Jak na dehydratovanou dětskou pokožku? Pomůže základní desatero

Dětská pokožka má sklony k dehydrataci. Prozradí ji suchost, zarudnutí či olupování. Dopřejte dětské kůži jemné kosmetické přípravky, které jí dodají potřebnou hydrataci.

Kůže je největším orgánem lidského těla a plní celou řadu funkcí od ochranné přes smyslovou až po metabolickou. Proto je potřeba o ni celý život vhodně pečovat. Řadě pozdějších problémů přitom lze předcházet vhodnou péčí v dětském věku.

Uvádí se, že dětská pokožka je až pětkrát tenčí než kůže dospělého, neplní tedy tak dobře ochrannou funkci před UV zářením, dehydratací nebo vznikem infekce. „Je proto důležité o ni správně pečovat – pravidelně ji promašťovat a dodávat jí hydrataci, aby byla odolná. Platí to jak u miminek, tak u batolat, ale i u dětí kolem šesti let i starších,“ upozorňuje MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm.

Mansfeldová také upozorňuje, že dětská pokožka má zvýšený sklon k dehydrataci a až 20 % dětí trápí atopický ekzém. „Dehydratovanou pokožku poznáte podle toho, že je suchá, olupuje se, je červená a děti si také stěžují na pálení a svědění,“ vysvětlila.

Jak lékařka zdůrazňuje, pravidelným promašťováním se kožní bariéra a odolnost kůže přirozeně posiluje. „Promazávaná a opečovávaná pokožka je zároveň i lepší mechanickou bariérou proti drobným poraněním, jimiž by se do kůže mohly dostat virové infekce, například bradavice nebo molusky,“ doplňuje.

Desatero péče o dehydratovanou dětskou pokožku

  1. Promazávejte každý den, suchá místa klidně 3x až 6x denně.
  2. Volte šetrné, ideálně přírodní BIO přípravky určené pro děti.
  3. V chladných měsících volte mastnější přípravky.
  4. Koupejte krátce, ve vlažné vodě a ne každý den.
  5. Koupel obohaťte o vhodný olej.
  6. Po koupeli netřete kůži ručníkem, ručník pouze přikládejte.
  7. Po koupeli do 3 minut kůži promažte.
  8. Spojte promazávání s příjemnou masáží.
  9. Nezapomínejte na hydrataci zevnitř, tedy pitný režim.
  10. Pozor na oděvy, volte přírodní materiály a šetrné prací prostředky.

U dětí s atopickým ekzémem je pak důležité kožní bariéru stále obnovovat, proto lékařka doporučuje promazávání kůže vhodnými přípravky až šestkrát denně, a to hlavně po koupeli či jiném delším styku s vodou. „U dětí, které mají normální kůži, doporučuji pokožku ošetřit vhodným promašťovacím přípravkem nejlépe do tří minut po koupání, aby se vlhkost uzamkla v kožních buňkách. Děti s atopickým ekzémem je pak lepší sprchovat než jejich kůži dlouhodobě máčet v koupeli,“ radí dermatoložka.

Vzhledem k citlivosti dětské pokožky je důležité pečovat o ni nedráždivými hydratačními a mycími prostředky. Dětská kosmetika by neměla obsahovat silikony, ropné složky, parabeny, škodlivá barviva a další umělé látky. Čím jednodušší složení, tím lépe. Ideálním pomocníkem v péči o dětskou pokožku je měsíček lékařský, který má protizánětlivé a zklidňující účinky a lze jej používat i u atopiků. „Navíc není častým alergenem a má schopnost urychlit hojení ran nebo povrchových oděrek,“ prozrazuje Mansfeldová s tím, že vhodná je v krémech také kombinace se zinkem, který protizánětlivé účinky měsíčku posiluje.

 

Měsíčkový kojenecký olej

Organický kojenecký olej pro jemnou dětskou pokožku.
68 Hodnocení
200 ml
319,00Kč

Měsíčkové pěsticí mléko

Zklidňující hydratační mléko pro jemnou pokožku.
200 ml
319,00Kč

Měsíčková kojenecká koupel

Šetrně myje a vyživuje jemnou dětskou pokožku
79 Hodnocení
200 ml
319,00Kč

Měsíčkový pleťový krém

Šetrně chrání a hydratuje zatěžovanou dětskou pokožku.
1 Hodnocení
50 ml
209,00Kč