Zdraví

Jedinečná léčivá síla

Měsíček lékařský, který ve Weledě pěstujeme již skoro 90 let, je předním členem naší rodiny léčivých rostlin. Michael Straub, vedoucí zahrady léčivých rostlin ve Weledě, vypráví o této jedinečné rostlině a její léčivé síle.

Jsou květy měsíčku lékařského v zahradách Weledy skutečně sbírány ručně?

Michael Straub: Yes! Picking those orange-coloured blossoms – there’s no more beautiful way to begin an early summer morning! We start picking around 7 a.m., after the morning dew on the plants has evaporated. Only by hand-picking the blossoms can we truly perceive the individual blossoms. What stage of development has the flower reached?  Is it fully open, or still partly closed?  Each blossom is individually assessed during the harvest to achieve the best quality possible. The harvest begins in early July, and, depending on the weather, lasts for four or five weeks, with two to three rounds: the calendula is quite generous with its blossoms. 

Jakých vlastností měsíčku si obzvlášť ceníte?

MS: Po tolika letech práce pěstováním léčivých rostlin stále zažívám pocit překvapení, když vstoupím na pole s měsíčky. Tato květina z čeledi hvězdnicovitých má velmi diferencované okvětní lístky, což je výsledek silných formovacích schopností rostliny. Proces polarity můžeme pozorovat při práci, pokud srovnáme květy s listy, jejichž oválný tvar není nijak zvlášť výrazný a má téměř embryonální podobu. Formativní síla rostliny se projeví také po zpracování ve formě tinktur a rostlinných extraktů. Léčiva obsahující měsíček pomáhají zklidňovat a hojit poraněnou pokožku. V červnu a červenci, tedy v ročním období, kdy slunce dosahuje svého nejvyššího bodu na obloze, odhaluje měsíček svou plnou energie. Jeho spojení se sluncem nelze přehlédnout: výrazná léčivá síla rostliny úzce koresponduje s podmínkami slunečního svitu. Podle trojího dělení v antroposofii existuje zvláštní vztah mezi třemi rostlinnými prvky - kořeny, listy a květy - a lidským organismem. Například výrazná struktura měsíčku úzce souvisí s metabolickými procesy člověka. Když se k léčbě poranění použije mast obsahující výtažek z měsíčku, stimuluje regenerační procesy, které zasahují do hlubokých vrstev kůže.

Proč byl měsíček vybrán jako hlavní rostlina pro přípravky péče o pleť?

MS: Ze všech hvězdnicovitých léčivých rostlin patří měsíček lékařský k těm nejčastěji používaným. Jeho schopnost přeměňovat světlo a teplo v rostlinnou hmotu je jasně cítit v našich měsíčkových pečujících olejích. Měsíček zahaluje pokožku do ochranné vrstvy, posiluje a podporuje její strukturu a odolnost. Svými regeneračními a ochrannými schopnostmi předčí ostatní rostliny. Tyto dvě vlastnosti z něj činí ideální vůdčí rostlinu pro mnoho našich produktů.

Calendula has been cultivated at Weleda for nearly one century

Náš magazín

Michael Straub

Vedoucí pěstování a výzkumu rostlin ve Weledě ve Schwäbisch Gmünd

Michael Straub - zemědělský inženýr, je vedoucím pěstování a výzkumu rostlin ve Weleda v sídle firmy ve městě Schwäbisch Gmünd.