Smysly

Přírodní vůně

Tajemství vonných kompozic od Weledy

Weleda je už přes 100 let odborníkem na přírodní vůně. Naši parfuméři ve Fragrance Competence Center vyvíjí sofistikované vonné kompozice s použitím přírodních esenciálních olejů. Každá vůně je uměleckým dílem a výsledkem láskyplného řemesla.

Zkušenosti nasbírané v naší laboratoři

Jsou to právě vůně, co dělá Weleda produkty tak výjimečné. Proto jsme si vývoj esenciálních olejů vzali pod vlastní křídla a vybudovali Fragrance Competence Center (FCC) v Arlesheimu. Tady vznikají unikátní receptury, jejichž znalost je jednou z našich klíčových dovedností.

Stejně zásadní jako kvalita surovin je pro nás také pouto k přírodě a autenticita jednotlivých vůní. Právě proto úzce spolupracujeme s dodavateli, kteří pro nás vonné rostliny destilují. Dodavatele podporujeme mimo jiné v otázkách udržitelného zemědělství a extrakci vonných látek.

Jak vznikají naše vonné kompozice, aby měly harmonizující, povzbuzující nebo inspirující efekt? Klíčem je nejen řemeslná zručnost při vývoji parfémů, ale také rozsáhlé znalosti o interakci surovin, jejich výrobě, skladování a dalším zpracování. Za tímto účelem zaměstnáváme celý tým odborníků v FCC, který se věnuje výhradně tomuto tématu. Přečtěte si, jak svou práci vnímají.

Jak se ve Weledě vyvíjejí nové vůně a kdo se na vývoji podílí?

Vývoj vůní ve Weledě je týmová práce. Začínáme tím, že vytvoříme profil vůně, který nám pomáhá odpovědět na otázky jako: Jaké pocity má vůně vyvolat? Jaké přednosti chceme vyzdvihnout? Až pak přemýšlíme, jak vůni vytvořit a které vonné prvky k tomu potřebujeme.

Hodnocení vůní je velmi subjektivní záležitost. Čichové vjemy jsou intenzivně spojeny se vzpomínkami, pocity a zkušenostmi. Osobní preference ohledně vůní se navíc mohou s věkem a životní fází měnit. Proto spolupracujeme s externími testery, podobnými naší cílové skupině, aby nám pomohli v rozhodování.

Řeč vůně

Pod označením “vůně” dnes existuje asi 2500 přírodních a syntetických látek. Evropská unie identifikovala 26 vonných látek jako nejčastější spouštěče alergií na vůně - 16 z nich se nachází také v esenciálních olejích a 10 z nich je možné získat jen synteticky. Ty ve Weledě nepoužíváme vůbec.

Od roku 2005 musí kosmetické přípravky, obsahující některý z výše zmíněných 26 vonných alergenů, deklarovat svůj obsah na obalu v příslušných koncentracích. Tyto látky Weleda samozřejmě uvádí na všech obalech.

Přestože používáme esenciální oleje, na obalech najdete uvedené i látky jako geraniol, benzylbenzoát nebo citral. Geraniol se sice vyrábí synteticky, ale vyskytuje se přirozeně také v gerániových a růžových esenciálních olejích. Citral se přirozeně vyskytuje v citronovém oleji a oleji z citronové trávy.

V kosmetice Weleda se tyto vonné látky vyskytují pouze jako složky přírodních esenciálních olejů.

Každý z našich produktů přírodní kosmetiky obsahuje na obalu kompletní seznam složek, který se nazývá INCI list (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).

Co určuje kvalitu vonné látky?

Kvalita a udržitelnost jdou ve Weledě ruku v ruce

Holistický přístup k vývoji vůní je od přírodních éterických olejů neoddělitelný. Weleda proto hodně investuje do získávání vysoce kvalitních, čistých vonných surovin. Úzce spolupracujeme s našimi partnery, kteří pěstují a destilují vonné rostliny. Podporujeme je například při řešení problémů jako je udržitelné pěstování a získávání autentických vůní.

Před zpracováním surovin pro naše produkty velmi podrobně kontrolujeme každou dodávku. Mezi důležité kontroly kvality patří správné zrání esenciálních olejů spolu s přepravou a skladováním těchto cenných surovin.

Jaký je rozdíl mezi přírodními a umělými vůněmi?

Jedním z hlavních pilířů ve vývoji produktů Weleda je – vedle důsledné péče a odbornosti – využití přírody jako zdroje inspirace.

Lidé jsou přirozeně spřízněni s přírodními vůněmi - vždyť pochází ze stejného světa. V průběhu života sbíráme zkušenosti s vůněmi a spojujeme je – často nevědomě – se vzpomínkami a pocity. Syntetické látky umí také vyvolat takové asociace, ale přírodní vůně mají více vrstev a jsou komplexní. Představte si třeba známou vůni milované osoby nebo svěží vůni lesa.

100 let zkušeností při práci s přírodními vůněmi

Holistický přístup při práci s čistými, přírodními vůněmi jsme si osvojili v roce 1921. A to z nás dělá průkopníky v oboru. Tyto silné látky se destilují, lisují nebo extrahují z ovoce, květů, poupat, listů, dřeva a kořenů. Sofistikované analytické metody garantují kvalitu přírodních vůní.

Filosofie našich vůní:

  1. Používáme 100% čisté a přírodní vůně z aromatických rostlin (éterické oleje a extrakty), protože jsou podstatou rostlinné říše.
  2. Vůně vyvolávají emoce a inspiraci. Tím se dotýkají naší duše a nitra.
  3. Nevnímáme jen pouze nosem. Čichové receptory byly nalezeny dokonce i v kůži! Přírodní vůně jsou zkrátka blahodárné a působí holisticky – na kůži, duši i mysl.