Příroda

Botanický profil: Aloe vera

Aloe vera má v historii produktů pečujících o pleť dlouholetou tradici. Už samotná Kleopatra, královna starověkého Egypta, ji považovala za rostlinu propůjčující krásu a zdraví.

Vzhled

Aloe vera patří do čeledi liliovitých a svým vzhledem připomíná kaktus. Tato tropická rostlina se vyznačuje tím, že nemá vůbec žádný, nebo jen velmi krátký kmen dorůstající do maximální výšky 25 centimetrů.

Listy

V husté růžici rostoucí listy jsou masité, dlouhé a kopinaté. Každá rostlina jich má přibližně 20. Jsou to právě listy, které umožňují rostlině ukládat vlhkost. Až z 95 % sestávají z vody, přičemž jeden list může vážit až 2 kilogramy. Listy jsou zelené, na okrajích s typickými malými zoubky zbarvenými mírně do růžova.

Květenství

Květenství aloe vera dosahuje výšky asi 60 až 90 centimetrů a má jednu nebo dvě větve. Shluky rostlin mají krásné husté žluté a červené květy, asi 3 centimetry dlouhé, jež se směrem ke špičce zužují.

Místo výskytu

Přesný původ aloe vera není znám, ačkoli se předpokládá, že rostlina se poprvé objevila v Súdánu a na Arabském poloostrově. Dnes se tato rostlina pěstuje a divoce roste v severní Africe, na Středním východě, v Asii, oblasti jižního Středomoří, na ostrově Madeira, Kapverdách, Kanárských ostrovech a ve Střední a Jižní Americe.

Vlastnosti

V kosmetickém průmyslu se nejčastěji využívá gel z listů – bezbarvá až slabě žlutá, lehce slizká kapalina má nedocenitelné účinky. Polysacharidy, jež obsahuje, jsou schopné vázat vlhkost a uvolňovat ji do kůže. Gel z aloe vera má na pokožku zklidňující, tonizující a chladivý účinek. Doporučuje se zejména pro podrážděnou, suchou a citlivou pokožku. Pro kosmetické a lékařské účely si našla uplatnění i šťáva, která se právě z tohoto gelu lisuje.