Trápí vás oteklé dásně?

Bolestivý problém vyřešíte i přírodní cestou

Jistě není překvapením, že krásně bílé zuby vyžadují péči a důslednost. Prevence nám navíc ušetří cestu k zubaři, a také nemalou částku, kterou oprava chrupu většinou stojí. Když však mluvíme o zdraví ústní dutiny, měli bychom se zaměřit také na dásně. Ty totiž dokážou potrápit stejně jako samotné zubní kazy. Jak o ně pečovat, abychom se vyhnuli zbytečným komplikacím?

Dásně jsou tvořeny měkkou tkání, která překrývá čelistní kost. Tato tkáň je vláknitá a plná krevních cév, a je tak citlivější na vnější podněty. Pokud jsou naše dásně v pořádku, jsou pevné a růžové, v případě problému se však může objevit otok a zarudnutí. Časem mohou dásně začít krvácet, být citlivé či dokonce bolestivé. Oteklé a bolavé dásně navíc do značné míry znemožňují samotnou dentální hygienu, čímž se vytváří začarovaný kruh.

Najděte příčinu

Důvodů, proč k otoku dásní dochází, je hned celá řada. Často se objevuje při nesprávném růstu zubů moudrosti, po extrakci zubu nebo v těhotenství, kdy je celé tělo vlivem hormonálních změn citlivější. V první řadě se však obtíže připisují špatné hygieně. Všichni víme, že bychom si zuby měli čistit poctivě dvakrát denně, o používání mezizubních kartáčků nemluvě. Na vzniku zubních kazů a oteklých dásních se totiž podílí bakterie přežívající v zubním plaku, který se v naší ústní dutině během dne hromadí. Pokud ho z mezizubních prostor pravidelně neodstraňujeme, začnou bakterie dásně dráždit, na což tělo odpoví větším prokrvením. A otok i zarudnutí jsou na světě.

Pokud dbáte na pravidelnost dentální hygieny, zaměřte se také na její správné provedení. Problémy s dásněmi vám totiž může způsobit i špatné používání kartáčku či zubní nitě. Příliš velký tlak na kartáček nebo špatná technika při čištění mezizubních prostor mohou mít za následek poranění dásně a tím odstartovat nepříjemný zánět. Pokud se u vás objeví zarudnutí, citlivost či bolest, vaše první kroky by vždy měly vést k zubnímu lékaři, který ústní dutinu zkontroluje a vyloučí akutní zánět či dokonce parodontózu, nepříjemné onemocnění vzniklé z neléčeného zánětu. Pak už bude zdraví vaší ústní dutiny jen ve vašich rukou.

Zvolte vhodné pomůcky

Prevence je základ, ovšem pouze v případě, že k ní využíváme kvalitní hygienické pomůcky.  Pokud již otokem trpíte, vybírejte vždy kartáček s měkkými a zaoblenými štětinkami, který nebude dásně dráždit. Samozřejmostí by měla být kvalitní zubní pasta, která podpoří přirozenou ústní mikroflóru.

Naše ratanhová zubní pasta, vytvořená ve spolupráci se stomatology a inspirovaná tradiční lidovou moudrostí obyvatel And v Peru, představuje přírodní cestu pro léčbu dásní zasažených zánětem. Obsahuje extrakt z kořenu ratanhy neboli kramerie trojmužné, jenž je bohatý na třísloviny, které ničí mikroby, zmírňují krvácení a stahují prostory, v nichž by se mohly bakterie množit. V návaznosti na své svíravé účinky tak poskytuje také úlevu od bolesti, jež zanícené dásně obvykle provází. Každodenní péči o dutinu ústní je navíc vhodné doplnit o šetrnou ústní vodu, která dásně zbytečně nedráždí. Ratanhová ústní voda od Weledy vyniká svým přírodním složením a pomáhá bojovat jak proti krvácení, tak i nepříjemné chuti v ústech a špatnému dechu. Stejně jako pasta obsahuje extrakt z ratanhy a má tak na bolavé dásně blahodárný vliv.

Využijte sílu bylinek

Bylinky přináší léčivé účinky snad pro každý zdravotní problém. A stejně tomu je i v případě oteklých dásní. V tradičním lidovém léčitelství se na problémy v dutině ústní používaly oplachy z odvaru listů ostružiníku křovitého, kde podíl prospěšných tříslovin násobí obsah taninu s obdobně svíravými účinky. Velmi pozitivní vliv na dásně má také jitrocel kopinatý, který je znám jako nejlepší prostředek na hojení ran, zánětů a otoků. Jitrocelový extrakt lze použít jednoduše jako kloktadlo. Vyrobit si ho přitom můžete i sami macerováním listů ve vysokoprocentním alkoholu.  

Kromě ratanhy může být skvělým pomocníkem také šalvěj lékařská. Přestože ji možná využíváte jen v kuchyni, své uplatnění nalezne také ve vaší lékárničce - má totiž výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Obsažené silice navíc působí svíravě, proto se skvěle hodí i při léčbě krvácivých dásní. Šalvěj lze užívat čerstvou nebo sušenou – při problémech stačí rozžvýkat lístek nebo si vytvořit tinkturu k výplachu úst. Jediným problémem této všestranné bylinky je fakt, že může být ve velkých dávkách mírně toxická. Proto je vhodnější využít již připravené produkty, jejichž složení je zcela bezpečné. Náš šalvějový balzám na dásně obsahuje extrakt z kořene kramerie trojmužné, myrhy a kůry jírovce maďalu, jenž je podle antroposofického pojetí člověka a přírody považován za vynikající podpůrný prostředek pro dentální oblast.

Ratanhová zubní pasta

Naše nejlepší přírodní zubní pasta pro citlivé dásně.
1 Hodnocení
75 ml
149,00Kč

Ratanhová ústní voda

Osvěžuje dech a posiluje dásně, které jsou náchylné k mechanickému podráždění.
50 ml
199,00Kč

Šalvějový balzám na dásně

Přírodní způsob, jak posílit a zpevnit dásně.
30 ml
189,00Kč