Rodina

Proč byste měli nosit své děti?

Nošení stimuluje všechny smysly, uklidňuje a napomáhá vývoji vašeho miminka. Kromě toho je to pro otce jako kojení, říkají Frauke Ludwig a Diana Schwarz z Trageschule Hamburg, organizace zaměřené na podporu a školení v oblasti nošení dětí.

Deset důvodů, proč byste měli nosit své děti

  • Dětem je nošení předurčeno. Miminka dávají rodičům najevo, že se chtějí nosit, pláčem, sevřením prstů v úchopu a mírným ohnutím a roztažením nohou.
  • Nošení je pro vaše dítě prospěšné od prvního dne a stimuluje všechny smysly – včetně kůže, našeho největšího smyslového orgánu, který je stimulován kontaktem kůže na kůži pomocí zavinovačky nebo nosítka.
  • Nošení dětí podporuje vývoj páteře a kyčlí a posiluje jeho základní svaly.
  • Blízkostí a kontaktem s kůží dochází k uvolňování oxytocinu, hormonu štěstí, který má uklidňující účinek, snižuje krevní tlak a podporuje pouto mezi vámi a vaším dítětem.
  • Nošená miminka méně pláčou, jsou celkově vyrovnanější a v noci lépe spí.

Nošení dětí je pro otce nebo jiné pečovatele jako kojení.

  • Když nosíte své dítě přímo na hrudi, dokáže tak navnímat vaši náladu a reakce, což mu dává přímou zpětnou vazbu, zda je situace bezpečná.
  • Nošení dětí podporuje životně důležitý základní pocit důvěry vašeho dítěte.
  • Miminko má kontrolu ve smyslu, že se může samo rozhodnout, co chce vidět a zažít. A když ne, jednoduše se k vám přitiskne.
  • Kojenci v prvních měsících vidí pouze na 20 až 30 centimetrů. Při nošení v šátku nebo nosiči vás snadno poznají a budou se cítit bezpečně.
  • Vždy noste své dítě tak, aby bylo čelem k vám. To je chrání před přetížením podněty a špatným držením těla.

Abyste se vy i vaše miminko cítili pohodlně, poraďte se s odborníky. V ČR existuje hned několik (online) kurzů a workshopů nošení miminek. Poradí vám, jak na nošení miminka bezpečně a s jistotou a poradí, které produkty jsou k tomu nejlepší.

Diana Schwarz
Frauke Ludwig

Babywearing consultants and founder of attachment parenting congress in Hamburg, Germany

Diana Schwarz
Together with Frauke Ludwig she founded the Trageschule (Babywearing School) Hamburg and the online parenting platform einfach-eltern.de. The mother of two daughters says: “My first daughter quickly taught me that prams, cots and pacifiers were out of the question, and instead needed body contact and constant breastfeeding."

Frauke Ludwig
The lactation and breastfeeding consultant also has two small daughters and together with Diana Schwarz launched the Congress on Attachment Parenting. “Babywearing made everyday life with my daughters immensely easier. We started our business when our daughters were three months old. Wearing our babies in a sling made it all possible.”