Smysly

Díky ranním a večerním rituálům budete zase o trochu šťastnější

Jak ráno získat energii a večer docílit relaxace?

Rituály k nám zkrátka patří. Pomáhají nám uspořádat si život a máme se díky nim na co těšit, a to i během náročných období, která nám dávají zabrat. A jak si je nastavit? Ranní rutina vám umožní začít den energicky a s nadšením, zatímco díky té večerní budete pozitivně naladěni a lépe se vyspíte.

Proč jsou denní rituály tak prospěšné?

Péče o sebe sama postupně vede k zaběhnutým rutinám. Rituály představují sled různých činností, které se častým opakováním stávají zvykem. A i když nejsou povinné, mohou nám velmi usnadnit život. Neexistují žádná pravidla ani jedno řešení pro všechny, snad jen to, že bychom je měli dělat každý den. Jakmile si na ně zvykneme, snadněji je zařadíme do běžného života. 

Začleňte rituály do svého života

Děsí vás představa, že byste si měli ihned osvojit všech pět nových rituálů? Nestresujte se zbytečně náročnými výzvami. Začněte pomalu, zlehka a stanovte si jeden konkrétní cíl. Jakmile ho dosáhnete, můžete přidat další.

A za jak dlouho se z opakující se činnosti stane rituál? Přestože se jimi zabývala už řada studií, žádná z nich zatím nepřinesla jednoznačnou odpověď. Obvykle se tvrdí, že k osvojení si nových návyků potřebujeme alespoň 21 dní. Trvá však déle – klidně i více jak 2 měsíce – než se z nového vzorce chování stane návyk. Často se hovoří o 66 dnech, což je velmi silná symbolická číslice. Nezapomínejte ale, že mnohem důležitější než čísla a plnění tabulek, je kvalita samotného rituálu. Chce to zkrátka čas, než se stane pravidelnou součástí vašeho života.

Proč jsou ranní rituály dobré?

Díky osvědčenému rannímu rituálu začnete den vědomě a uvolněně a nastavíte svou mysl na produktivní vlnu. Protože to, co ráno uděláte jako první ovlivní všechny následující aktivity. Nejlepším způsobem, jak dobře zahájit den je ranní rutina, která respektuje vaše potřeby. A nemusí jít hned o hotovou věc. Začněte postupně, úkony rozšiřujte nebo přizpůsobujte tak, jak vám v danou chvíli vyhovuje. Nevíte, kde začít? Vyzkoušejte některý z našich tipů, díky kterým si vlastní rituál poskládáte podle svých představ.

5 tipů, jak začít den

 1. Připravte si zdravou snídani: Pokud ráno nic nestíháte, zkuste to změnit. Hektické tempo a neodbytný pocit, že za chvilku už musíte někde být, vás jen zbytečně stresují. Raději vstaňte o hodinku dřív a připravte si kvalitní zdravou snídani. Namísto konzumace jídla za pochodu si z jeho přípravy vytvořte vědomou součást ranního rituálu. 
 2. Buďte offline: Odolejte pokušení vzít hned po probuzení do rukou mobilní telefon a zkontrolovat nejnovější zprávy a sociální sítě. Soustřeďte se výhradně na sebe a nenechte se ničím rozptylovat. Večer telefon přepněte do režimu „letadlo“, nebo ho rovnou vypněte. Od věci není ani přesně stanovený čas, kdy se budete digitálním médiím věnovat.
 3. Udělejte si seznam úkolů: Díky seznamu úkolů, které ten den musíte stihnout, budete klidnější a soustředěnější. Ne nadarmo se říká, že co je psáno, to je dáno. Sepsání důležitých aktivit na papír vám pomůže stanovit si priority a rozplánovat celý den. 
 4. Dopřejte si kvalitní spánek: Pokud se ráno probouzíte se špatnou náladou a celí rozlámání, dává vám tím tělo signál, že potřebuje kvalitnější spánek. V uspěchané době ho má navíc řada z nás nedostatek. Kolik spánku je tak akorát závisí na jednotlivci, přičemž roli hraje také věk. Chcete-li si vytvořit přirozený spánkový rytmus, uléhejte každý den přibližně ve stejnou dobu a z ložnice vystihujte elektronické přístroje.
 5. Rozhýbejte tělo: Rozespalé tělo potřebuje ráno trochu energie. Probudíte ho intenzivním protahováním i hlubokými nádechy – díky tomu se buňky zásobují kyslíkem a stimuluje se krevní oběh. Zkuste do svého ranního rituálu zařadit pár jógových ásán, krátkou procházku nebo běh. Hlavní je, aby vás činnost bavila.

Probuďte se ranní sprchou

Rychlá sprcha vás každé ráno spolehlivě probudí, obzvlášť, pokud vám dělá problém vstát z postele. Kapky vody a vůně sprchového gelu mají vliv nejen na vaši fyzickou stránku, ale také na náladu. Osvěžující vůně tvořené 100% přírodními esenciálními oleji jsou dokonalou součástí sprchového rituálu, protože vás dokážou nabít tolik potřebnou energií. V různých podobách je najdete v našich tuhých rostlinných mýdlech: začněte den s námi vytvořenou povzbuzující směsí hřejivého zázvoru a jemných nuancí petitgrainu, esenciálního oleje z listů hořkého pomeranče. Nebo si dopřejte pořádnou vzpruhu díky naší květinové kombinaci gerania a litsea cubeba, stále zeleného tropického stromu s listy a květy vonícími po citrusech.

