Krása

Jak přežít pubertu sebevědomě

Selfie, selfie na zdi, kdo je ze všech nejkrásnější? Dospívající používají sociální sítě jako odraz sebe sama a proto, aby si vyzkoušeli různé role a našli vlastní identitu. Jejich snahu jim kazí fakt, že se právě v období puberty začínají na pleti houfně objevovat pupínky a černé tečky.

Včera byla pleť krásně hladká, dnes je pokrytá pupínky. Proč musí být puberta tak otravná?

Petra Stemplinger (PS): Pupínky jsou otravné, ale určitým způsobem i roztomilé! Ukazují, že se v mladém člověku na cestě k dospělosti děje něco úžasného. Bohužel to však není žádná legrace, když se objeví zrovna na vaší tváři a vy nevíte, co se zrovna děje. Mladí lidé se do dospívání příliš tlačí. Hledají svou vlastní cestu, a přitom ještě ani sami nevědí, kam je zavede. Všechno je stále nejasné a jak se zdá, mají to vepsané i ve tváři. Bezchybná pleť z dětství jim už nesluší, ale nová, čistá pleť je zatím v nedohlednu.

 

Co se děje v těle a duši během puberty?

PS: Celé tělo prodělává obrovskou proměnu, protože přechází na novou úroveň: dospělost. Zprostředkovatelem této změny jsou hormony. Na těle vám přibývá ochlupení, váš pot má silnější zápach a pokud jste dívka, rostou vám prsa a pleť začíná mít obecně větší póry. Na čele, nose a bradě se objevují první pupínky a černé tečky. Je znepokojující na sobě tyto změny zažít, ale tyto drobnosti nás upozorňují na fakt, že už nejsme jako dřív. Bohužel někteří lidé se dokonce mohou začít svého vlastního těla bát. Čím rychleji se to všechno děje, tím silnější to má emocionální dopad. Koneckonců puberta signalizuje konec dětství.

 

Jaké pocity mohou vzniknout, když už se ve své kůži necítíte dobře?

PS: Projevuje se celá škála pocitů, od nejistoty až po sebepodceňování. Své nová já nepoznáte přes noc, musíte se s ním seznamovat postupně. Zároveň se naše touha být atraktivní stává silnější než kdy jindy. Můžete se cítit zahanbeni, frustrováni, naštváni nebo se můžete bát, že takhle budete vypadat navždy. Někteří dospívající se proto uzavírají do sebe; cítí potřebu ochrany, ale nevědí, jak ji vyjádřit. Jiní se kvůli frustraci vlastní nedokonalostí bouří proti všemu a všem. Pleť s malými krátery po celém obličeji ukazuje, že byste mohli vybuchnout – a někdy se tak i stane.

 

 

Mnoho mladých lidí nesmírně trpí, protože ostatní poznají, že prochází pubertou. Je to totiž zároveň období, kdy chtějí být cool.

PS: Pro dospívající je přirozené, že chtějí vypadat, jako by byli připraveni na svět. Chtějí být vnímáni jako jedni z dospělých a přejí si, aby s nimi bylo zacházeno s respektem. Každý však vidí, že jejich proměna ještě nebyla dokončena. Přeskakuje vám hlas, máte mastnou pleť, a to vše ve vás vyvolává nejistotu. Není divu, že se cítíte neúspěšně, chcete se schovávat nebo jste náchylnější k výbuchům vzteku.

 

Máte nějaké praktické rady, jak se s pupínky v pubertě vypořádat?

PS: Korektor v tyčince dokáže zázraky. Během dne zakryje nedokonalosti, takže nikdo neuvidí, jak se zrovna věci mají. Večer můžete doma „masku“ sundat a jemně pleť vyčistit a ošetřit – a dát jí tak šanci se v této citlivé fázi zotavit. Tímto způsobem péče o sebe sama se dospívající s problematickou pletí naučí milovat své tělo. Posiluje to jejich sebepřijetí a podporuje postoj, že náročné životní období zvládnou.

 

Jakou roli hraje v období puberty přátelství?

 

PS: Přátelství má v pubertě zásadní význam. Dospívající přerůstají svou rodinu, která je jako příliš těsné oblečení. Vyhledávají kontakt s podobně smýšlejícími vrstevníky, kteří jim rozumí a před nimiž nemusí nic skrývat. Ze své praxe vím, že mladí lidé jasně rozlišují mezi přáteli na Facebooku, kteří je „mají rádi“, a skutečnými přáteli, kteří své city myslí upřímně. To jsou přátelé, s nimiž mohou sdílet svou zranitelnost, nejistotu a obavy. Vnitřní hodnoty, jako je upřímnost a důvěra, rostou právě díky přátelství a stávají se důležitějšími než vnější vzhled a přítomnost pupínků.

