské ovzduší útočí na naši pokožku, jenž se nás před ním snaží bránit. Které pečující produkty pomohou posílit přirozenou ochrannou bariéru pleti?

Vějířky vrásek kolem očí a jemné linie od smíchu v koutcích úst jsou naprosto přirozené a k plynoucímu času prostě patří. To, jak moc naši tvář stárnutí ovlivňuje, je ale u každého různé. Kromě genetických faktorů působí na naši kůži také životní styl, strava, spánkový režim, zvládání stresu a enviromentální veličiny, jako je UV záření, nikotin a různé toxiny, které mohou k rychlejšímu stárnutí pokožky výrazně přispět.

Enviromentální vlivy a jejich negativní dopad na pokožku

Je to především slunce, které má na naši pokožku znatelný dopad. Nadměrné vystavování pokožky tepelnému záření (infračerveným paprskům) a jemnému prachu ji může dráždit a vysušovat, což způsobuje její předčasné stárnutí (tento fakt známe také pod termínem fotostárnutí, nebo-li fotoaging). Vlivem slunečních paprsků dochází v našich buňkách k tvorbě volných radikálů a možnému vzniku tzv. oxidačního stresu, který útočí na elastická vlákna kůže a přispívá tak k povadlé, ochablé pokožce.

Oxidační stres přispívá k předčasnému vzniku pigmentových skvrn

Vědci v  posledních letech prokázali souvislost mezi znečištěným ovzduším, které má na svědomí smog ve městech  a stárnutím kůže. Oxid dusičitý, jenž je součástí výfukových plynů, těžké kovy a smog poškozují nejen naše dýchací cesty a plíce, ale také náš největší orgán – kůži. Znečištěné ovzduší způsobuje oxidační stres a podobně jako UV záření či tabákový kouř má na svědomí větší náchylnost pokožky k  tvorbě zánětu. To ovlivňuje především zralou pleť, která má slabší ochranné mechanismy a regeneruje se o něco pomaleji. Studie, kterou provedl Leibnizův institut pro zdravotní výzkum v oblasti životního prostředí (IUF) v Düsseldorfu prokázala, že starší ženy, jež byly vystaveny vyšším koncentracím znečišťujících látek v městském ovzduší, měly v obličeji o 20 % více pigmentových skvrn a hlubší vrásky než ženy žijící na venkově. Další studie prokázala, že ženy s určitými genetickými predispozicemi měly větší pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn v důsledku vystavení pokožky jemnému prachu.

Obzvlášť citlivá je pleť

Mezinárodní studie, která proběhla ve spolupráci německých a čínských vědců, odhalila zajímavou skutečnost a tedy, že kůže na našich rukou se zdá být znečištěným ovzduším zasažena méně. Je to tedy především naše pleť, na níž se znečištěné ovzduší podepisuje nejznatelněji.

Jak bychom měli pokožku chránit před znečištěným ovzduším?

Život ve městě má spoustu výhod, naše pokožka z něho už ale tolik netěží a proto potřebuje zvláštní pozornost. Nepodceňujte důkladné čištění pleti ani výživnou péči, která ji ochrání před volnými radikály a pomůže jí posílit její přirozenou ochrannou bariéru. Pečující produkty obohacené o antioxidanty mohou pomoci předcházet předčasnému stárnutí kůže a vzniku stařeckých skvrn. Velmi účinný je z tohoto hlediska olej z granátového jablka a to zejména pro svůj obsah bohatý na kyselinu punicovou. Tato vzácná polynenasycená mastná kyselina funguje jako přírodní antioxidant, jenž pomáhá neutralizovat volné radikály a snižuje tak riziko oxidačního stresu způsobeného znečištěným ovzduším. Olej z granátového jablka navíc posiluje přirozenou ochrannou bariéru pokožky a podporuje obnovu buněk. Díky všem těmto prospěšným vlastnostem je olej z granátového jablka ideální péčí, která dodá pleti novou energii.

Granátové jablko zpevňující pleťový olej

Pro viditelně jemnější a rozzářenou pleť.
5 Hodnocení
30 ml
649,00Kč