Péče o kůži dětí je důležitá až do 6 let. Základem je promazávání

Dětská pokožka potřebuje speciální péči až do 6 let věku. Klíčové je promazávání, které uzamkne hydrataci a posílí kožní bariéru.

Dětská pokožka je po narození nezralá, a tak je citlivá a zranitelná. „Čím je dítě mladší, tím zranitelnější je jeho kůže. Proto je potřeba o ni pečovat, hlavně jí dodávat hydrataci, promašťovat, aby se zvýšila její odolnost,“ vysvětluje MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm. A jak zdůrazňuje, toto platí pro děti od novorozenců až po předškoláky. Kožní bariéra je sice plně funkční zhruba od 2 let věku, kůže jako celek se však dále vyvíjí a strukturou a funkcí se kůži dospělého podobá až přibližně od 6. roku života.

„Pokožka novorozenců je extrémně citlivá, suchá, tenká, a to až o 30 procent ve srovnání s pokožkou dospělých. Nemá ještě plně vyvinutou kožní bariéru, a je tak náchylnější k vysušování, k podráždění nebo zapaření. Snadno se také spálí od slunečního záření a vyžaduje vyšší UV ochranu. Je potřeba jí proto věnovat maximálně šetrnou a jemnou péči,“ doplňuje MUDr. Kateřina Konopásková, lékařka pro děti a dorost z Fakultní nemocnice Motol v Praze a členka týmu Opatovské pediatrie.

Obě odbornice se shodují, že základem péče o dětskou pokožku je pravidelné promašťování. To je potřeba provádět alespoň jednou denně, případně i více podle typu pokožky. „Hlavně u dětí předškolního věku je zvýšené riziko suché kůže a až pětina předškoláků trpí atopickým ekzémem. V takových případech je nejdůležitější obnovovat kožní bariéru emolientními – tedy promašťovacími – přípravky. U dětí s atopickými sklony se doporučuje promazávat pokožku až šestkrát denně,“ uvádí Lucia Mansfeldová s tím, že nejen pro atopiky jsou ideální přípravky s měsíčkem lékařským, který je protizánětlivý a může pomoci předcházet vzniku velkých ekzémových ložisek. „Měsíčkový krém, ideálně i s obsahem zinku, je skvělý i na plenkovou dermatitidu, která je zase jedním z nejběžnějších kožních problémů u miminek,“ doplňuje pediatrička Kateřina Konopásková.

Co se koupelí týče, jsou lékařky zajedno v tom, že běžně není potřeba koupat dítě každý den. A především je důležité nemáčet jej dlouho. „Miminko obvykle stačí koupat dvakrát až třikrát týdně a maximálně 5 minut. Ani u starších dětí by koupel neměla být delší než 15 minut,“ radí pediatrička. „U dětí s atopickým ekzémem by se mělo omezit dlouhodobé namáčení, doporučujeme kratší sprchy a vždy je vhodné použít přípravky třeba s olejem, který kůži zklidní. A důležité je pravidlo tří minut: vždy po mytí do tří minut promazat kůži, aby se v keratinocytech, hlavních kožních buňkách, uzamkla hydratace,“ doplňuje dermatoložka.

S ohledem na speciální potřeby dětské pokožky jsou ideálními skincare pomocníky BIO certifikované přírodní produkty. Lékařky doporučují jak generacemi prověřený měsíček lékařský, tak například řepík lékařský. Obě bylinky se vyznačují protizánětlivými a hojivými účinky a například oproti oblíbenému heřmánku nezpůsobují tak často kontaktní alergické reakce.

Měsíčkový kojenecký olej

Organický kojenecký olej pro jemnou dětskou pokožku.
68 Hodnocení
200 ml
319,00Kč

Měsíčkový kojenecký krém na zadeček

Pečující ochrana jemné dětské pokožky v oblasti plenek.
6 Hodnocení
30 ml
129,00Kč

Měsíčkový dětský olej

Šetrný k dětské pokožce
200 ml
319,00Kč

Měsíčková kojenecká koupel

Šetrně myje a vyživuje jemnou dětskou pokožku
79 Hodnocení
200 ml
319,00Kč