Rodina

Proč spí miminka jinak než dospělí?

Novorozenci přicházejí na svět zranitelní, závislí a fyziologicky nevyvinutí. Potřebují naši láskyplnou podporu, zatímco se jejich nervový systém postupně učí správně spát.

Než se miminkům stabilizuje rytmus spánku a bdění, trvá to až deset měsíců a pak další dva až tři roky, než děťátko samo usne a prospí celou noc. Děti se tak často a jednoduše budí, protože mají mají krátké a lehké spánkové cykly. A je to naprosto normální: během prvních dvou let života prochází mozek dítěte rychlým vývojem – to je jeden z důvodů, proč je správná výživa tak důležitá.

Miminka navíc rychle ztrácejí tělesné teplo a někdy zapomínají v postýlce dýchat. Jejich touha být blízko rodičům je prvotním instinktem a bezpečnostním mechanismem, který je dodnes důležitý. Miminka nevědí, že jsou v zabezpečeném třípokojovém bytě, kde nejsou žádná divoká zvířata, která by je chtěla v noci sežrat.

To vysvětluje, proč miminka často usnou, jen když je držíme v náručí, kojíme nebo nosíme v šátku či zavinovačce. Může to být vyčerpávající, ale stojí to za to. Čím více si děti uvědomují, že jsou v bezpečí, tím lépe se naučí vítat spánek a noc jako přítele.

Spaní v rodinné posteli a kojení pro sjednocení spánkového rytmu

Podle UNICEFu kojené děti mohou a měly by spát se svými matkami. V případě častého kojení je to snazší. Je prokázáno, že se tím snižuje riziko náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Zároveň to matkám a miminkům umožňuje upadnout do podobného spánkového rytmu, takže spolu hluboce spí a poté vstoupí do lehčí fáze spánku, kdy dítě potřebuje kojit. Prolaktin, hormon zodpovědný za mateřské mléko, pomáhá kojící matce lépe spát a cítit se po probuzení svěžejší a ne tolik ospale. I napapaná miminka by měla spát s rodiči, ale na vlastní matraci, například v postýlce vedle postele. Abyste zajistili, že vaše dítě bude spát bezpečně, zvažte následující tipy.

Spánkový checklist: Jak zajistit dítěti bezpečný spánek

  • Vaše dítě by mělo spát na jednoduché, pevné matraci, bez měkkých polštářů nebo silných přikrývek, které by mohly způsobit udušení nebo přehřátí.
  • Ujistěte se, že v rámu postele nejsou žádné mezery, kde by se vaše dítě mohlo zachytit.
  • Vaše dítě by nemělo sdílet postel s jinými dětmi, domácími zvířaty nebo plyšovými hračkami.
  • Místo volné přikrývky přikryjte dítě spacím pytlem správné velikosti.
  • Nejbezpečnější poloha pro miminko je spaní na zádech, dokud se nedokáže samo přetočit.
  • Nesdílejte postel se svým dítětem, pokud jste požili alkohol nebo drogy.
  • Kojící děti by měly spát přímo vedle své matky. Děti krmené z láhve by měly spát na samostatném povrchu blízko postele své matky.
  • Nikdy nespěte s dítětem na pohovce nebo křesle, protože hrozí, že dítě spadne na zem nebo ho udusíte.

Pomozte svému dítěti „vplout“ do spánku

Představte si, že se pokoušíte přistát s komerčním letadlem. Na rozdíl od dronu nemůžete jednoduše zastavit jumbo jet uprostřed letu a potopit ho přímo dolů do přistávacího bodu. Nejprve musíte snížit cestovní výšku a rychlost přiblížení. Poté musí být letadlo navedené do sestupu a řízené směrem k přistávací dráze. Krátce nad ranvejí musíte letadlo jemně položit na zem, zabrzdit a nechat ho rozjet se do ticha.

Totéž platí pro naše vlastní malé dobrodruhy. Vzít je s sebou na rychlý nákup nebo se vrátit domů z práce těsně před spaním jsou podněty, které mohou způsobit, že děti zrychlí zpět na „cestovní rychlost“ a narušíte jejich rutinu před spaním. Zatímco usedlejší děti už možná v 19:30 klidně spí, jiné se vrátily do „plné nadmořské výšky“ a musíte je provést celým „sestupem“ znovu.

Večerní rituály, které pomohou miminku usnout

Mnoho miminek je po celém dni tak unavených, že usnou už ve čtyři odpoledne – zvláště pokud byly v jeslích. Tehdy bychom měli začít s jejich „sestupem“ do večerního spánku. Zkuste se svým miminkem zavést uklidňující večerní rituál kolem 16:00 nebo 17:00. Nic přepychového: jen teplá koupel, dětská masáž nebo tichá večeře při svíčkách místo oslňujícího kuchyňského světla. V případě potřeby následuje výměna plen, pyžamo a dětský spací pytel. Pak se jde do postele – neuškodí se sem uvelebit co nejdříve. V posteli můžete své děťátko pohodlně kojit, mazlit se, povídat si s ním a třeba mu zazpívat ukolébavku. když budete pozorní, zjistíte, že vám miminko nebo batole svým způsobem „říká“ o svém dni. Některé děti usínání propláčou. V takovém případě zkontrolujte, zda chtějí ještě kojit, být držené nebo mají mokrou plenku. Pokud se vše zdá v pořádku, je možné, že vaše ratolest měla vzrušující den a stále zpracovává všechny nové dojmy nebo je unavená. Jako rodiče můžeme svému dítěti pomoci jednoduše tím, že jsme tu pro něj: držet ho láskyplně v náručí, klidně dýchat a naslouchat. Umožněte mu, aby se vyjádřilo. Tím pomůžete svému dítěti klidně usínat – takže může růst, učit se a dobíjet „baterky“ na další den.

Náš magazín

Nicola Schmidt

Vědecká novinářka a autorka několika knih pro rodiče

Je přesvědčena, že miminka přirozeně vědí, jak správně spát. Nicola svým německým projektem „artgerecht“ vysvětluje rodičům, jak se miminka přirozeně vyvíjejí duševně a fyzicky zdravé. www.artgerecht-projekt.de