Opruzeniny u miminek

Jak u miminka zamezit vzniku opruzenin

První rok po narození dítěte je jedním z nejnáročnějších období, a to nejen pro miminko. Zatímco se dítě seznamuje se světem a buduje tolik důležité základy pro svůj pozdější vývoj, maminka si osvojuje zcela nový průběh svého každodenního života. A ten je plný rutin. Je to především kolotoč krmení a přebalování, na co si musí zvyknout. Právě druhé zmíněné však může přinášet řadu dalších starostí, na něž se dá jen stěží připravit. Řeč je o podráždění v oblasti plenek, kterému se vyhne jen málokteré miminko. Nejčastější jsou okolo 9. až 12. měsíce života, objevují se ale i u novorozenců a batolat, která trápí citlivá pokožka či různé alergie.

Ohrožená zóna

Pokožka miminek je velmi jemná, až desetkrát tenčí než u dospělého člověka. K podráždění dochází nejčastěji v oblasti zadečku, protože ten je celý den zabalený v neprodyšné plence, kde musí odolávat mnoha negativním faktorům: teplu, vlhku, enzymům ze stolice, amoniaku moči a bakteriím. Plenkové podráždění se projevuje začervenalou kůží i pupínky. Pro děti jde o velmi nepříjemný problém, proto jsou plačtivější a neklidné víc než obvykle. Nemusí se ale objevit pouze pod plenkou. Zvlášť v teplých měsících a u silnějších miminek, se často tvoří i na těžko přístupných místech, jako je podpaždí či záhyby kůže na rukou a stehnech.

Prevence je základ

Nejúčinnějším řešením je zamezit tomu, aby podráždění vůbec vzniklo. Prevence spočívá zejména v pravidelném přebalování. Důležité je dbát i na hygienu a pokožku při každém přebalování důsledně očistit. Zadeček můžeme opláchnout pod tekoucí vodou nebo použít praktické vlhčené ubrousky. Bohužel ty běžně dostupné v drogeriích mnohdy obsahují spoustu škodlivých látek, jako jsou parabeny a parfémy a mohou pokožku zadečku zbytečně podráždit. Vhodnou alternativou je výroba domácích vlhčených ubrousků. Stačí nastříhanou netkanou textilii (například perlan) přelít hrnkem černého čaje s trochou dětského oleje (skvělý je například Měsíčkový kojenecký olej od Weledy), trochu vyždímat a uzavřít do plastové nádoby, kterou lze snadno používat i na cestách. Při každém přebalování se navíc snažíme, aby zadeček byl pod plenkou co nejsušší, proto ho po otření vlhčeným ubrouskem ještě osušíme čistou látkovou plenou. U podráždění na zadečku i jiných částech těla, se mnoha maminkám osvědčily bylinné koupele a obklady. Nejčastěji se používá řepík lékařský, lidová léčivka s vysokým obsahem prospěšných kyselin a tříslovin. Z dlouhodobého hlediska je řepík pro miminka jako stvořený.

Zázračné mazání

Že se má zadeček při přebalování mazat, to jistě ví každá maminka. Platí to jak při prevenci, tak i v případě, že se podráždění a začervenání na pokožce objevilo. Krém pokožku chrání, ale také podporuje její přirozené funkce, jež mohou být vlivem bakterií narušeny. Vhodné je volit krém určený přímo pro miminka, bez přídavku toxických či konzervačních látek a bez parfemace. Měsíčkový kojenecký krém od Weledy obsahuje extrakt z květů měsíčku lékařského a heřmánku, které mají na pokožku přímo zázračné účinky. Kromě toho v něm najdete i lanolin a oxid zinečnatý, jež zadeček chrání před nadměrnou vlhkostí.

Ekologické látkování

Ekologické látkování

Problém mohou představovat i samotné plenky. Ty jednorázové jsou nejčastěji vyrobeny z umělých neprodyšných materiálů, často navíc parfémovaných, což připravuje pro podráždění kůže doslova živnou půdu. Stále více oblíbenou alternativou se tak stávají látkové plenky, jejichž dotyková vrstva je vyrobena z přírodních materiálů, jako je bavlna, bambus či konopí. Ty zaručují prodyšnost, nedráždivost pro miminko a menší ekologickou zátěž pro naši planetu.

Zadeček na vzduchu

Zadeček na vzduchu

Když se podráždění přeci jen objeví, je důležité začít pečlivě dodržovat všechna výše zmíněná doporučení. Kromě toho podpoříme regeneraci pokožky i tím, že necháme zadeček co nejčastěji větrat. Což může být náročné zejména ve chvíli, kdy miminka začnou lézt a objevovat všechny kouty našeho domova. Zkuste jim ale dopřát pár minut denně bez plenky, třeba na přebalovacím pultu.

Měsíčkový kojenecký krém na zadeček

Pečující ochrana jemné dětské pokožky v oblasti plenek.
???global.nreviews.label???
???global.nreviews???
75 ml
209,00Kč

Měsíčkový dětský olej

Šetrný k dětské pokožce
200 ml
319,00Kč

Zklidňující kojenecký krém na zadeček

Šetrná péče o citlivou dětskou pokožku v oblasti plenek.
50 ml
259,00Kč

Zklidňující tělové mléko

Šetrná péče pro suchou a citlivou dětskou pokožku.
200 ml
469,00Kč