Příroda

Oranžová symfonie

Oranžové květy měsíčku se jasně třpytí pod modrou oblohou, jeden oslnivější než druhý. Rostou v naší zahradě léčivých rostlin ve Schwäbisch Gmündu v jižním Německu a nasávají energii slunečních paprsků. Nyní jsou připraveny spojit léčivé vlastnosti a předat svou sílu lidem i přírodě.

S prvními slunečními paprsky na obloze začínají naši zahradníci a jejich pomocníci pracovat. Zatímco se přesouvají na pole, ranní rosa se vypařuje do teplého letního vzduchu. Se skloněnými hlavami, sběrači rychle pohybují rukama mezi rostlinami a svými koši. Řadu po řadě sahají po velkých otevřených květech a opatrně je odlamují u stonku. Menší květy nechávají, ty nasáknou sluncem a pokračují v růstu, než i ony dozrají do bodu sklizně. Ani z dálky je nelze přehlédnout: květy měsíčku se třpytí v každé malé skulince v živém plotě, jsou jako skutečná oranžová symfonie. Než se dostaví polední žár, který by snížil vzácné vlastnosti měsíčku, jsou všechny květy ručně posbírány.

“Měsíček lékařský je obzvlášť silný a plný energie především po ránu."
Michael Straub, vedoucí zahrady léčivých rostlin ve Weledě, Schwäbisch Gmünd, jižní Německo
Květy měsíčku mají obrovskou zářivou sílu
Michael Straub

Měsíček také roste pozoruhodnou rychlostí, a proto jej lze vysadit ihned, aniž by bylo nutné nejprve založit sazenice ve skleníku. Stejně jako jeho příbuzní z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) se rychle a hojně množí. Pokud to počasí dovolí, již za deset dní vyraší ze semen svěží zelené listy, které brzy korunují paprsčitě souměrné květy. Jako silná, rozrůstající se rostlina stimuluje měsíček proces hojení pokožky v případě poranění nebo podráždění. Díky svým regeneračním a ochranným schopnostem hraje květina klíčovou roli v mnoha našich produktech.

Měsíček učí naši pokožku, jak se rychle regenerovat

Jeho účinné látky, včetně karotenoidů a flavonoidů, posilují pokožku proti vnějším vlivům. Produkty obsahující výtažek z měsíčku lékařského jsou obzvláště vhodné pro citlivou pokožku kojenců a batolat.

Rostlina pochází z teplejších oblastí severní Afriky: na okraji pohoří Atlas sahají její květy až vysoko ke slunci. Dnes se měsíček cítí jako doma i v chladnějším podnebí o dva tisíce kilometrů severněji, kde se mu daří v naší zahradě ve Schwäbisch Gmündu v nadmořské výšce pouhých 450 metrů.

Za jeho blaho je zodpovědný Thomas Schildenberger – vedoucí skupiny zemědělských věd společnosti Weleda a vedoucí kompostování. Téměř dvě desetiletí se stará o to, aby půda v naší zahradě byla zdravá a bohatá na humus, s dostatkem organických živin a jemnou, drobivou strukturou. Schildenberger používá ta nejlepší možná semena, která sbírá na polích patřících Weledě a která hodnotí v době, kdy jsou v plném květu, než se květy sklidí a zpracují. Řadu za řadou pečlivě vysévá tmavá, zakřivená semínka měsíčku, přičemž dbá na to, aby se navzájem nezapletla. Zdravý růst rostlin podporuje kypřením a úpravou půdy a odstraňováním nežádoucí zeleně.