Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
Jak na dehydratovanou dětskou pokožku? Pomůže základní desatero
Dětská pokožka má sklony k dehydrataci. Prozradí ji suchost, zarudnutí či olupování. Dopřejte dětské kůži jemné kosmetické přípravky, které jí dodají potřebnou hydrataci.
Kůže je největším orgánem lidského těla a plní celou řadu funkcí od ochranné přes smyslovou až po metabolickou. Proto je potřeba o ni celý život vhodně pečovat. Řadě pozdějších problémů přitom lze předcházet vhodnou péčí v dětském věku.
Uvádí se, že dětská pokožka je až pětkrát tenčí než kůže dospělého, neplní tedy tak dobře ochrannou funkci před UV zářením, dehydratací nebo vznikem infekce. „Je proto důležité o ni správně pečovat – pravidelně ji promašťovat a dodávat jí hydrataci, aby byla odolná. Platí to jak u miminek, tak u batolat, ale i u dětí kolem šesti let i starších,“ upozorňuje MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm.
Mansfeldová také upozorňuje, že dětská pokožka má zvýšený sklon k dehydrataci a až 20 % dětí trápí atopický ekzém. „Dehydratovanou pokožku poznáte podle toho, že je suchá, olupuje se, je červená a děti si také stěžují na pálení a svědění,“ vysvětlila.
Jak lékařka zdůrazňuje, pravidelným promašťováním se kožní bariéra a odolnost kůže přirozeně posiluje. „Promazávaná a opečovávaná pokožka je zároveň i lepší mechanickou bariérou proti drobným poraněním, jimiž by se do kůže mohly dostat virové infekce, například bradavice nebo molusky,“ doplňuje.
Desatero péče o dehydratovanou dětskou pokožku
- Promazávejte každý den, suchá místa klidně 3x až 6x denně.
- Volte šetrné, ideálně přírodní BIO přípravky určené pro děti.
- V chladných měsících volte mastnější přípravky.
- Koupejte krátce, ve vlažné vodě a ne každý den.
- Koupel obohaťte o vhodný olej.
- Po koupeli netřete kůži ručníkem, ručník pouze přikládejte.
- Po koupeli do 3 minut kůži promažte.
- Spojte promazávání s příjemnou masáží.
- Nezapomínejte na hydrataci zevnitř, tedy pitný režim.
- Pozor na oděvy, volte přírodní materiály a šetrné prací prostředky.
U dětí s atopickým ekzémem je pak důležité kožní bariéru stále obnovovat, proto lékařka doporučuje promazávání kůže vhodnými přípravky až šestkrát denně, a to hlavně po koupeli či jiném delším styku s vodou. „U dětí, které mají normální kůži, doporučuji pokožku ošetřit vhodným promašťovacím přípravkem nejlépe do tří minut po koupání, aby se vlhkost uzamkla v kožních buňkách. Děti s atopickým ekzémem je pak lepší sprchovat než jejich kůži dlouhodobě máčet v koupeli,“ radí dermatoložka.
Vzhledem k citlivosti dětské pokožky je důležité pečovat o ni nedráždivými hydratačními a mycími prostředky. Dětská kosmetika by neměla obsahovat silikony, ropné složky, parabeny, škodlivá barviva a další umělé látky. Čím jednodušší složení, tím lépe. Ideálním pomocníkem v péči o dětskou pokožku je měsíček lékařský, který má protizánětlivé a zklidňující účinky a lze jej používat i u atopiků. „Navíc není častým alergenem a má schopnost urychlit hojení ran nebo povrchových oděrek,“ prozrazuje Mansfeldová s tím, že vhodná je v krémech také kombinace se zinkem, který protizánětlivé účinky měsíčku posiluje.