Příroda

Ponořte se do relaxační vůně lesa

Díky televizi a fotografiím dnes ví každý, jak úžasné jsou majestátní lesy v Kanadě, Japonsku nebo na Sibiři. A to i ten, kdo do skutečného lesa ani nevkročil. Pro člověka mají tato místa nádech tajemství, protože v jejich středu se pokaždé ocitne jen jako dočasný návštěvník.

Díky stromům mohou lidé zažít něco rozsáhlého a komplexního. Přestože to lze těžko popsat slovy, Japonci to pojmenovali jako „shinrin-yoku“ neboli „lesní koupel“. Nejde o skutečné koupání v jezeře či potoce ukrytém mezi houštinami, ale spíš ponoření se do přírody všemi svými smysly. Tato vědomá procházka přírodou má jasný cíl: splynutí s atmosférou lesa, sbírání smyslových vjemů a odbourávání stresu. Protože si lidé v Japonsku začali pozitivní účinky lesní terapie uvědomovat, byla začleněna do státního zdravotnického systému. 

Celosvětový výzkum

Účinky lesa nejsou zkoumány jen v Japonsku, ale po celém světě. Co je na něm tak blahodárného se snaží zjistit všichni. Může to být relativně nízká teplota, která zvyšuje fyzickou výkonnost? Zelená barva, jež má prokazatelný zklidňující účinek na vegetativní nervový systém a podporuje tak léčebné procesy? Pružná lesní půda, která je obzvlášť vhodná k procházkám při problémech s klouby a zády? Nebo je to kvůli tomu zvláštnímu pocitu klidu, jenž les tak tvrdošíjně vyzařuje?   

Více stromů, méně nemocí?

Jedna ze studií dokázala, že 20 minut strávených v zeleném, přírodním prostředí stačí ke znatelnému snížení hladiny stresového hormonu kortizolu a odbourávání některých enzymů, které se při stresu více uvolňují. Vědecký časopis „Frontiers in Psychology“ nazývá lesní terapii „přírodní pilulkou“ a poskytuje četné poznatky o vztahu lesa a lidské psychiky. Pojednává také o švédském výzkumníkovi Rogerovi Ulrichovi, který v 80. letech 20. století zjistil, že jeho pacienti, kteří po operaci pozorovali z oken nemocnice malebnou zelenou krajinu, potřebovali méně léků proti bolesti a rychleji se zotavovali. K podobnému závěru o pozitivním působení přírody došel později také americký enviromentální psycholog Marc Berman, jenž zjistil, že obyvatelé „zelených“ oblastí trpí méně často kardiovaskulárními chorobami a cukrovkou.    

Pobyt v lese jako cesta k sobě samému

Les je naprosto odlišný od světa, v němž moderní lidstvo žije. Není tu co kupovat, neexistují zde žádná krátkodobá pokušení, stresující tlak, hluk ani nedosažitelné cíle. Přímo uprostřed čiré zeleně se stáváme součástí přírody. Kde jinde můžeme pozorovat dokonalý koloběh života? Mrtvé dřevo tleje v lesním podrostu a vytváří úrodnou půdu, z níž vyrůstá mladý jetel. A uprostřed toho všeho se v nás začíná odehrávat proměna. 

Lesní vůně povzbuzuje smysly

Rakouský biolog a rostlinný vědec Clemens G. Arvay tvrdí, že „v lese funguje náš imunitní systém tak, že komunikuje se stromy a ostatními rostlinami“. Jak se zdá, svou roli v tom hrají také éterické oleje, které přirozeně naplňují lesní vzduch. Stromy je přitom produkují ve snaze ochránit se před škodlivými vlivy, jako je teplo nebo škůdci. Éterické oleje vyvěrají z větví a jehličí a naše tělo je vstřebává skrze kůži a plíce. Za zvlášť zdravotně prospěšné jsou považovány tzv. terpeny, látky, které se vyskytují také v jehličí a větvích smrků, jedlí a borovic a jež lze destilovat jako aromatický olej.  

Díky příjemné vůni, kterou stromy rozvíjejí, můžeme úlevně vydechnout. I proto je les pro naši pohodu tak důležitý: stromy nám pomáhají hlouběji dýchat, a tím snižují stres, který provází zrychlené, mělké dýchání a dušnost. 

Lesní vůně povzbuzuje smysly

Člověk, který žije ve městě a sedí celý den zavřený v klimatizované kanceláři, byl středem zájmu vývoje stejně jako milovník přírody, jenž se pravidelně pohybuje venku.

Zkuste se podívat na mapu. Určitě zjistíte, že příroda není tak daleko, jak si občas myslíte. Naše planeta není jen modrá, ale také zelená – rozkládají se na ní čtyři miliardy hektarů lesů, což je téměř třetina rozlohy světa. Stromy nám přináší radost nejen v létě a na jaře, kdy se pyšní korunou výrazných květů, ale i na podzim a v zimě. V nejchladnějším období roku mají návštěvy lesa něco do sebe. V psychologii barev se říká, že bílá barva nevytváří napětí a působí nudně. Právě to nám ale při procházce zasněženou krajinou dělá tak dobře:

Náš nový sprchový gel s lesní vůní jsme vyvinuli právě v ten pravý čas. Jeho aroma vybízí naše smysly, aby si připomněly krásu lesa a přírody.
produktový manažer společnosti Weleda

Náš tip na rychlé zlepšení nálady:

  1. Naplňte misku teplou vodou a ponořte do ní lokty. Tato část těla je citlivější a pomůže vám lépe určit teplotu vody.
  1. V závislosti na velikosti misky přidejte 10-20 kapek Jehličnanové koupele od Weledy.
  1. Do misky s koupelovou vodou ponořte malý ručník nebo kapesník a vlhký obklad přiložte na krk. Poté jej ještě přikryjte suchým ručníkem.
  1. Uvolněte se a dýchejte.
  1. Zbytek vonné směsi umístěte do misky na teplé místo, aby se mohla vůně dál šířit po místnosti.
  1. Jakmile ručník vychladne, odstraňte obklad z krku.
  1. Vychutnejte si pocit osvěžení po celý den!  

Zdroje: 

2016, Clemens G. Arvay: The Biophilia Effect: A Scientific and Spiritual Exploration of the Healing Bond Between Humans and Nature.

2014, Jan Albert Rispens: Bäume verstehen lernen.

2018, Revision of World Urbanization Prospects, https://population.un.org/wup/

2019, “Urban Nature Experiences Reduce Stress in the Context of Daily Life Based on Salivary Biomarkers”, Frontiers in Psychology, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.00722/full

2015, “Neighborhood greenspace and health in a large urban center”. https://www.nature.com/articles/srep11610