Krása

Pravidla bezpečného opalování

Sluncem zalité dny, ve kterých můžete pod závojem hřejivých paprsků čerpat nejen dobrou náladu, ale i zdraví prospěšné látky, jsou definitivně tady. Abyste si je však užili bez následků, vyplatí se striktně dodržet zásady bezpečného slunění. Kůže vám bude vděčná!

Pravidla bezpečného opalování

Sluncem zalité dny, ve kterých můžete pod závojem hřejivých paprsků čerpat nejen dobrou náladu, ale i zdraví prospěšné látky, jsou definitivně tady. Abyste si je však užili bez následků, vyplatí se striktně dodržet zásady bezpečného slunění. Kůže vám bude vděčná!

 

Až do konce 19. století byla v módě alabastrová, skoro až průsvitná kůže, zatímco sluncem ošlehaná tvář „stigmatizovala“ lidi pracující v nuzných venkovních podmínkách. Popularita karamelové pokožky začala stoupat až ve 20. století, kdy se ukázalo, že sluneční záření představuje báječný zdroj vitaminu D, který napomáhá k hojení ran, ekzémů, celkové podpoře imunity i zlepšení psychiky. Po 2. světové válce zase přišly do módy plavky, které odhalovaly čím dál větší plochy nahé kůže. A i když slunce představuje nenahraditelný zdroj světla a tepla, dnes už víme, že některé druhy UV záření, jako je UVA a UVB, můžou nevratně škodit. Dokážou napáchat například solární alergii, vysušování či předčasné stárnutí pleti, nebo dokonce rakovinu kůže. Pravděpodobnost vzniku zhoubného melanomu se pak zvyšuje s každým dalším spálením (kůže si bohužel všechny nehody na slunci dobře pamatuje). Takže jak získat bronz, a přitom se chovat vůči svému zdraví zodpovědně?

Vyrážíte lovit „déčko“? Tak honem!

Sluneční lázni za účelem dobití vitaminu D se klidně oddávejte, ale vždy jen na krátkou dobu (maximálně 20 minut denně nebo 2x týdně) — a také jen v případě, že vaše obnažená kůže do té doby nezčervená. Pakliže by zrudla dřív, znamená to, že máte velmi nízký fototyp a patříte do extrémně rizikové skupiny, tudíž byste bez opalovacího krému neměli vycházet z domu nikdy. Také je třeba počítat s tím, že sluneční záření proniká do kůže i ve chvíli, kdy se zrovna schovává za mraky.

A jaký stupeň sluneční ochrany (SPF) tedy zvolit?

Číslo uvedené u SPF je údaj, který značí, o kolik déle můžete zůstat na slunci, aniž byste se spálili při použití opalovacího krému. Hodně zjednodušeně řečeno — když víte, že se spálíte už po 10 minutách, s SPF 15 můžete pobývat na slunci 15x déle, tedy 150 minut. Pokud však vyrážíte na přímé slunce poprvé, je dobré sáhnout po vysokém faktoru, ideálně SPF 50. Ten by měl být samozřejmostí v oblastech, kde se slunce odráží od povrchu (hory, moře). A ano, i s padesátkou se opálíte (jen to chce víc času). Postupně můžete stupeň ochrany snížit na 30.

Mechanické (minerální) filtry

Jde o minerály, které záření od kůže odrážejí. Hodí se tedy i pro velmi citlivou pokožku, navíc účinkují ihned po aplikaci. Takže skoro samé výhody. Za jejich jediné minus se dá považovat skutečnost, že po sobě zanechávají na pokožce bílý film. Fakt, že jsou vůči tělu o mnohem šetrnější a bezpečnější než chemické filtry, to ale bohatě vynahradí. Ovšem ne všechny opalovací produkty s mechanickými filtry jsou bez rizika— některé totiž obsahují nano částice, upravené mechanické filtry, které záření, stejně jako chemické filtry, mění v kůži na teplo, a tím pádem můžou vyvolat třeba alergickou reakci. Proto si bedlivě hlídejte, aby je váš ochranný přípravek neobsahoval. V SUN péči od Weledy takovou jistotu najdete. Všechny krémy můžete bez obav natírat na pokožku celého těla, navíc jsou obohacené o výtažek z protěže alpské, kokosový, slunečnicový a jojobový olej, takže je pleť během slunění nejen krásně chráněná, ale i maximálně hýčkaná.

Co ještě během sluneční lázně dodržovat?

Mazání během dne opakujte pravidelně po koupání či jakékoliv sportovní aktivitě, při níž se zapotíte. Slunci se obloukem vyhněte mezi 11. až 15. hodinou, právě v té době je záření nejintenzivnější. A pokud žhavým svodům přece jen neodoláte, snažte se aspoň ukrýt pod slunečník a nikdy nezapomeňte na pokrývku hlavy, ušitou z prodyšných, přírodních materiálů. Až se vrátíte domů, skočte do vlažné sprchy a pokožku při osušování nedrhněte. Sluncem zmoženou pokožku pak důkladně promažte například Mandlovým tělovým mlékem na citlivou pokožku nebo osvěžujícím chladivým Citrusovým hydratačním mlékem.

Tak krásné léto!
Weleda

Zvedněte telefon a už teď se objednejte…

A abyste se mohli na konci horkého léta přesvědčit, že se s vaší kůží během rozpálené sezony nestalo nic, co by vás mělo znepokojit, objednejte se raději na prohlídku k dermatologovi na kontrolu pigmentace. Žádný opalovací krém vás sice neochrání na 100%, ale vy svojí důslednou péčí uděláte pro své zdraví víc, než si myslíte.

Dětské mléko na opalování SPF 30 Sensitive

Ta nejlepší voděodolná ochrana pro dětskou pokožku.
1 Hodnocení
150 ml
549,00Kč

Dětský krém na opalování SPF 50 Sensitive

Intenzivně hydratuje pokožku.
50 ml
349,00Kč

24h Expresně hydratující tělové mléko

24hodinová hydratace. Rychlá vstřebatelnost.
200 ml
299,00Kč

Jemné tělové mléko na citlivou pokožku

Okamžitě zklidňuje pokožku. Intenzivní hydratační péče.
200 ml
399,00Kč