Pojď si se mnou šplouchat

Čas na koupel plnou legrace

Koupel má na většinu dětí uklidňující účinek. Voda jim připomíná jejich čas v děloze. Nejprve dítě při koupání potřebuje bezpečnost a limity, po několika měsících se může těšit na hrátky ve vodě.

Koupel při které jsme všímaví

Od asi čtyř měsíců si pokožka zvykne na život mimo bříško maminky a je více vyvinutá. Vaše dítě se nyní může koupat jednou až dvakrát týdně. Někdy může být koupel nutná, např. z důvodu odstranění chlóru po plavání. Děti mají rády, když je koupete opatrně a samozřejmě ve vaně potřebují vaši plnou pozornost. Pozvolné ponoření nožiček nebo zadečku do vody může pomoci dítěti zvyknout si na pocit, že je mokré. Poté nastává čas na šplouchání! Je důležité, abyste se vy i vaše dítě cítili v pohodě a vašemu dítě nebyla nikdy zima. Takže koupel ve „velké“ vaně s maminkou nebo tátou není problém.

 

Před koupáním svého dítěte nezapomeňte zkontrolovat loktem teplotu vody –  měla by mít přibližně 37 °C. To je zhruba stejná teplota jako v těle matky, což je na koupání nejlepší. I když si to všichni užívají, stačí 5–8 minut. Nedovolte, aby voda vychladla a vlasy namočte jen na konci, protože skrz hlavu se ztrácí hodně tepla. Pokud má vaše dítě již hodně vlasů, můžete je jemně umýt Měsíčkovým šamponem a sprchovým gelem, poté je potřeba vaše dítě láskyplně zabalit a osušit ručníkem.

Bezpečně a pohodlně

Je dobré připravit si vše, co potřebujete dopředu tak, aby koupel probíhala hladce. Mějte vše poblíž, což vám umožní plně se soustředit na vaše dítě ve vaně. Ručník lze zahřát na radiátoru a všechny věci jako žínky a Měsíčková koupelby měly být na dosah.

 

Je užitečné požádat vaši porodní asistentku, aby vám ukázala speciální uchopení vaše novorozence při koupeli, kdy opatrně zasunete levou ruku pod krk svého dítěte a poté ho stejnou rukou držíte za rameno. Zadní část hlavy dítěte leží bezpečně na vašem předloktí a hlava je podepřena. Poté můžete své dítě druhou rukou umýt.

U větších dětí by neměla voda ve vaně dosahovat výš než po pás. Děti se cítí lépe, když se mohou nohama dotknout konce vany. Milá atmosféra je zvláště příjemná v době koupání, kdy si můžete vychutnat okamžik se svým dítětem. Vaše dítě bude milovat vaši soustředěnou pozornost a pocit jistoty, kterou poskytujete. 

Malý rituál

Je skvělé, když si můžete koupání užít! Nejlepší je zvolit okamžik, kdy se můžete svému dítěti plně věnovat a nebudete nikým rušeni. Ale kdy je to lepší –ráno, nebo večer? Ne na všechny děti působí koupel tak, že po ní budou ospalé – některé koupel naopak probudí a jsou po ní dobře naladěné! Ideální doba pro koupel proto závisí na chodu vaší rodiny a preferencích vašeho dítěte. Pokud je pro dítě koupel spíše relaxační, může být perfektní jako večerní rituál.

 

Koupel je také skvělá pro zapojení ostatních členů rodiny do každodenního života. Zvláště mnoho otců se těší na péči o své dítě ve vaně. Tip: děti mají rády pravidelnost. Takže pokud jste našli dobrý čas na koupání, zkuste se ho držet.

 

„Hned po koupeli je skvělý čas na pochování vašeho dítěte. Dítě se v náručí maminky nebo tatínka cítí bezpečně a dobře!“

Měsíčkový dětský šampón

Šetrná koupel i sprcha nejen pro vaše miminko, ale také přírodu.
200 ml
299,00Kč

Měsíčková koupel s bylinami

Pomáhá zklidnit, utišit a uvolnit děťátko po náročném dni.
200 ml
299,00Kč