PŘIDEJTE SE K NAŠÍ MISI

Půda je pokožkou naší Země. Pečujme o ni stejně jako o tu lidskou.

Půda je podstatou života. Je to živý dýchající ekosystém - stejně jako naše kůže. Umožňuje lidem, rostlinám i všem živočichům prospívat. Třetina zemské půdy je však znehodnocena, což má za následek zvyšující se emise skleníkových plynů, což ohrožuje živočišné a rostlinné biotopy. Ve Weledě už více než století pěstujeme rostliny pro naše ikonické produkty přírodními metodami šetrnými k půdě.

PŘIDEJTE SE K NAŠÍ MISI #SaveEarthsSkin

Weleda ve spolupráci s organizací DIRT a Arizonou Muse, se vydává na misi Save Earth’s Skin.

Lokální péče o půdu

Lokální péče o půdu

Historie zemědělství je v Čechách i na Slovensku opravdu bohatá a pestrá. Bohužel posledních pár desítek let už to není jen o lásce k úrodné půdě a přírodě. Prioritou se staly zisky, a to bez ohledu na kvalitu půdy nebo zájmu o naši budoucnost.

Zjistit více o lokální péči

"Misí Weledy - Save Earth's Skin – je šířit poselství, že bychom měli zacházet s půdou tak, jako bychom to dělali se svou vlastní kůží - bez agresivních chemických látek a s péčí a respektem. Každý z nás může přispět svým dílem a k půdě se chovat s úctou a respektem, který si zaslouží."

Arizona Muse - modelka, ekologická aktivistka a zakladatelka DIRT

Změna začíná u nás!

Stejným způsobem, jakým chráníme naši kůži, můžeme chránit i pokožku planety Země. I drobná změna dělá hodně. Zapojte se ještě dnes a inspirujte se třeba našimi tipy:

Tip č. 1: Informujte se u certifikačních autorit a dejte si pozor na Greenwashing

Chcete-li mít jistotu, že produkt je skutečně tím, čím se prezentuje, informujte se u důvěryhodných subjektů třetích stran provádějící nezávislé testy. S Weledou se můžete spolehnout na to, že naše produkty jsou vyrobeny způsobem, který respektuje Zemi.

Tip č. 2: Stravujte se svědomitě

Nakupujte organické a biodynamické potraviny a nápoje, čímž dáte zemědělským podnikům signál, aby se zdrželi používání chemických pesticidů a syntetických minerálních hnojiv. Vaše rozhodnutí prospěje půdním, rostlinným i zvířecím biotopům.

Tip č. 3: Nechte svět kolem sebe rozkvést

Sázejte květiny, kde se dá a nechte je divoce růst - klidně i v parku za domem. Máte-li zahradu, nesekejte trávník úplně nakrátko. Poskytnete tak zázemí malým organismům. Na prázdných místech vysázejte plodiny, zabráníte tak půdní erozi.

Tip č. 4: Dejte přednost kompostu bez rašeliny

Kompost živí půdu, udržuje ji zdravou a funkční. Ať už vlastníte zahradu či balkon, pěstujete pokojovky v bytě nebo podporujete městskou zahradu, preferujte kompost bez rašeliny. Její těžba je považována za hrubý zásah do biologické rozmanitosti složení půdy a krajiny.

Podporou Weledy společně s námi podnikáte kroky ke zdravější půdě.

Podporou Weledy společně s námi podnikáte kroky ke zdravější půdě.

 • 80 % všech rostlinných složek je organických

 • 40 % našich rostlinných složek bude do roku 2025 biodynamických

 • Zahrady Weledy jsou pěstovány na biodynamických principech

 • Udržitelný dodavatelský řetězec s certifikací UEBT „Sourcing with Respect“.

 • Začleněním kompostu více CO2 vážeme, než vypouštíme

 • Naše partnerství v oblasti regenerativního zemědělství se do roku 2025 zvýší z 50% na 60%

 • Naše firemní stopa je uhlíkově neutrální

 • Jsme členy celosvětové komunity B-Corp a aktivně pracujeme na modelu udržitelné ekonomiky.

Naše pokožka a půda jsou si velmi podobné. Ve Weledě věříme, že obojí stojí za to chránit a pečovat o ně stejně.

Věděli jste, že…?

Věděli jste, že…?

 • Půda má, stejně jako naše kůže, mikrobiom.

 • Jedna čajová lžička půdy pojme více organismů, než kolik je lidí na planetě.

 • V zemské půdě je vázáno 50 % oxidu uhličitého. Hned po oceánech je to druhá největší zásobárna CO2.

 • 30 fotbalových hřišť - to je ekvivalent půdy, kterou ztrácíme každou minutu kvůli degradaci.

 • Na přirozený vznik 10 centimetrů půdy potřebuje příroda zhruba 2 000 let.

SPOLU JSME SILNĚJŠÍ

Společně s Arizona Muse, zakladatelkou charitativní organizace DIRT a neziskovou organizací The Sustainable Soil Alliance, se vydáváme na cestu vzdělávání o důležitosti zdravé půdy. Weleda investuje další 1 % obratu do zachování biologické rozmanitosti, ochrany klimatu a půdy.
V roce 2022 jsme podpořili projekty regenerativního zemědělství částkou 400 000 euro. V Německu, Rakousku a Švýcarsku podporujeme Swiss Organic Foundation's Soil Fertility Fund, který pomáhá zemědělcům organicky obdělávat více než 1 milion čtverečních metrů půdy.
Ve Francii pomáháme organizaci La Sauge provozovat ekologickou komunitní zahradu v Paříži. A tím to nekončí. Další iniciativy ve Španělsku, České republice, Itálii, Anglii a Jižní Koreji mohou s naší pomocí posunout ekologické změny ještě dál. Ochranu půdy vnímáme jako společný úkol!

Jak zlepšit zdraví půdy? Známe řešení

Na cestě za lepší kvalitou půdy můžeme využít řadu efektivních metod. Ohumusování, regenerativní zemědělství či uhlíkové zemědělství posilují půdní život, a tím zvyšují úrodnost půdy i biologickou rozmanitost.

Zjistit více

Jak zvýšit úrodnost a zdraví půdy?

Za několik milionů let došlo na Zemi k vytvoření unikátního dynamického půdního ekosystému. Jeho základem jsou živé organismy přispívající ke koloběhu uhlíku a udržení adekvátní úrodnosti. Půda na naší planetě je však v posledních letech v ohrožení a potřebuje naši pomoc.

Zjistit více

Jak kompost zlepší půdu na vaší zahradě

Aby byla půda úrodná, zdravá a plná živin, potřebuje obohatit o „černé zlato zahrádkáře“ - kompost. A vůbec nejlepší je takový, který si vytvoříte sami. Martina Kolarek, biochemička a odbornice na horké kompostování, se s vámi podělí o pár snadných a praktických tipů, jak na to.

Zjistit více

Co bychom měli vědět o půdě?

Půda je základem zemědělství. Odborník na půdu Dr. Ulrich Hampl vysvětluje, jakou roli v ní hrají ti nejmenší tvorové a jak i necvičené oko dokáže rozpoznat úrodnou půdu, která je bohatá na humus.

Zjistit více

#SaveEarthsSkin

Všichni můžeme něco změnit pro lepší budoucnost naší planety! Připojte se k našemu poslání a zvyšte s námi povědomí o důležitosti půdy. Sdílejte se svou komunitou na sociálních sítích tipy, jak se chovat k půdě šetrněji. Nezapomeňte připojit hashtag #SaveEarthsSkin.