Zdraví

Co je důležité pro zdravý imunitní systém?

Posilujte přirozenou obranyschopnost svého těla

Imunitní systém je přirozený obranný mechanismus našeho těla. Je životně důležitý pro naše zdraví a jeho úkolem je ochránit nás před patogeny a znečišťujícími látkami. Proto je velmi důležité, abychom ho udržovali silný po celý rok.

Jak funguje imunitní systém?

Lidé se od vnějšího světa distancují, ale zároveň jsou s ním v neustálem kontaktu. Například přes kůži a další smyslové orgány, ale take přes sliznice, když dýcháme a jíme. Úkolem našeho imunitního systému je rozlišovat mezi tělu vlastními a tělu škodlivými cizorodými látkami, které jsou následně odbourávány zánětlivými procesy.

Co se stane, když je imunitní systém nadměrně aktivní?

Je-li imunitní systém nadměrně aktivní, příliš agresivně se brání neškodným látkám, například některým potravinám, což poté vede k alergickým reakcím. Takzvaná autoimunitní onemocnění funguje tak, že tělu vlastní buňky považuje imunitní systém za cizí a nebezpečné. Na ty pak zaútočí a snaží se zničit zdravou tělesnou tkáň.

Co se stane, když je imunitní systém příliš pomalý?

Slabý imunitní systém má pomalejší reakce. Cizí nebo škodlivé látky se pak mohou šířit po těle. To platí jak pro rakovinné buňky vyvinuté v těle, tak pro bakterie, viry a plísně, které se dostaly do těla.

Jak funguje imunitní systém?

Imunitní systém je pozoruhodný soubor biologických procesů, které probíhají v našem těle – většinou bez našeho povšimnutí. Když se nějaký patogen dostane do našeho těla, imunitní systém spustí určitou činnost. Může to být úplná drobnost jako třeba prasklinka či ranka v kůži, nebo třeba suchá či oslabená slizice v nose, ústech, očích nebo průduškách. Imunitní systém se skládá z vysoce specializovaných buněk a látek. Některé z těchto buněk přímo rozpoznají škodlivý patogen a učiní jej neškodným. Jiné buňky zase produkují protilátky, kterými patogen označí, takže ho lze rozložit. Tyto složité procesy obvykle doprovází zánět. Velmi šikovné jsou tzv. paměťové buňky, Umí totiž vytvářet protilátky proti patogenům, se kterými se tělo již dříve setkalo. Pokud se stejný patogen vrátí, paměťové buňky rychle vytvoří protilátky a patogen zničí dřív, než způsobí onemocnění. Tomuto jevu se říká získaná imunita a vysvětluje třeba I to, proč nejsme v chladném období neustále nemocní, i když lidé všude kolem nás smrkají a pokašlávají.

Je imunitní systém vrozený?

Matky předávají protilátky svým dětem přes placentu během těhotenství a kojením. Novorozenci tak získávají určitou imunitu proti infekci během prvních měsíců života. Ochrana ale postupem času slábne a děti jsou náchylnější k nemocnem. Onemocnění ale funguje take k budování imunitního systému. Podmínkou pro možné získání imunity je horečka, protože právě ta aktivuje imunitní systém. Důležitá je také konzultace s lékařem v případě onemocnění doprovázených horečkou. Léky na snížení horečky a antibiotika by měly být podávány s opatrností a pouze v indikovaných případech. Imunitní systém totiž musí čelit horečce, aby si tělo mohlo vybudovat a trénovat svou přirozenou obranu proti patogenům.

Jak duševní zdraví ovlivňuje celkové zdraví?