Selfie se stala zásadním způsobem, jak být viděn a obdivován. Jak se na nich může mladý člověk stát méně závislým?

PS: Čím bezpečněji se cítíte ve společnosti svých přátel, tím snáze se přenesete přes to, že máte pupínky nebo že někdo na sociálních sítích kritizuje váš vzhled. Selfie mezi přáteli jsou vyjádřením toho, jak se společně baví. Nejde o to mít povrchní, standardní tvář jako na televizních obrazovkách, kde je jedinec považován za neúspěšného kvůli tomu, jak vypadá nebo chodí. Přátelé milují vaše zvláštnosti, jedinečnost, nápady a humor S přáteli se nemusíte neustále srovnávat a víte, že jste víc než součet svých selfie.

 

Říká se, že v pubertě se rodiče stávají „divnými“. Jak mohou své děti podpořit?

PS: Podle antroposofického chápání je puberta obdobím, kdy duše plně vstupuje do hmotné říše a je připravena využít svůj potenciál a změnit svět k lepšímu a krásnějšímu. Rodiče by si měli všímat toho, po čem mladí lidé touží, ne jejich chyb a nedostatků, ale spíše dobré vůle, jež se za nimi skrývá. Měli by se snažit rozpoznat, kým se jejich děti chtějí stát. A vzpomenout si, jaké to bylo pro ně samotné v oněch bouřlivých dobách. Rodiče by měli dát svým potomkům prostor a čas, aby zjistili, kým jsou a jakou cestou se v životě chtějí vydat.

 

Jaké jsou Vaše tipy pro rodiče dospívajících?

PS: Snažte se zůstat v klidu a neberte si emocionální výlevy svých dětí osobně. Velmi důležitá je však i doba předtím, v dětství. To by mělo být obdobím rituálů, jako je společné jídlo, kdy se v rodině podporuje zdravá komunikace. Zejména pak večer, před spaním. V dnešní době je věnování času jeden druhému nejlepší ochranou před vtažením do médií. „Čas strávený s tátou“ dělá zázraky jak u chlapců, tak u dívek. Je úžasné, když dokáže otec vyprávět své vlastní zkušenosti a přiznat, že se v dětství také cítil špatně, nebo přiznat, jak se vyrovnával s tím, když se bál. To může dítěti pomoci pochopit: „Páni, i můj táta se kdysi bál. Ale teď je z něj hrdina. Když to dokázal on, zvládnu to i já.“

13 triků pro dospívající a rodiče v období akné:

1. Jen Superman může být neustále silný a v pohodě. Všichni ostatní by měli mít pozitivní přístup k chybám a nedostatkům všech členů rodiny.
 

2. Matky a otcové by měli být spolehliví. To posiluje pouto důvěry a podporuje zdravou autoritu.

 

3. Všichni se musí smířit s tím, že tělo je ve stavu převratu a že je to na něm vidět.

 

4. Dobrý korektor a šetrná přírodní kosmetika vám pomohou přežít den.

5. Chovejte se ke svému tělu láskyplně, jako k dobrému příteli.

 

6. Nedělejte si z ostatních lidí legraci kvůli jejich vzhledu. Je přirozené, že někteří mají více pupínků než jiní. Zeptejte se sami sebe, jak byste chtěli, aby se k vám chovali. A podle toho se chovejte vy k ostatním.

 

7. Uspořádejte „pupínkovou párty“, na které se sejdou dobří přátelé, aby společně hýčkali svou pleť. Odlehčete celé téma a zasmějte se tomu, že váš obličej vypadá jako sopečná krajina. Společně je to jednodušší.

 

8. Udělejte se „tajemnými“ tím, že omezíte svou viditelnost na sociálních sítích. Jaké to je, když si od nich dáte pauzu? Promluvte si o tom s lidmi, jimž důvěřujete.
 

9. Objevte a rozvíjejte své vlastní silné stránky. Najděte si nový koníček.
 

10. Udělejte si čas a položte si otázky, jako například: „Kdo jsem?“, „Čím chci přispět světu?“ a promluvte si o tom se svými vrstevníky.
 

11. Mladí lidé jsou v období puberty obzvlášť zranitelní, proto by jim rodiče měli naslouchat srdcem, místo aby je soudili a kritizovali.

 

12. Vytvořte místa, kam se každý člen rodiny může stáhnout v případě potřeby svého vlastního prostoru.

 

13. Buďte vstřícní k citovým vzestupům i pádům. Pokud je tato fáze obzvlášť intenzivní, zkuste si nad sebou postavit „emoční deštník“ – a věřte, že toto období zase pomine.

Petra Stemplinger

Psychiatrička

Německá psychiatrička pro děti a dospívající, radí, jak zvládnout období změn mezi 12. a 18. rokem. A jak podpořit pocit sebedůvěry i přes pupínky a vše ostatní.