Podpora zdravého vývoje pokožky

Rozhovor s Christinou Hinderlichovou

Citlivá pokožka kojenců má zvláštní požadavky a potřebuje hřející ochrannou vrstvu, hodně vlhkosti a úzký kontakt s maminčinou pokožkou. Rodiče si často nejsou jisti, jak poprvé vykoupat novorozence nebo jak se o pokožku správně starat. Porodní asistentka Christina Hinderlichová poskytuje některé odpovědi na otázky týkající se péče o dětskou pokožku.

Jakou péči potřebuje pokožka novorozence krátce po narození?

CHRISTINA HINDERLICH: Na tuto otázku ráda odpovídám frází „kvalita je důležitější než kvantita“. Vysoce kvalitní přírodní rostlinný olej a krém na opruzeniny jsou skvělou sadou do začátku. Mám dobré zkušenosti s měsíčkem lékařským. Měsíček lékařský může absorbovat spoustu slunečního světla a tepla a díky své silné strukturální síle přispívá k rozvoji pokožky. Na pokožku má uklidňující účinek. Organický sezamový olej je také šetrnou možností péče o pleť pro nejmenší. Je bohatý na polynenasycené mastné kyseliny, které napomáhají tvorbě hydrolipidové vrstvy.

„Vysoce kvalitní rostlinný olej může podpořit zdravý vývoj pokožky“

Kdy začít s koupáním novorozence?

CH: Je dobré,  že se zvyšuje v poslední době trend nekoupání dětí ihned po porodu. Šetrné odstranění krve a tekutin je dostatečné. A je důležité, abyste z pokožky neodstraňovali mázek, speciální bílou substanci podobnou sýru. Poté, co přijde dítě na svět, je velmi důležitý kontakt s pokožkou maminky. V prvních hodinách se mezi rodiči a dětmi rozvíjí silné pouto. 

 

Vhodný čas pro první koupel je, když odpadne pupeční pahýlek. Předtím stačí omýt dítě denně vlhkou houbičkou a natřít olejem v záhybech, v oblasti plenek, na rukou a na tváři. Po prvním týdnu se rodiče také stávají jistějšími při zacházení s novorozencem, takže první koupel může být v uvolněnějších podmínkách.

 

Měsíčková koupel je osvědčeným výrobkem při koupeli. Obsahuje výtažky z měsíčku lékařského, tymiánu a šťávu z trnky. Sůl v koupeli je vhodná pro citlivou pokožku dětí a tymián má hřejivé účinky. Celkově se jedná o ideální koupel pro děti všech věkových kategorií. Je hřejivá, což pomáhá dítěti relaxovat.

 

Jak často by se dítě mělo koupat?

CH: Novorozenci se nemusí koupat každý den. Jednou až dvakrát týdně stačí.

"Děti nepotřebují koupel každý den. Jednou - dvakrát týdně je dostačující"

Jakou péči potřebují děti pro suchou pokožku trupu?

CH: Pokožka, která byla v děloze pokryta mázkem, se obvykle v prvních 14 dnech po porodu loupe. K tomu nejčastěji dochází na trupu, tj. hrudníku a bříšku. Pro péči o takovou pokožku doporučuji výrobky péče o pleť s vysoce kvalitním rostlinným olejem. Pokud to vypadá, že pokožka vaše dítě svědí, Měsíčková koupel s výtažky měsíčku lékařského, tymiánu a s mořskou solí může nepohodlí zmírnit. Poté aplikujte na pokožku olej, poněvadž nyní ho může zvlášť dobře absorbovat.

Běžné produkty péče o dítě nebo péče o velmi citlivou pokožku?

CH: Tam, kde není rodinná anamnéza neurodermatitidy nebo jiných atopických onemocnění, doporučuji rodičům používat vysoce kvalitní přípravek pro péči o pokožku zdravých dětí. Vzhledem ke zvýšené propustnosti kůže, která ještě není plně vyvinuta, doporučujeme výrobky bez chemických přísad nebo minerálních olejů.

 

Tam, kde není zvýšené riziko a nejsou příznaky velmi citlivé pokožky, může mít novorozenec větší prospěch z hřejivých vlastností běžných výrobků péče o dítě, které podporují vývoj pokožky než z řady, která je speciálně navržena pro velmi citlivou pokožku. Nicméně řada Baby Derma s proskurníkem lékařským je určena pro potřeby velmi citlivé pleti a doplňuje nabídku produktů Weleda. 

Měsíčková kojenecká koupel

Šetrně myje a vyživuje jemnou dětskou pokožku
1 Hodnocení
200 ml
299,00Kč

Měsíčkový kojenecký olej

Organický kojenecký olej pro jemnou dětskou pokožku.
1 Hodnocení
200 ml
299,00Kč

Měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny

Pečující ochrana jemné dětské pokožky v oblasti plenek.
1 Hodnocení
75 ml
199,00Kč

Zklidňující pleťový krém

Zklidnění pro dětskou hypersenzitivní, suchou nebo atopicku pokožku.
50 ml
299,00Kč

Zklidňující kojenecký krém

Šetrná péče o citlivou dětskou pokožku v oblasti plenek.
50 ml
249,00Kč

Zklidňující tělové mléko

Šetrná péče pro suchou a citlivou dětskou pokožku.
200 ml
449,00Kč