Duševní zdraví hraje v našem celkovém zdraví důležitou roli. Vztah mezi naším emocionálním a fyzickým blahobytem se odráží v prastarých úslovích a metaforách: „máme něčeho nebo někoho plné zuby“, nebo třeba „chodíme jako tělo bez duše“ či nám někdo „brnká na nervy“. Lidé, kteří se topí v povinnostech, nedaří se jim vyřešit nějaký problém nebo usilovně a bez přestávky pracují, bývají náchylnější k nemocem. Výzkumy v oblasti psychoneuroimunologie (PNI), které se soustředí na propojení psychiky a imunitního systému, prokázaly, že zejména strach a izolace mohou imunitní systém významně narušit. Naopak jsme-li duševně vyrovnaní, sebejistí a potkáváme jiné lidi s pocitem radosti a sebevědomí, je méně pravděpodobné, že onemocníme. Přirozená obranyschopnost – fyzická, mentální i duchovní – vede ke schopnosti udržet rovnováhu mezi otevřeností (Co si pustím k tělu?) a nastavením vlastních limitů (Čím se nehodlám zatěžovat?).

6 tipů na posílení imunitního systému

Váš individuální obranný systém vás chrání před bakteriemi a patogeny. Abyste zůstali zdraví, udržujte ho ve formě.. Dali jsme pro vás dohromady 6 tipů, jak můžete mobilizovat přirozenou obranyschopnost vašeho těla a posílit imunitní systém.

 1. Vyvážená strava

  Zdravá strava posílí váš imunitní systém. Dbejte na příjem vysoce kvalitních potravin: měly by být co nejčerstvější a pokud možno organicky nebo biodynamicky pěstované ve zdravé půdě. Sestavte si zdravý a vyvážený jídelníček. Roli hraje i to, jak jíte. Vybíráte si a jste všímaví ke složení? Nebo volíte taktiku “Hlavně utišit hlad”?
 2.  Pravidelné cvičení

  Běhání, plavání a další formy cvičení jsou přínosné nejen pro vás, ale i pro dobrý pocit. Nejlepší je rozhýbat své tělo venku na čerstvém vzduchu, procházkami nebo jízdou na kole. Cvičení prováděné v uzavřené místnosti na nás působí jinak než cvičení venku, kde aktivujete všechny smysly.

 3. Spousta slunečního světla

  Vystavení dennímu světlu je důležité pro produkci vitamínu D v těle, což zase zajišťuje dobře fungující imunitní systém. Sluneční světlo navíc pomáhá k lepší náladě; pocit strádání totiž také může oslabit imunitní systém.

 4. Dostatek spánku

  Dostatek spánku je důležitý pro tzv. “samoopravnou” funkci těla a správné fungování imunitního systému. Nedostatek spánku naopak zapřičiňuje menší počet imunitních buněk v krvi, které by jinak detekovaly a zlikvidovaly buňky poškozené. Tělo si naštěstí sem tam nějakou tu noc bez hlubokého spánku bez problému vynahradí.

 5. Stálá tělesná teplota

  Konstantní tělesná teplota má na zdraví nemalý vliv. Pokud si všímáte často studených nohou, dopřívejte si teplé koupele. Prospěje to celému organismu. Podobně “hřejivý efekt” mají také momenty a věci, které nás těší nebo inspirují.

 6. Vyhýbejte se stresu

  Myslete na to, abyste si během dne odpočali a užívejte si chvilky relaxace a rozjímání, nerušené hlukem nebo nějakou činností. Náš rytmus aktivity a odpočinku je stejně důležitý jako náš rytmus nádechu a výdechu a náš rytmus spánku a bdění.

PODPOŘTE SVOU IMUNITU ŠŤÁVOU NEBO SIRUPEM Z RAKYTNÍKU:

Sanddorn Ursaft

BIO Rakytníková šťáva

Rakytník podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
250 ml
399,00Kč
Vyprodáno
Sanddorn-Elixier

BIO Rakytníkový sirup

Rakytník podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
250 ml
359,00Kč

Zdroje:

[1] David D. Martin, Fever: Views in Anthroposophic Medicine and Their Scientific Validity, doi: 10.1155/2016/364265.

[2] Dr. Christian Benedict: Schlaf ist die beste Medizin, Eden Books, 2019.