Rodina

Když rostou první zoubky

Tipy při prořezávání prvních zoubků

Když dítěti začnou růst zoubky, každý rodič zprvu jásá. První zuby jsou důležitým milníkem, jejich prořezávání však s sebou může nést i nepříjemnosti. Zatímco některým dětem se objeví náhle a úplně bez povyku, jiné mohou během růstu zubů pociťovat velké nepohodlí. Nejen pro děti, ale i pro rodiče nastává náročné období.

Kdy se zoubky začnou prořezávat?

Růst zubů je důležitou vývojovou fází každého dítěte. Většině z nich se první zuby prořežou přibližně v 6 měsících, každé dítě je však individuální a tak se přesná doba může lišit. Již během těhotenství se miminku začíná tvořit dvacet mléčných zubů, které se zcela prořežou dásněmi v prvních 2 až 3 letech. Mohou růst jeden po druhém s přibližně měsíčním odstupem, někdy se však stává, že se jich objeví několik současně. Pokud vás zajímá, které zuby se v ústech vašeho dítěte objeví jako první, obvykle jsou to dva dolní řezáky.

Prořezávání zoubků – od neklidu po bezesné noci

Strašila vás známá, že růst zoubků jejích dětí byl naprostý horor? Nezačínejte s předčasnými obavami, každé miminko je jiné a prořezávání zoubků většina prožívá odlišně. Záleží především na vnímání bolesti a temperamentu dítěte. Růst zubů nejčastěji provází zvýšené slinění, zarudnutí a otok dásní, zčervenání tváří a žvýkání prstů nebo pěstiček. V horším případě se objevuje neklid, větší závislost na rodičích a pláč. Přestože během noci může nepohodlí dítěte narušit váš spánek, mějte na mysli, že je to pro vašeho potomka nová a bolestivá zkušenost. Známky neklidu jsou naprosto normální, a jakmile zoubky vyrostou, samy odezní.

Úleva od příznaků prořezávání zubů

Ti nejmenší hledají v této bolestivé fázi útěchu a péči, proto je citlivá a láskyplná pozornost nadmíru důležitá. Jelikož děti samy nechápou, proč bolest prožívají, je na rodičích, aby se jim snažili poskytnout úlevu od nepříjemných příznaků. Pomoci mohou kousací kroužky, obzvlášť skvělá jsou chladivá kousátka, která lze pravidelně vkládat do ledničky. Dbejte však na to, aby kousátko nezmrzlo, mohlo by na rtech nebo v ústech vašeho dítěte způsobit omrzliny. Hodit se vám bude také nepromokavý bryndáček, díky němuž nemusíte dítě neustále převlékat z poslintaného oblečení. Nezapomeňte, že první zoubky vašeho malého jsou také důvodem k radosti. Využijte této příležitosti a každý nový „přírůstek“ společně oslavte.   

Bezesné noci a odpočinek

Občas je pro rodiče prořezávání zoubků jejích dítěte stresující, mohou totiž přijít o možnost pořádně si odpočinout. Dítě je během dne rozmrzelejší než obvykle, více lpí na rodičích nebo se obtížněji uklidňuje. V noci pak častěji pláče a hůř usíná. Probdělé noci jsou náročné, v této fázi se proto můžete cítit vyčerpaní a bezmocní, protože nedokážete proces prořezávání urychlit ani dítě zcela zbavit bolesti. V tomto období by se rodiče měli vzájemně podporovat. Snažte se chodit co nejčastěji spát, a to i během dne, když vaše dítě zrovna usne. Pokud vám to situace umožní, rozdělte si povinnosti spojené s péčí mezi sebou, nebo zapojte někoho z rodiny či známých.

Když rostoucí zoubky způsobují potíže

Růst zubů je proces, který neprobíhá ze dne na den. Vyžaduje čas a trpělivost, dokud se všechny mléčné zoubky neprořežou. První na řadu přichází řezáky, poslední jsou pak stoličky. Zejména u velkých stoliček se často objevuje již zmíněný neklid, bolest dásní nebo pocity napětí. Obvyklé je nadměrné slintání, problémy se spánkem či průjem, někteří pediatři přičítají růstu zubů také zvýšenou teplotu.   

Rychlá úleva od bolesti při prořezávání zubů:

  • Kousání speciálního kroužku vytváří protitlak, který pomáhá zmírnit bolest.
  • Chlazení nějakým předmětem, například lžičkou.
  • Chlazené ovocné pyré nebo obyčejný jogurt, pokud vaše dítě nejí pevnou stravu.

Nezapomínejte na čištění

Péče o zuby je důležitá nejen v dospělosti, ale i u těch nejmenších. Mléčné zoubky můžete jemně čistit každý den, a to nejlépe měkkým zubním kartáčkem určeným přímo pro děti. Přibližně od 18 měsíců si děti začínají osvojovat základy čištění zubů, které jim budou sloužit po celý život. Péči o dutinu ústní pojměte hravě. Využít můžete třeba přesýpací hodiny, které pomohou dítěti vytvořit si správnou rutinu. Pokud si nejste jistí, nechte si u zubního lékaře předvést, jak ústní hygienu správně provádět. V případě, že si vaše dítě zvládne zuby samo vyčistit, podporujte ho v tom, ale následně mu je ještě jednou sami dočistěte. Malé děti totiž nejsou schopny dobře ovládat zubní kartáček. Na pomoc si můžete přizvat i zubní pastu, ideálně tu s přírodním složením. Dětský zubní gel od Weledy byl speciálně vyvinut pro péči o mléčné zuby a při pravidelném používání pomáhá chránit před zubním kazem. Gel neobsahuje fluorid ani žádné látky, které by při požití mohly zatěžovat citlivý dětský organismus.

Péče o suchou pokožku

Za suchou pokožkou u dětí stojí nejčastěji kontakt se slinami či vodou nebo vnější vlivy, jako je chladné počasí. Pleťové produkty bohaté na lipidy vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, poskytují jí intenzivní péči a podporují její přirozenou odolnost. Zároveň uzamykají vlhkost v hlubších vrstvách kůže a zlepšují tak hydrataci pokožky.

Vyzkoušet můžete například All-in-one měsíčkový balzám. Protože neobsahuje vodu, pokožku sice aktivně nezvlhčuje, jeho složení bohaté na lipidy ale chrání kůži před nadměrnou ztrátou hydratace tak, že podporuje kožní bariéru. Balzám zklidňuje popraskanou, zarudlou pokožku na tvářích a bradě, která je slinami často podrážděná právě při prořezávání zoubků.

All-in-one měsíčkový balzám

Vyživuje, zklidňuje a chrání dětskou pokožku.
25 g
219,00Kč