Zdravější příroda i lidé díky biodynamickému zemědělství

Rostliny jsou pro nás nesmírně důležité – máme díky nim co jíst a využíváme také jejich léčebných účinků. Jejich kvalitu a sílu ale velmi ovlivňuje způsob, jakým jsou pěstovány. Průmyslová hnojiva ani monokultura jim vůbec nesvědčí. A právě proto vzniklo biodynamické zemědělství, které respektuje přírodu. V čem je tento tradiční přístup jiný a co díky němu získáme?

Biodynamika je holistický, ekologický a etický přístup k zemědělství, zahradničení a potravinám podporující biologickou rozmanitost. Principy biodynamického zemědělství nastavil zakladatel Weledy filozof a vědec Rudolf Steiner, a to v roce 1924. Do pár bodů shrnul významnou myšlenku – totiž že příroda, stejně jako každá farma, statek nebo zahrada, je živý organismus, kde všechno se vším souvisí. Tento organismus se skládá z mnoha vzájemně závislých prvků: polí, lesů, rostlin, zvířat, půdy, kompostu, lidí a ducha daného místa. Biodynamičtí zemědělci a zahradníci hospodaří holistickým způsobem tak, aby podpořili zdraví celku a rozvíjí svou farmu jako jedinečnou individualitu.

Jak vypadá biodynamické zemědělství v praxi?

Pokud byste chtěli vidět biodynamické zemědělství na vlastní oči, navštivte některou z našich biodynamických zahrad. Například ta v Německu je největší svého druhu v Evropě. A jak to u nás vypadá?

Zahrada po celý rok žije životem. Na 23 hektarech půdy roste 1 000 druhů rostlin, z nichž 140 používáme do našich léčiv a kosmetiky. Některé části zahrady necháváme neosazené, aby zde mohly zakořenit divoce rostoucí květiny, které pak poskytují potravu včelám, motýlům a dalšímu hmyzu. Dřevěné ploty jsme nahradili keři, v nichž rádi hnízdí ptáci. Zvláštní pozornost věnujeme půdě a humusu, protože bez nich nemohou být rostliny zdravé. Místo pesticidů a průmyslových hnojiv používáme přírodní postřiky a preparáty, o hnojení se zase starají zvířata, jako jsou třeba ovce (které také skvěle nahrazují sekačku na trávu).

Co biodynamické zemědělství přináší nám a přírodě?

Příroda díky biodynamickému zemědělství krásně prospívá. Není zatěžována chemickými látkami, které by jí ubíraly sílu ani radikálními zásahy lidí, jež často dramaticky mění ráz krajiny. Přechodem z průmyslového na biodynamické zemědělství se do místa vrací život – ptáci, zvířata, hmyz i nové druhy rostlin zde nacházejí svůj domov a žijí v souladu, z čehož nakonec těžíme i my, lidé.

A co díky biodynamickému zemědělství získají zákazníci? Jsou to především kvalitní plody a živočišné výrobky, které vynikají výrazně lepší chutí. V kosmetice pak biodynamicky pěstované ingredience plní úlohu velmi účinných aktivních látek. Pokud porovnáte například olej z konvenčního nebo i ekologického a biodynamického zemědělství, zjistíte, že ten biodynamický má daleko příjemnější vůni i chuť, na pokožce účinkuje daleko efektivněji. Biodynamické produkty představují nejvyšší stupeň BIO kvality a jsou tak tím nejlepším, co sobě a svým blízkým můžete dopřát.