Jak počasí ovlivňuje naši pokožku

Naše pokožka plní celou řadu funkcí, jedna z nich je ale obzvlášť důležitá – ochrana před vnějšími vlivy. Kůže reaguje na vše, co přichází zvenčí, a to především ztrátou vlhkosti, která je pro ni tak důležitá. Povětrnostní podmínky jsou pro ni zkrátka velkou výzvou. Jaké z nich jsou nejčastější a jak se s jejich vlivem vypořádat?

1. Chlad

Během zimního období je pokožka často sušší než po zbytek roku, mazové a potní žlázy jsou totiž méně aktivní. Tento stav však může oslabit kožní bariéru. Za chladného počasí bývá vzduch méně vlhký, což způsobuje, že se z kůže odpařuje více vody. Neustálé přechody z prohřátých místností do mrazu pak mohou pokožku značně dráždit. 

 

2. Teplo

Že se v teplém a suchém letním vzduchu víc potíme, není nic neobvyklého. Nezapomínejte ale, že tak pokožka ztrácí vlhkost mnohem rychleji, než je pro ni přirozené. A svůj díl na tom má i samotné slunce. Jeho paprsky jsou pro nás velmi důležité – dokážou v našem organismu stimulovat tvorbu serotoninu, „hormonu štěstí“, a také vitamín D. Na druhou stranu ale dlouhodobé opalování naše tělo systematicky zahřívá a odvádí z něj vlhkost, a pokud se dostatečně nechráníme opalovacími krémy, může vést k poškození kůže, jejímu spálení, a dokonce i k předčasnému stárnutí. Navíc, pokud je venku příjemný vánek, ztráty hydratace si můžete všimnout až později, když už se pokožka napíná a stahuje.

3. Vzduch z klimatizace

Slunce není jedinou hrozbou, které je naše pleť v létě vystavena. Suchý a studený vzduch proudící z klimatizace ji dehydratuje úplně stejně. Rychlé střídání teplot mezi venkovní výhní a ledově klimatizovanými prostory narušuje termoregulaci a často tak podněcuje ztrátu vlhkosti, v některých případech i vznik drobných rozšířených žilek v obličeji. Dehydratovaná pokožka se tak stává suchou, křehkou a může i nepříjemně pálit.

 

4. Vítr a prach

Napadlo vás někdy, že vaši pokožku mohou ovlivnit i věci jako je vítr nebo jemný prach, který poletuje všude kolem vás? Různé typy pleti reagují na tyto podmínky odlišně – a to i suchostí a povrchem drsným jako brusný papír. Záleží na tom, jak často a jak intenzivně je pokožka vystavena těmto dvěma vlivům, jenž mohou poškodit vnější vrstvu epidermis a snížit v ní tak úroveň hydratace.

Ať už je vaše pokožka vystavena chladu, nebo odolává silným slunečním paprskům, potřebuje nejen správnou výživu zevnitř, ale i zvenčí. Skvělým pomocníkem může být třeba náš univerzální přírodní krém Weleda Skin Food pro velmi suchou až hrubou pokožku, který jí dodá pořádnou dávku živin i hydratace. Právě tu totiž při boji s nepříznivými povětrnostními vlivy potřebuje nejvíc.

Skin Food

Nejdoporučovanější báze pod make-up Make-Up Institutem Prague.
87 Hodnocení
30 ml
169,00Kč