Jemná péče o dětské zadečky

Rozhovor s Christinou Hinderlich

Jak mohu jemně čistit a pečovat o citlivou pokožku v oblasti plenek? A jak mohu ochránit své dítě před vyrážkou? Naše porodní asistentka Christina Hinderlichová poskytuje tipy a informace týkající se péče o nejcitlivější oblasti vašeho dítěte.

Jako péči potřebuje pokožka v oblasti plenek?

CH: Pokožka v oblasti plenek přichází do opakovaného kontaktu s močí či stolicí, je teplá a vlhká, takže se může rychle podráždit nebo zanítit. Doporučuji omýt teplou vodou a potřít olejem, pak jemně osušit. 

 

Je také dobré, aby oblast přišla do styku se vzduchem, proto nechte dítě na chvíli nahaté. Pokud pokožka zčervená, měli byste použít speciální krém. Díky směsi uklidňujícího výtažku měsíčku lékařského a oxidu zinečnatého používám Měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny pro ochranu a posílení pokožky.

Jak lze zmírnit zarudnutí a vyrážky na zadečku?

CH: Po celou dobu, kdy vaše dítě nosí plenky, se na zadečku mohou objevit malé pupínky či pustuly a mírné nebo silné zarudnutí, což může často způsobit bolest. Pokud k tomu dojde, tak děti často nemají rády, když se jim plenka mění, ale očištění této oblasti je velmi důležité. Pomocí měkkých kousků látky, například nastříhaných mušelínových plen, může být očištění pro dítě pohodlnější. V tomto případě také doporučuji nejprve očistit kůži vlažnou vodou a poté natřít olejem. Olej zanechává lehký film na kůži, takže další výměna plenky je pro dítě o něco pohodlnější a pokožku příjemnější.

 

Pokud je pokožka stále podrážděna, měňte plenky dítěte alespoň každé dvě hodiny a několikrát za noc. Po očištění zadečku dítěte můžete jednou nebo dvakrát denně aplikovat krém s přírodními oleji a oxidem zinečnatým. To pomáhá pokožce rychle se regenerovat. Nechte kůži dýchat co nejvíce. Svým dětem jsem z punčochových kalhot vystřihla otvor v oblasti plenek, takže jejich bříško a nožičky zůstaly v teple, ale jejich zadeček byl na vzduchu. Pokud bolest trvá déle než dva dny nebo si nevíte rady, poraďte se s porodní asistentkou nebo pediatrem. V prvních týdnech a měsících k tomu může docházet častěji – neváhejte požádat o radu a pomoc.

Všechny děti dávají signály, kdy potřebují na záchod. Kroutí se, snaží se o oční kontakt, stanou se neklidnými nebo pláčou.

Které pleny jsou nejlepší?

CH: Existuje mnoho různých typů plenek: od všudypřítomných jednorázových plenek až po pleny s látkovou podšívkou na vnitřní straně a prodyšným vnějším materiálem nebo látkové pleny s vlněným plenkovým obalem. Každá rodina by měla zjistit, která verze je pro ně nejlepší – z hlediska peněz a času. Obecně doporučuji prodyšné verze.

Vyrůstání bez plenek?

CH: „Bezplenková komunikační metoda“ je metoda, při které děti vyrůstají bez plenek. Tato metoda byla v Evropě obecně rozšířena až do počátku 20. století. A dokonce i dnes 75 % všech dětí na celém světě nenosí plenky. „Bezplenková komunikační metoda“ není o vzdělávání v oblasti čistoty, ale o komunikaci s dítětem. Všechny děti dávají signály, že potřebují na záchod. Kroutí se, snaží se o oční kontakt, stanou se neklidnými nebo pláčou. Pokud rodiče správně reagují, lze se vyhnout mnoha kožním problémům v oblasti plenek.

Měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny

Pečující ochrana jemné dětské pokožky v oblasti plenek.
1 Hodnocení
75 ml
199,00Kč