Zdraví

Cvičení pro zdraví očí

Každodenní „zírání“ na obrazovku počítače unavuje oči a může způsobit jejich vysoušení, pálení i mírnou bolest.

Abyste těmto nepříjemným pocitům předešli, dopřejte svým očím čas od času přestávku. Přinášíme vám několik jednoduchých cviků, které do vašeho pohledu navrátí energii.

Přínosy tmy

První cvik sestává z přiložení dlaní na oči tak, abyste zabránili vniknutí světla. V této poloze vydržte do té doby, dokud nebudete vnímat žádné mihotavé barvy, jen naprostou tmu. Může to trvat i několik minut. Jakmile toho dosáhnete, otevřete oči a několikrát zamrkejte.

Masáž poklepáváním

Tento druh masáže vám pomůže uvolnit obličejové svaly a zmírnit únavu očí způsobenou dlouhou prací u počítače. Začněte lehkým poklepáváním konečky prstů na obou stranách obličeje – nejprve u spánků, následně postupujte dolů přes tváře až k bradě. Poté jemně poklepejte prsty podél oblasti pod očima a nakonec proveďte masáž od brady zpět nahoru přes nosní dírky až na čelo.

Sledujte své vnitřní oko

Pokud vás během práce (nebo po ní) trápí pocit suchých očí, vyzkoušejte následující cvičení. Hlavu držte v klidu a představte si postavu nebo symbol nekonečna, jehož obrysy sledujte očima ve vzduchu. Při cvičení vám může pomoci i partner, který bude ve vzduchu „kreslit“ tvary rukama, zatímco vy je budete sledovat.

Zaostřování na blízko a na dálku

Oči potřebují změnu. Zaostřováním na blízké a vzdálené objekty můžete trénovat oční svaly, ale i schopnost očí zaostřit. Cvičení provádějte několikrát denně. Pohlédněte z okna, upřete pohled na konkrétní bod v dálce a několikrát se zhluboka nadechněte. Přibližně po 5 vteřinách zaostřete na bližší předmět. Během cvičení nezapomínejte zhluboka dýchat, vědomý dech má totiž uvolňující účinek na celé tělo, a to včetně očí.

Tříbodová masáž

Toto cvičení je prospěšné pro všechny, obzvlášť pak pro nositele brýlí. Provádí se uchopením kořene nosu mezi palec a prostředník, přičemž ukazováček je umístěn mezi obočím. Na tato tři místa vyviňte lehký tlak a jemnými krouživými pohyby je po dobu 10 až 20 sekund prsty masírujte.