Příroda

Rakytník řešetlákový – keř plný vitality

Rakytník je jednou z mála rostlin, které obsahují vzácný olej jak v dužině plodů, tak v semenech.

Kořeny a růst

Rakytník je plný vitality. Žije v symbióze s bakteriemi přítomnými v jeho kořenových uzlinách, které fixují dusík, aby jej zpřístupnily rostlině. To mu umožňuje prospívat i v písčité půdě chudé na živiny. Jinak vše, co rostlina potřebuje pro zdravý růst, je vzduch, voda a nekonečné množství slunečního světla. Díky svému zvláštnímu nemotornému tvaru může keř vyrůst až do výšky šesti metrů a jeho rozsáhlý kořenový systém ho pevně ukotví v zemi.

Plody a semena

Zhruba začátkem srpna začíná samičí rostlina rakytníku produkovat kulaté nebo oválné bobulovité plody o délce 5 až 10 milimetrů, které obsahují ořechovité semeno. Ve svých zelených listech rakytník shromažďuje zářivé světlo a vitalizující energii slunce. Rakytník je jednou z mála rostlin, které obsahují vzácný olej jak v dužině plodů, tak v semenech. Uchovává vitamíny rozpustné ve vodě (jako je vitamín C) a také vitamíny rozpustné v tucích (jako je vitamín E a karotenoidy) a jejich prekurzory.

Listy a bobule

Rakytník chrání své bobule špičatými listy a trny. Štíhlé, lesklé zelenostříbrné listy mají jemné chloupky a mohou se velmi lišit v délce a šířce v závislosti na odrůdě rostliny.

Rakytník chrání své bobule špičatými listy a trny.