Rodina

Vyjděte na světlo!

Lidé potřebují, stejně jako rostliny, sluneční světlo pro zdravý růst. Zejména u kojenců a malých dětí je důležitý pro vývoj jejich kostní struktury. Příliš mnoho slunce se však nedoporučuje. Jak často a na jak dlouho by děti měly chodit na slunce, vysvětluje pediatr Prof. Dr. Alfred Längler.

Pouze sluneční záření, přesněji řečeno UV záření obsažené ve slunečním záření, umožňuje dětem rozvíjet jejich kostru. Zdravé kosti jsou předpokladem pro vzpřímené držení těla a silnou chůzi. Při narození je většina kostí dítěte tvořena chrupavkou, která se zpevní až později. Správná mineralizace kostí nastává příjmem vápníku a fosfátu ve výživě. Tyto dvě důležité látky se pak vlivem vitamínu D zabudovávají do chrupavčitých kostí.

"Miminka a malé děti by měly být vystaveny slunečnímu záření po dobu 30 až 60 minut denně – stačí, když je jejich tvář vystavena jasné obloze."
Prof. Dr. Med. Alfred Längler

Většina potravin ale obsahuje jen malé množství vitamínu D (vyšší množství najdeme v tuku z rybích jater a mastných rybách). Naštěstí množství, které potřebujeme, si dokážeme vyrobit sami, a to díky UV záření ze slunce. Když vitamin D chybí, kosti se nemohou správně vyvíjet a může to vést až ke křivici. Mateřské mléko obsahuje jen relativně malé množství, proto je jeho doplňování nezbytné. V EU je podle legislativy DDD 400 IU vitamínu D3 pro kojence během prvního roku.

Pro zajištění dostatečného množství vitaminu D stačí, když obličej děťátka vystavíte slunečnímu záření na 30 až 60 minut denně – jasné obloze, přímé sluneční světlo není nutné. Samozřejmostí je myslet na to, aby miminko neztrácelo tělesné teplo. Nemělo by však být ani bez oblečení. Příliš mnoho slunečního záření může mít negativní důsledky, zejména pro kojence a malé děti. V tomto věku je dětská pokožka ještě poměrně tenká a má málo melanocytů (kožních buněk, které produkují ochranný pigment melanin, který ztmavuje kůži). To znamená, že i relativně krátká doba pobytu na slunci může způsobit spálení.

Jako každá jiná popálenina se projevuje zarudnutím kůže a v extrémních formách způsobuje puchýře. Spálení sluncem v dětství může výrazně zvýšit riziko pozdějšího rozvoje rakoviny kůže. Částečně je to způsobeno tím, že imunitní systém dítěte ještě není plně vyvinutý, a tak není schopen opravit poškození buněk způsobené slunečními paprsky.

Používejte opalovací krém se SPF 20-50.

20
ne méně než
50
až do

Aby si vaše miminko mohlo bezpečně užívat výhod slunečního záření, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel:

  • Čím je dítě mladší, tím je důležitější, aby nepobývalo na prudkém slunci (zejména ne v poledních hodinách, mezi 11. a 16. hodinou).
  • Kůži děťátka dostatečně zakrývejte, např. čepicí nebo kloboučkem s UV ochranou a lehkým bavlněným oblečením.
  • Používejte opalovací krém se SPF 20 a vyšším, bez parfemace a konzervačních látek.
  • Na vnější uši, nos a horní část chodidel nanášejte opalovací krém se zvláštní opatrností.
  • Opalovací krém nerovná se delší pobyt na přímém slunci po delší čas. Pokud se i přes výše uvedená opatření spálení sluníčkem objeví, je nutná okamžitá a účinná léčba.

Náš magazín

Prof. Dr. med. Alfred Längler

Prof. Dr. med. Alfred Längler je profesorem integrativní pediatrie a medicíny mládeže na katedře medicíny Univerzity Witten/Herdecke a lékařským ředitelem Komunální nemocnice Herdecke v Německu.

Jeho vědeckým zaměřením je výzkum konceptů integrativní terapie pro děti. Je (spolu)autorem řady vědeckých publikací a několika knih.