Babské rady na suchou pokožku hlavy

Příčiny suché pokožky hlavy nejsou vždy viditelné. O to víc se hlásí o slovo příznaky jako například nesnesitelné svědění nebo lupy. Co radí babičky na suchou pokožku? Většinu pomocníků najdete u sebe v kuchyni.

Svědění hlavy je do jisté míry naprosto normální. Pár dnů nedodržíte pitný režim nebo jste v práci víc ve stresu, a podrážděná vlasová pokožka je na světě. Zbystřit byste ale měli v momentě, kdy vás svědění budí ze spánku nebo vyrušuje ze soustředění. V případě, že na suché pokožce hlavy navíc najdete strupy nebo šupinky a nebo vás svědivá místa na hlavě bolí, problém řešte neodkladně.

 

Příčinou suché pokožky pravděpodobně bude:

  • fyzický nebo emoční stres,
  • hormonální změny,
  • teplotní výkyvy/roční období
  • špatná životospráva,
  • některé léky,
  • znečištěné ovzduší,
  • vyšší věk,
  • nevhodné vlasové přípravky.

Nepodceňujte hydrataci vlasové pokožky

Pokud jste vyloučili výše zmíněné příčiny suché pokožky hlavy, pravděpodobně bude problém v nedostatečné míře hydratace. Tuto příčinu rozhodně nepodceňujte. Jakmile vaše pokožka ztratí přirozenou vlhkost, její ochranná vrstva může být ohrožena škodlivými látkami a alergeny.

Výsledek pak bývají nepříjemné mikrozáněty doprovázené ještě větším podrážděním, zarudnutím a pocitem napjatosti. Proto řešení suché vlasové pokožky neodkládejte a zkuste dát na rady našich babiček. Ty si dokázaly se suchou pokožkou hlavy poradit i bez všech možných kosmetických vymožeností.

Pomocníci z kuchyně

Jablečný ocet

Jak se zbavit svědění hlavy? Pomoci může obyčejný jablečný ocet. Přidejte jednu až dvě polévkové lžíce do jednoho převařeného a vychlazeného hrnku vody. Směs vmasírujte do pokožky vlasů. Hlavu můžete opláchnout vodou nebo klasickým octem.

Další recept na suchou pokožku hlavy opět obsahuje jablečný ocet. V litru vody vařte hrst rozmarýnu - asi 40 minut - a až směs vychladne, nalijte do ní skleničku jablečného octa. Podle libosti můžete přidat buď oblíbený esenciální olej nebo třeba vlasový olej od Weledy. Přelijte do rozprašovače a použijte jako bezoplachový kondicionér.

Káva a bílý jogurt nejen k snídani

Nápomocná je také čerstvě namletá zrnková káva. V šálku s kávou rozmíchejte čajovou lžičku medu a polévkovou lžíci žitné mouky. Směs poté použijte místo šamponu. A chcete-li postupovat opravdu přesně jako naše babičky, vlasy propláchněte decilitrem piva rozředěným stejným množstvím vody. Pivu se totiž kdysi říkalo přírodní kondicionér!

Jako pomocník proti suché pokožce hlavy se babičkám skvěle osvědčil kvalitní bílý jogurt. Má totiž antibakteriální a antifungální vlastnosti. Jogurtem masírujte vlasovou pokožku alespoň 5 minut, nechte dalších 45 minut působit a pak ho vypláchněte vlažnou vodou.

Olivový olej

Suchá hlava potřebuje promastit. A na to je olivový olej tím nejlepším přírodním lékem. Stejně skvěle funguje prý také kokosový olej. Olej nalijte do hrnce a lehce ohřejte - nesmíte se jím popálit. Po stažení z plotny ho nechte chvíli vychladnout a poté jej vmasírujte do pokožky.

Hlavu zabalte do potravinové fólie nebo ručníku a nechte působit alespoň půl hodiny (ideálně však přes noc). Olivovou kúru opláchněte nejdříve vodou, a až poté důkladně a několikrát šamponem, dokud se mastnoty úplně nezbavíte.

Další babské rady na suchou pokožku hlavy

Na suchou pokožku hlavy prý skvěle funguje také med. Má hydratační účinky, které zatočí se svěděním. Stačí jej smíchat s běžným kondicionérem v poměru 2 ku 1.

Ze dvou zralých banánů udělejte kašičku a aplikujte na pokožku hlavy. Po půl hodině vlasy opláchněte vlažnou vodou. Do banánové kašičky můžete přidat ještě dvě lžíce medu a lžíci mandlového oleje. Tento banánový zábal si dopřejte alespoň jednou týdně.

Citronová šťáva reguluje pH pokožky hlavy, a tak není divu, že ji babičky používaly v boji nejen s lupy. Jednoduše nakapejte šťávu z půlky citrónu na vlasy, vmasírujte a po pěti minutách opláchněte. Opakujte dvakrát týdně.

Jak na svědivou a suchou pokožku: rady na závěr

 

  • Vyhýbejte se šampónům a celkově vlasovým přípravkům na bázi alkoholu. Přispívají k vysychání vlasů a pokožky hlavy.
  • Dodržujte pitný režim a pijte dostatečné množství vody. Zabráníte tím vysychání pokožky hlavy zevnitř.
  • Snižte příjem kávy a alkoholu.
  • Jezte potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny: lněná semínka, chia semínka, konopná semínka, mořské ryby, vlašské ořechy, vejce atp.
  • Myjte si vlasy méně často. Častým mytím zbavuje pokožku hlavy mazu, který v ní udržuje vlhkost.

Rozmarýnový vlasový olej

Přírodní olej pro zdravou pokožku hlavy a lesklé vlasy.
3 Hodnocení
50 ml
329,00Kč

Rozmarýnové vlasové tonikum

Prokazatelně silnější a zdravější kadeře, které nepadají.
6 Hodnocení
100 ml
329,00Kč

Ovesný regenerační kondicionér

Síla ovsa zlepšuje pružnost a odolnost suchých či poškozených vlasů.
200 ml
299,00Kč