 

MÝDLA, KTERÁ VÁS OSVĚŽÍ

Citrusové osvěžující mýdlo

Sprchové mýdlo s osvěžující vůní
75 g
139,00Kč

Aromatické bylinkové mýdlo

Povznášející a osvěžující
75 g
139,00Kč

Vytvořte si večerní rutinu

Zakončit den pozitivně je stejně důležité, jako ho začít s dobrou náladou. Díky večerním rituálům se oprostíte od stresu a dopřejete svému tělu i hlavě zasloužený odpočinek. Opakující se činnosti podporující klidný spánek se jinak nazývají také spánková hygiena, která je důležitou součástí cesty za zdravějším životem každého z nás. Inspirujte se některými z našich osvědčených večerních rituálů.  

5 tipů na relaxační večerní rituály

 1. Večer jezte nalehko: Pokud se večer nacpete, nebo si dáte těžkou večeři, vaše tělo se místo spánku bude věnovat trávení. Naposledy jezte 2 hodinky před spaním a pokud to jde, volte lehké potraviny.
 2.  Najděte si čas pro sebe: Celý den jsme v jednom kole, večer bychom se proto měli odměnit něčím, co nám dělá radost. Pusťte si oblíbený film (a neskládejte u něho prádlo), přečtěte si pár stran z vaší oblíbené knížky (a nepřemýšlejte u ní, co ještě musíte stihnout) nebo praktikujte face jogu (a snažte se nemít výčitky, že byste místo obličeje měli raději procvičovat břišní svaly). Dělejte to, co vás baví a dělejte to pro sebe.
 3. Vytvořte si klidné útočiště: V uklizeném pokoji se lépe usíná. Kromě pořádku by měla v ložnici panovat stálá teplota kolem 17 až 22° C, příjemná tma a ticho. Váš organismus tak nebude ničím rušen a bude moct klidně spát.
 4. Nesledujte večer televizi: Modré světlo vyzařované elektronickými zařízeními snižuje tvorbu melatoninu, hormonu, který ovlivňuje náš spánek. Alespoň dvě hodiny před spaním se mu proto snažte vyhýbat – odložte notebook i mobilní telefon a místo sledování televize si raději čtěte. A jestli se chytrých zařízení nechcete vzdát, popřemýšlejte nad výdobytky moderní doby, které působení modrého světla tlumí – speciální brýle či počítače se zabudovanými filtry.
 5. Zacvičte si: Uvolněte tělo pomocí relaxačního cvičení. Pomalé a prohloubené dýchání snižuje srdeční tep a krevní tlak a má uklidňující účinek na celý organismus. Vyzkoušet můžete také meditaci. Nebo se inspirujte našimi osvědčenými cviky, které skvěle zapadnou do vašeho večerního rituálu.

Domácí wellness

Horká voda, pára a aromaterapeutické vůně představují spolehlivý recept, jak večer zklidnit roztěkanou mysl. Proměňte obyčejnou sprchu v povznášející zážitek a péči o sebe sama s našimi tuhými rostlinnými mýdly. Uvolněte se a relaxujte v doprovodu aromatické levandule a dřevitého vetiveru, tropické sladké trávy. Nebo potěšte své smysly vůní sladkého ylang-ylang a něžného kosatce. Proměňte svou sprchu v relaxační útočiště, kde můžete uniknout každodennímu shonu. Další tipy, jak o sebe pečovat, si můžete přečíst zde.

DOPŘEJTE SI RELAXAČNÍ ZÁŽITEK BĚHEM SPRCHOVÁNÍ

Levandulové relaxační mýdlo

Zklidňující a relaxační
75 g
139,00Kč

Květinové vonné mýdlo

Obklopující a harmonizující
75 g
139,00Kč

Tuhá rostlinná mýdla od Weledy – 100% přírodní

S tvorbou čistě přírodních vůní máme ve Weledě 100 let zkušeností. Všechno, co známe a co jsme se za ty roky naučili nyní najdete v podobě tuhých rostlinných mýdel, jejichž vůni tvoří 100% přírodní esenciální oleje. Pomocí horké vody a páry se vůně mýdel rozvine a poskytne vám povznášející zážitek, který zahalí všechny vaše smysly.

 • Výběr z relaxačních i osvěžujících vůní, které jsou složeny ze 100% přírodních esenciálních olejů.
 • Koncentrované složení – jedno mýdlo odpovídá dvěma 150ml sprchovým krémům od Weledy.
 • Šetrnost – povrchově aktivní přírodní látky jemně čistí pokožku.
 • Ekologické obaly– obaly neobsahují plasty (kromě laku, lepidla a inkoustu) a jsou vyrobeny minimálně z 55 % z recyklovaných materiálů. Lze je také snadno recyklovat. 
 • Biologicky odbouratelné a veganské složení 100% přírodního původu.
 • Dermatologicky testováno.