Rodina

Zdraví dětí: Prvních 12 měsíců

Během prvního půl roku života bývají děti poměrně zdravé, chrání je totiž protilátky, které získaly od svých matek. Narozením dítě odemyká svou vlastní etapu a pomalu se od své matky odlučuje. Začíná to prvním nádechem, pokračuje trávením a nemotornými pohyby, později pak řečí a myšlenkami.

Jakmile se děti narodí, potřebují čas, aby se dokázaly přizpůsobit okolnímu prostředí a zvládly vstřebat všechny nové dojmy. To je také důvod, proč během prvních pár měsíců života vyžadují  tolik spánku (14 – 17 hodin denně). Jejich nový svět je velmi odlišný od toho, v němž žily před narozením a poznat ho je pro ně velmi vyčerpávající.

 

Místo uklidňujícího bezpečí a útulného tepla v mateřském lůně se najednou setkávají s obrovskými rozlohami, poprvé cítí chlad i hlad, vnímají různorodé pachy a slyší všechny zvuky. Ani rodiče to nemají jednoduché… Musí se nově vzniklé situaci přizpůsobit a se svým dítětem seznámit, což vyžaduje jistou dávku trpělivosti. Zdrojem podpory a informací může být porodní asistentka, laktační poradkyně, dula nebo třeba přátelé, kteří již sami děti mají. A co je dobré vědět, aby vaše první okamžiky s miminkem byly o něco jednodušší? 

 

Kojenecká kolika a plynatost

To, že děti občas trápí nafouklé bříško doprovázené větry a pláčem je normální. „Pravé“ kojenecké nadýmání je ale o něco vzácnější. V takovém případě je břicho tvrdé a roztažené, střeva nevydávají zvuk a plyn skrze ně neprochází tak snadno. Stolice také voní hůř než obvykle. Příčinou nadýmání je často nedostatek „dobrých“ bakterií (známé také jako střevní flóra nebo mikrobiomy) ve střevech. Důležitá je rovnováha, kterou podporuje i kojení, a jakmile je jí dosaženo, větry ustupují nebo mizí úplně. V zásadě je důležité, aby bylo dítě nakrmeno vždy, když to potřebuje, což může být každých pět hodin nebo i 30 minut. Kojení je mnohem víc, než jen prostředek k uspokojení hladu. Dítěti poskytuje intimitu, bezpečí a naplňuje jeho základní potřeby. 

Masáž bříška pro neklidné děti

Masáž bříška pomůže uklidnit miminka, která mají problémy s nadýmáním nebo se samotnou adaptací v novém světě. Masáže by měly být prováděny v klidném prostředí a s olejem, který je osvědčený na bolesti žaludku. Některé rady doporučují  podávat dítěti při bolestech bříška čaj, s tím však buďte opatrní. Každý doušek je totiž krokem k jejich odstavení. Tělo matky může tento signál špatně pochopit a zastavit tvorbu mléka v domnění, že ho dítě už nepotřebuje. Pokud si nejste jisti, poraďte se s porodní asistentkou, laktační poradkyní nebo s pediatrem, který kojení rozumí. 

První zoubky

Přibližně v šesti měsících přepadává děti horečka a podrážděnost. Důvod vyjde brzy najevo – s příchodem prvního zubu. Protože jde ale o dlouhou cestu, kdy se zub propracovává přes čelist, může trvat mnoho týdnů, měsíců a dokonce i rok, než se objeví. A během celé této doby je jejich organismus oslaben, protože soustředí všechnu svou sílu na změny probíhající v ústní dutině. Děti jsou proto náchylnější k nachlazení, kašli, horečkám a k plenkové vyrážce. 

 

Bolest zoubků není nemoc, jde o další významný bod v procesu oddělování dítěte od matky. V tomto okamžiku by mělo být mateřské mléko doplněno pevnou stravou, jako jsou kaše nebo ovoce, které může dítě svými prořezávajícími se zoubky rozemlít. Není náhoda, že se bolest zubů obvykle vyskytuje v době, kdy batolata začínají testovat své fyzické možnosti. První zuby se obvykle objeví, když se dítě už plazí. Přibližně v 15 měsících, tedy v době, kdy se učí chodit, mají v průměru až 8 zubů. 

Plenková vyrážka

Jemná dětská pokožka toho vydrží překvapivě hodně. Pokud se však na zadečku objeví zánětlivá vyrážka, začervenání, vřídky nebo dokonce krvácení, mělo by být zasažené místo co nejvíce vystaveno čerstvému vzduchu, aby se mohlo lépe hojit. K regeneraci pokožky a zmírnění svědění jsou pak vhodné speciální krémy. Jistou pomocí může být i změna značky nošených plenek. Všechna tato doporučení platí i pro jiné důvody vyrážky, než je zapaření, kterými mohou být gastrointestinální infekce nepříznivě ovlivňující střevní mikroflóru, prořezávání zoubků nebo trávení prvního kyselého ovoce.