Rodina

Zábava v přírodě: objevujte společně s dětmi svět

Jak ochránit dětskou pokožku před sluncem, větrem a chladem

Pobyt v přírodě s dětmi je zábava. Naučte je objevovat svět a zajistěte, že bude jejich citlivá pokožka chráněna před nepříznivými vlivy. A to i na cestách v kočárku nebo nosítku.

Jedinečné vlastnosti dětské pokožky

Specifickým potřebám dítěte se v určité míře přizpůsobuje každý rodič. Pokud jde o zdraví citlivé dětské pokožky, nejvhodnější je zaujmout minimalistický přístup. Snažte se upřednostňovat kvalitu před kvantitou a zároveň si odpovězte na několik důležitých otázek: Co mé dítě právě teď potřebuje? Jakou péči o pokožku vyžaduje v zimě a jakou v létě? Jak se pokožka dítěte liší od kůže dospělých a jak k ní tedy přistupovat?

Dětská pokožka je, stejně jako u dospělých, fyzickou hranicí mezi tělem a vnějším světem. Pomáhá malému organismu ukládat tuk, regulovat tělesnou teplotu, slouží také jako bariéra proti ztrátě hydratace i jako obrana před bakteriemi a viry. Zatímco kůže dospělých je na různé výkyvy zvyklá, pokožka novorozenců zatím s okolním světem nemá žádné zkušenosti. Přizpůsobuje se životu postupně, stejně jako mnoho dalších aspektů ve vývoji dítěte. Dětská pokožka je asi pětkrát tenčí než kůže dospělých a její mazové a potní žlázy ještě nejsou zcela aktivní. Proto se rychleji vysušuje a je náchylnější k napadení patogeny.  

Kvalitní péče o citlivou dětskou pokožku

Podporou vývoje pokožky vašeho dítěte pomůžete také posílit její přirozenou odolnost. Zatímco v zimě je vhodné používat bohaté pečující produkty, které ji ochrání před mrazem a ztrátou hydratace, v létě vsaďte na lehké a chladivé složení. Zářivé žluté a oranžové květy měsíčku lékařského jsou v celostní a antroposofické medicíně ceněny pro své regenerační a posilující účinky na kůži. Tato oblíbená léčivka se tak stává vynikající volbou pro péči o citlivou dětskou pokožku, která má jedinečné potřeby. Měsíček je rostlinou s nízkým alergenním potenciálem, a je tak vhodný i pro malé děti či novorozence. 

Bohatství získané z přírody

Dětem všech věkových kategorií pobyt v přírodě svědčí. Čerstvý vzduch je obvykle vlhčí, než v místnostech, proto prospívá sliznici nosu i plicím. V zimě pak střídání studeného a teplého vzduchu podporuje krevní oběh. Fyzická aktivita na čerstvém vzduchu přináší dětem radost i únavu, díky čemuž se zkvalitňuje také jejich spánek. Pobyt venku je navíc příležitostí k objevování nových věcí, pozorování zvířat či hmyzu a odbourávání negativních myšlenek nebo emocí. Není to však jen vzduch a pohyb, co dětem i dospělým prospívá. Neméně pozitivní efekt na zdraví a duševní pohodu má sluneční světlo, které přirozeně stimuluje tvorbu vitaminu D v kůži.  

Přínos slunce pro dětskou pokožku

Přestože sluníčko pokožce svědčí, je důležité dodržovat určitá opatření. Příliš mnoho slunečního záření může mít na kůži negativní vliv, a to zejména v případě kojenců a malých dětí.

Dětský organismus produkuje méně melaninu než ten dospělý, a proto je pokožka dětí velmi tenká a citlivá. Příznaky spálení od slunce, k němuž může dojít i po krátkém pobytu venku, jsou stejné jako u jakéhokoli jiného spálení. Objevuje se především zčervenání kůže, v extrémních případech i bolestivé puchýře. Spálení sluncem v dětství může výrazně zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. Podle vědců je na vině fakt, že mladá pokožka ještě není schopna dostatečně opravit poškozené buňky, které byly vystaveny nadměrnému slunečnímu záření.   

Správná ochrana pokožky před sluncem

Přestože je důležité chodit s dětmi ven, v prvních letech jejich života není dobré vystavovat dětskou pokožku přímému slunečnímu záření. Vitamin D, který miminka ke správnému vývoji potřebují, se začíná tvořit i při pobytu ve stínu. Pokud jsou děti nošeny v šátku nebo nosítku, měly by mít oblečení s ochranou proti UV záření, aby jejich pokožka nebyla slunečními paprsky poškozena. Vhodnou ochranou proti slunečnímu záření jsou také opalovací přípravky s vysokým ochranným faktorem (SPF). Při cestách s kočárkem můžete využít sluneční clonu, ujistěte se ale, že skrze ní může proudit vzduch. Taková látková plenka může v horkém létě způsobit nebezpečné hromadění tepla uvnitř kočárku.

Tipy, jak si s miminkem bezpečně užít čas na sluníčku

  1. Čím jsou děti mladší, tím je důležitější, aby se zejména v poledne vyhýbaly prudkému slunci. Kojenci a batolata by přímému slunečnímu záření neměli být vystavováni vůbec.
  2. K ochraně před sluncem použijte klobouk (nejlépe s ochranou krku) a lehké bavlněné oblečení.
  3. Před odchodem ven namažte dítě opalovacím krémem s SPF 30 a vyšším. Nanášejte jej podle potřeby opakovaně, aby byla jeho kůže chráněna po celý den.
  4. Při mazání opalovacím krémem nezapomínejte ani na oblasti, jako jsou uši (nenanášejte však krém dovnitř zvukovodu), nos a chodidla.
  5. Ani s opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem by vaše děti neměly být přímému slunečnímu záření vystaveny po delší dobu.

I nepříznivé počasí vyžaduje správnou péči

Není to jen slunce, které citlivou dětskou pokožku namáhá. Chladné, větrné, vlhké či jinak nepříznivé počasí může způsobovat vysoušení nebo nepříjemné podráždění. Weleda All-in-one měsíčkový balzám poskytuje okamžitou úlevu a ochranu. Přírodní složení je vhodné pro obličej i tělo a pomáhá pokožku vyživit, posílit její odolnost a chránit kožní bariéru. Zklidňuje suchou kůži i rty a zmírňuje popraskání na tvářích, bradě či rukou. Stačí ho podle potřeby aplikovat na suchá, rozpraskaná nebo zarudlá místa. Díky praktickému balení ho můžete využít nejen doma, ale i na cestách.

Složení obohacené o kakaové máslo a sezamový olej pomáhá v pokožce udržovat hydrataci a zanechává kůži hebkou a pružnou. Candelilla a karnaubský vosk vytváří na pokožce ochranný film, výtažek z měsíčku lékařského přináší zklidnění a výtažek z prosa tolik potřebnou výživu.

Více o měsíčku:

All-in-one měsíčkový balzám

Vyživuje, zklidňuje a chrání dětskou pokožku.
3 Hodnocení
25 g
219,00Kč