Úhlavní nepřítel v každém věku: akné - jak se ho zbavit?

Akné je velkým strašák hlavně mezi dospívajícími. Není však výjimkou, že černé tečky, pupínky a zarudlá pleť trápí i ženy 30+, či dokonce batolata. Zbouřeným hormonům sice neporučíte, ale existují způsoby, díky kterým poměrně rychle zmírníte příznaky aknózní pleti.

Co je akné a jeho příčiny

Definice akné

Akné je onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Nejvíce postihuje oblast obličeje a horní části trupu (ramena, záda a dekolt). Může se objevit ale i na dalších, méně příjemných místech, například na stydkých pyscích.

Jak akné vzniká

Těsně pod povrchem naší kůže najdeme mazové žlázy, které jsou napojené na vlasové folikuly neboli komedony. Ty produkují kožní maz, který je v určité míře žádoucí, protože chrání pokožku a udržuje ji pružnou a hebkou. Póry poté slouží jako „výstupní brána“ pro maz a umožňuje mu dostat se na povrch pokožky.
Když se komedon ucpe, je zle. Zpravidla jde o kombinaci nahromaděného mazu a odumřelých buněk. Vytvoří se tzv. zátka v podobě černých nebo bílých teček. Pokud není již v této fázi akné ošetřeno, maz se hromadí dál a objevují se zanícené papuly (červené pupínky) a pustuly (obsahují bílý či nažloutlý hnis).

Příčiny akné

Akné je vnímáno jako hormonálně podmíněné onemocnění, které mohou, ale také nemusí spustit další faktory. Jinak řečeno jde o kombinaci toho, co vám dala genetika do vínku a minimálně jednoho dalšího faktoru.

Nejčastější příčiny a spouštěcí faktory akné:

  • Strava: Výsledky výzkumů se často rozcházejí a nelze jednoznačně říci, které potraviny nastartují akné. Z dostupných dat obecně vyplývá, že to jsou hlavně  potraviny s vysokým glykemickým indexem, vyšším obsahem cukru a mléčné výrobky. Důvodem může být nedostatek omega-3 a omega-6 mastných kyselin, zinku a antioxidantů.

  • Kouření: Že kouření neprospívá pleti není žádná novinka a dokazují to i vědecká data. Pleť je totiž vystavena oxidačnímu stresu, kouření navíc mění složení kožního mazu.

  • Medikace: Je známo, že například antidepresiva, antiepileptika, steroidy a dlouho užívaná antibiotika vyvolávají akné.

  • Nevhodná péče o pleť: Nevyčištěná a neodlíčená pleť mívá sklony ke vzniku akné. Proto je čištění pleti opravdu důležité stejně jako výběr vhodných přípravků péče o pleť - ideálně takových, které neobsahují komedogenní látky.

  • Stres: Některé studie uvádí, že stres vede k vyšší produkci inzulinu, který poté stimuluje androgenní hormony, a ty následně podporují zvýšenou produkci kožního mazu. Dlouhodobý stres tedy není vůbec prospěšný jak pro vás, tak pro vaši pleť. Nemluvě o tom, že boj s akné psychice také nepomáhá a snižuje sebevědomí.

Sluneční záření: Názory odborníků na spojitost akné se slunečním zářením se liší. Shodnou se však na tom, že nadměrné slunění kůži vysouší, zároveň se potí, a navíc dochází ke zvýšené produkci kožního mazu. Odumřelé buňky pak brání výtoku kožního mazu z pórů, čímž vznikají komedony.

Jak na ošetření problematické pleti ve 3 krocích

Pečující řada Naturally Clear je tu pro vás a pro vaši pleť se sklony k nedokonalostem. Ať už hledáte vhodnou prevenci, nebo vás již pupínky a začervenání pleti trápí, produkty Naturally Clear pomáhají zlepšit stav pleti a rozjasní ji.

  1. Ráno a večer pleť důkladně vyčistěte, abyste ji zbavili necistot, mazu a zbytků make-upu. K tomu skvěle poslouží rozjasňující mycí gel na problematickou pleť, který kožní maz a odolný make-up odstraní jemně a šetrně.

  2. Vyčištěná pleť potřebuje hydrataci. Jako další krok použijte matující fluid na problematickou pleť s antibakteriálními výtažky z vrbové kůry. Fluid je vhodný také jako podklad pod make-up.

  3. Pokud vaše pleť volá po okamžité záchraně, aplikujte večer přípravek S.O.S. péče na akné na problematickou pleť. Přes noc mírní začervenání pleti a pokožku zklidňuje. Aplikaci podle potřeby opakujte.

Jak se zbavit akné: rada na závěr

Jak jsme již zmínili, spouštěcím faktorem pro vznik akné bývá kosmetika obsahující komedogenní složky. To jsou složky, které mají tendenci ucpávat póry a podporují výsev akné. Jsou to například: oleje a tuky (rostlinné, minerální i živočišné), ale i jiné látky, např. tzv. mastné alkoholy.

Komedogenní složky jsou běžně obsažené v konvenční kosmetice. Máte-li problematickou pleť, nebo se vám často vrací akné, vybírejte kosmetiku bez těchto složek. Mezi nekomedogenní látky patří: ricinový olej, rakytníkový olej, hroznový olej, jojobový olej, šípkový olej, arganový olej, konopný olej, tekutý parafín (minerální olej paraffinum liquidum) a bambucké máslo.